70-ta rocznica Ludobójstwa dokonana przez OUN-UPA (1943-2013)

Tutaj będę informował o wydarzeniach związanych z 70-tą rocznicą zbrodni genocide (Ludobójstwa) dokonanej na Polakach przez nacjonalistów z OUN-UPA mordujących również bezwzględnie swoich rodaków Ukraińców.

Z listu skierowanego do mnie i otrzymanego w kwietniu 2013 roku:

„Szanowny Pan
Piotr Szelągowski
Niniejszym mamy zaszczyt i honor powołać Pana w skład Społecznego Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP…”

W związku z powyższym oświadczam, że zamierzam zrobić co w mojej mocy aby informacje o tej zbrodni w dniu rocznicy dotarły do jak największej liczby Rodaków.
Piotr A. Szelągowski


Środa 8 maja wręczone Pismo do TMLiKPW:

Poznań 07.05.2013.

Do
Zarządu PTMLiKPW
Oddział Poznań
CK Zamek

W związku ze zbliżającym się terminem ataku OUN-UPA na 99 polskich osad i wsi w roku 1943 uznanym za datę rocznicową; 70 rocznicy Ludobójstwa na Polakach na Kresach Wschodnich dokonanego przez OUN-UPA.
Wzywam:
Do wspólnego uczczenia pamięci pomordowanych i w myśl wytycznych ze spotkania ogólnopolskiego; Społecznego Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 70 Rocznicy Ludobójstwa Dokonanego Przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP w latach 1939-1947 (w skład którego wchodzę):
Proponuję, aby wszelkie obchody rocznicowe zostały przeprowadzone w dniu 10 lipca, tak aby można było dokonać wspólnego wyjazdu do Warszawy na przygotowywane obchody centralne.

Jest to niezwykle ważny gest solidarności, jedności i walki o uznanie zakłamywanej od dziesiątków lat prawdy historycznej.
Na obchody centralne, których jednym z elementów będzie przemarsz kresowian i wszystkich osób pragnących oddać cześć pomordowanym w najokrutniejszym Ludobójstwie dokonanym podczas II Wojny Światowej, powinniśmy pojechać wszyscy wspólnie, a także zmobilizować i zachęcić osoby, którym bliska jest pamięć tej zbrodni.

Wierzę, że znajdę zrozumienie i będziemy mogli podjąć współpracę w organizacji wyjazdu do Warszawy na 11 lipca 2013 roku, na obchody centralne 70 rocznicy ataku OUN-UPA na polskie sioła uznanej za datę symboliczną Ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach Wschodnich przez nacjonalistyczne podziemie ukraińskie, od początku wojny współpracujące z III Rzeszą.

Oczekuję pisemnego potwierdzenia gotowości do wspólnych działań w wyżej wymienionych aspektach.

Z Poważaniem

Piotr Szelągowski


Do wszystkich organizacji patriotycznych, narodowych Poznania, kresowian, Poznaniaków, patriotów i Polaków

:

Uczczenie tej zakłamywanej zbrodni powinno w tym roku być SZCZEGÓLNIE mocno akcentowane, jest to ostatnia okrągła rocznica w której mogą uczestniczyć jeszcze ci którzy przeżyli będąc wtedy dziećmi. Jest mała szansa aby za dziesięć lat wielu ze świadków zbrodni, którzy jeszcze teraz są wśród nas, obchodziło z nami tą rocznicę.
Przypominam, wg. najnowszych badań niezależnych naukowców Państwa Siemaszko ocenia się, że zostało zamordowanych w najokrutniejszym Ludobójstwie XX wieku ponad 150-200 tys. Polaków, Spotkanie z Panią Ewą Siemaszko: ? Poznań 2013 ? Wołyń 1943, 70-ta rocznica.
Organizacja która to uczyniła już przed wojną terroryzowała ludność polską i ukraińską: Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN
W czasie mordów wielu Ukraińców pomagało Polakom za co zostali ukarani śmiercią: Sprawiedliwi Ukraińcy ? ofiary ukraińskie
Istotnym wyróżnikiem zbrodni jest fakt, że ofiarami były osoby cywilne głównie osoby starsze, kobiety i dzieci: O martyrologii dzieci na Kresach
Od lat trwają działania i starania odkłamania i upublicznienia tej zbrodni. Min. w 2010 roku byłem w Kijowie wchodząc w skład 3-osobowej polskiej delegacji na odsłonięciu wystawy poświęconej zbrodni Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce: Kijów 8 kwietnia 2010 wystawa o Ludobójstwie
Przeprowadziłem i zarejestrowałem kilkanaście relacji, cześć z nich została wykorzystana w filmie „Zapomnij o Kresach”, a inne są na stronach internetowych: Relacje

Wierzę, że poznańskie środowiska zmobilizują się i przełamią zmowę milczenia, ich członkowie przyjadą 11 lipca do Warszawy uczcić Polaków tak okrutnie pomordowanych przez nacjonalistów OUN-UPA.
Wierzę że nie zapomnicie o zbrodni i przekażecie informację o niej i obchodach rocznicowych dalej.

