Razem z córką kupowałem lody w pobliskim markecie. Córka zbiera nalepki w jednej z akcji promocyjno-marketingowych. Niestety nie wystarczyło nam na żadną. Jednakże za nami jeden z klientów chętnie odstąpił nalepkę. Zaraz za nim stała pewna pani. Dała znak ręką, i powiedziała że też odstąpi. Chwilę poczekaliśmy na moment kiedy już zostanie obsłużona przy kasie. Stałem z córką z boku. Pani podeszła do nas – wskazała ręką na koszulkę rocznicową „Wołyń 1943-2013”, którą miałem na sobie: „za koszulkę” powiedziała z uśmiechem.
Spytałem się jej czy chciałaby taką. Potwierdziła. „Dla syna – on będzie nosił,a ja tak w ogóle jestem osobą, która stara się ludzi edukować” -tłumaczyła. Poczułem ciepło na sercu. Wzruszenie ścisnęło mi gardło. Miałem przypadkiem koszulki przy sobie. Właśnie wracałem z TMLiKPW. Tam nikt nie kupił. Nikt nie chciał mieć koszulki, którą mógłby dawać przykład pamięci o pomordowanych. Nikt z tych, którzy mają korzenie kresowe. Widziałem opuszczone głowy niektórych, kiedy pokazywałem w towarzystwie koszulkę, inni pustym wzrokiem patrzyli przed siebie, inni udawali że mnie nie ma. Ktoś z nich zapytał czy jadę na spotkanie z prezydentem. Odpowiedziałem że nie, że to nie ta uroczystość…
Po tej odpowiedzi zamieniłem kilka słów z Henrykiem który mnie zapraszał na to spotkanie. Odprowadził mnie do drzwi zażenowany. Kresowianie ….

Wracając do niezwykłej sytuacji sklepowej; pani która zainteresowała się koszulką ze zrozumieniem kiwa głową, kiedy opowiadam jej o sytuacji w towarzystwie, potwierdza słowami zażenowanie spowodowane zachowaniem „kresowian” i ich upamiętniania prawdy historycznej i hm… braku odwagi w tym upamiętnianiu.
Wybiera dla syna rozmiar XL wręcz ami banknot o wyższym nominale niż wartość produkcyjna koszulki. Ja rewanżuję się jej moim autorskim egzemplarzem najnowszego „Liberum Veto”, który mam przy sobie. To akurat wartość druku egzemplarza. W nim jest mój apel o stawienie się na 70-tą rocznicę do Warszawy pt. „70-ta Rocznica Ludobójstwa dokonana przez OUN-UPA 1943-2013″… kto przyjedzie?
Są tam jeszcze dwa materiały o tematyce kresowej: „Cmentarz Łyczakowski jest dewastowany od Lat” i „Pomnik Pamięci w Hucie Pieniackiej”.
Żegnamy się. Spoglądam za tą piękną i mądrą kobietą. Czuję że to co robię ma głęboki sens. Otwierać serca ludzkie na prawdę. Bronić przed złem, które chce zagnieździć się za wschodnia granicą, które znów podnosi swój łeb. Nacjonalizm i faszyzm. Nienawiść do drugiego człowieka. Tak straszna, że nie liczy się nawet z niewinnością dzieci.

Adresy do strony czasopisma:
Liberum Veto
Liberum Veto Gazeta

O akcji koszulka rocznicowa – Wołyń 1943: Pomoc od Patrioty ze Szwajcarii

Prośba do Pani: proszę o kontakt mailowy. Na adres z wizytówki. Pozdrawiam tez przy okazji serdecznie.

Piotr Szelągowski
Społeczny Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Obchodów 70 rocznicy Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP

70-ta rocznica Ludobójstwa Społeczny komitet