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Sobota 11 maja 2013.
Na stronie UPR: Kresowiacy od czasu ostatnich wyborów pojawiają się informacje związane z tematyką Kresów i Ludobójstwa. Z prezesem tej partii Bartoszem Józwiakiem podjęliśmy wówczas inicjatywę która ma za zadanie przybliżyć naszym rodakom informacje o tej zbrodni: Walka Kresowian o Prawdę o Ludobójstwie
Obecnie będą tam pojawiały się również informacje dotyczące informacji dotyczące marszu 11 lipca.
W Olsztynie wyjazd na marsz będzie organizował Piotr Lisiecki Prezes olsztyńskiego UPR, jednocześnie Prezes Towarzystwa Kresowego i kresowiak.
Wszystkie struktury UPR w całym kraju zaangażują się w organizację wyjazdów na 11 lipca pod hasłem: „UPR z Kresowianami w walce o Prawdę”.
Zachęcam do motywowania w całym kraju wszystkich przedstawicieli polityki, aby zaangażowali się chociaż w połowie tak, jak uczynili to politycy UPR.
Pozdrawiam Prezesa UPR Bartosza Józwiaka.

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Niedziela 12 maja 2013.

Jako należący do Świebodzińskiego Związku Kresowego zachęcam wszystkich kresowian w województwie lubuskim do organizacji wyjazdów uczczenia rocznicy 11 lipca. Jest to nasza wspólna sprawa bez względu na wyznanie religijne, sympatie polityczne. Budujemy tym samym świadomość przyszłych pokoleń, pamięć o zbrodni. Takiej zbrodni która nie może mieć okazji do powtórzenia się nigdy i nigdzie, a szczególnie tutaj, pomiędzy naszymi narodami. Już są próby relatywizacji, działań rozmywających prawdziwe wydarzenia. Te próby podejmowane są z różnych stron.
Nasza obecność będzie ważnym elementem walki z kłamstwem, potwierdzeniem Prawdy i szczególnie dla Was Kresowian dowodem jedności i pamięci wspólnej przeszłości, historii i pochodzenia.
Tego co ciągle tkwi w Waszych sercach, do czego staracie się tak często wracać. Pamięci stron rodzinnych. Uwieńczeniem tych wspomnień z Waszej strony będzie pokazanie, że pamiętacie nie tylko o miejscach rodzinnych, gruszy w rodzinnym sadzie, szumu wiatru w lesie wołyńskim, czy pięknego widoku stepów na Kresach, ale pamiętacie też ofiarę krwi jaką złożyli wasi bliscy, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, którym nie dane było uciec siepaczom nacjonalistycznym.
Czas stanąć po właściwej stronie po tylu latach kłamstw. Dla wielu z Was zapewne to ostatnia chwila.
Jestem duchem z Wami.

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Poniedziałek 13 maja 2013
(proszę wszystkich czytających ten wpis o dotarcie do klubów GP w waszych miejscach zamieszkania i ich mobilizację).


Poznań dnia 12.05.2013
Do Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej

W tym roku w dniu 11 lipca będziemy otaczać pamięcią ofiary na Kresach Wschodnich w granicach z przed wojny II RP. Ofiary te zginęły okrutną śmiercią niesioną często z rąk sąsiadów ukraińskich członków nacjonalistycznych organizacji takich np. jak OUN, czy ich zbrojnego ramienia band UPA wsławiających się szczególnym okrucieństwem.

Wiedząc jak ważnym dla Was jest pamięć o pomordowanych Polakach, patriotyzm, i czynne upamiętnianie zbrodni zapraszam Was wszystkich do udziału w uczczeniu naszych rodaków tak okrutnie pomordowanych w dniu 11 lipca na Marszu Pamięci organizowanym w Warszawie.

Wierzę, że WSZYSTKIE kluby GP z całej Polski potrafią włączyć się aktywnie i dynamicznie w to wielkie patriotyczne wydarzenie dając temu wyraz poprzez obecność swoich delegacji członkowskich.

Nie tylko znany ze swojej dynamicznej działalności klub poznański.

Z wyrazami szacunku

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Piątek 17 maja 2013

Mail z tekstem który bardzo mnie poruszył – gdyby tak wyglądała rozmowa z naszymi braćmi Ukraińcami w 1991 roku nie byłoby już dawno odium zbrodni, która wisiałaby nad naszą wspólną przyszłością.
Fragment:
„…Nie można wierzyć w Chrystusa do połowy. Nie można prosić o przebaczenie z figą w kieszeni. I pewnie dlatego wciąż w naszych wodach obraca się gorzki, nieodpokutowany chleb Wołynia. Nadszedł więc czas, aby pozwolić mu odejść.?
Źródło: Niezwykły głos z Ukrainy ? na okazję 70-tej rocznicy?
Przekazujmy dalej ten wzruszający materiał. Szczególnie w roku rocznicowym Ludobójstwa.
Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Środa 22 maja 2013

Obchody w Kędzierzynie Koźlu zgodnie z założeniami – po 11-tym lipca zgodnie z dyrektywą aby tego dnia wszyscy którym jest droga pamięć o pomordowanych w najokrutniejszym Ludobójstwie II Wojny Światowej byli obecni w Warszawie.

Obchody 70-tej rocznicy Ludobójstwa w Kędzierzynie Koźlu

Pamiętajmy wszyscy musimy być w Warszawie. Razem.
Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP


Czwartek 23 maja 2013
Z maila:
„Arcybiskup Nycz obiecał, że 11 lipca 2013 r. w Warszawie o jednej godzinie będą biły wszystkie kościelne dzwony. A może niechby głos dzwonów rozległ się w całej Polsce, we wszystkich kościołach, 11 lipca 2013 r.”
Proszę wszystkich aby powiadamiali parafie w Polsce o tej rocznicy, aby proszono proboszczów o intencje za ofiary w tym dniu.
A więc jeżeli w Warszawie zabrzmią dzwony, w całej Polsce winni modlić się wierni w ten dzień rocznicowy, na Mszach Św.

Poznań 23.05.2013.

Do księży proboszczów
Poznańskich Parafii rzymsko-katolickich

W dniu 11-go lipca będziemy obchodzić Dzień Pamięci poświęcony ofiarom OUN-UPA. W tym szczególnym dniu rocznicowym równo 70 lat temu zbrodnicze oddziały tych organizacji zaatakowały 99 polskich siół mordując tysiące Polaków.
W tym dniu – 70 lat później, powinniśmy wspólnie modlić się w całej Polsce wspominając niewinne ofiary, jak i wszystkie inne, które zginęły w latach 1939-1947 z rąk nacjonalistów ukraińskich jako ofiary II Wojny Światowej i jednego z Ludobójstw dokonanych na naszym narodzie.
Nie zapomnijcie o nich w intencjach mszalnych podczas nabożeństw w kościołach Poznania.
Jest to jednocześnie apel do wszystkich duchownych rzymsko-katolickich z całej Polski.
Niech odbędą się celebrowane Msze Św. z intencją mszalną: „Za pomordowanych przez OUN-UPA w 70-tą rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

O to Was wszystkich proszę, nasi drodzy ojcowie duchowni.

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP

Proszę wszystkich o rozesłanie pism do proboszczów w swojej okolicy z taką sugestią i prośbą.
Niech w końcu w kościele głośno będzie o ofiarach zapomnianych i przemilczanych tak długo w Polsce.
Ofiarach zbrodni Ludobójstwa.19 komentarzy do “70-ta rocznica Ludobójstwa dokonana przez OUN-UPA (1943-2013)”

 1. Panie Piotrze,dziękuję Panu za postawę obywatelską.Postaram się być w Warszawie 11 lipca .

 2. Moje gratulacje dla Pana Piotra. Jak najwiecej Polakow, powinno byc uczestnikami Uroczystosci 70 rocznicy pomordowania naszych Rodakow na Kresach.
  Moja Rodzina, rowniez bedzie brala w nich udzial.
  Rozesle zawiadomienie do wszystkich moich korespondentow. Pozdrawiam Pana Piotra Rej.

  1. Serdecznie dziękuję i za pozdrowienia i za włączenie się w akcję mobilizacyjną. Musimy być tam rzeszą, aby pokazać jak ważna jest Prawda o Zbrodni.
   Pozdrowienia Serdeczne
   P.Sz.

 3. Witam wszystkich WOŁYNIAKÓW oraz sympatyków kresów WSCHODNICH.
  Nazywam się Ryszard Jezierski urodzony w Porycku pow. Włodzimierz, w 1930r.
  W Porycku mieszkałem do 14 roku życia.Przeżyłem okupacje sowiecką i część niemieckiej. Aż do tragicznej niedzieli 11 lipca1943r.
  W czasie napadu upa na kościół, mordowaniu wiernych przy ołtarzu, też tam byłem. Dzięki ojcu i innym znajomym ukryliśmy się na poddaszu krużganku kościoła, przy drugiej wieży gdzie nie było schodów. Dzięki temu żyliśmy.
  Teraz mając 85 lat, nie mam wielu znajomych. Dlatego piszę, bo mam nadzieję, że koś jeszcze żyje i się do mnie odezwie.
  Chciałbym prowadzić korespondęcję na tym ,, blogu’’ adres bloga ,, ryszard11.blog.pl ’’.
  Lub na moim adresię majlowym . ,, burza52@vp.pl .Oraz na Skype ,, jerysz43’’
  Tematy mogą być różne, o dawnych czasach, i dzisiejszych. O bliższych i dalszych znajomych. Ma trochę zdjęć z dawnego Porycka i dzisiejszej Pawliwki. Z poważaniem Ryszard Jezierski

Możliwość komentowania została wyłączona.