Pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez zbrodnicze bandy OUN-UPA wcześniej kolaborujące z niemieckimi faszystami, w Łężycy pod Zieloną Górą odsłonięto następne dwie tablice.
Jedna z nich poświęcona została Dzieciom Kresów.
Tekst na niej brzmi:

DZIECIOM KRESÓW
POMORDOWANYM W OKRUTNY SPOSÓB PRZEZ OUN-UPA

a w szczególności – Stasi Stefaniak (lat ok. 5), Córki Polaka Stanisława i Ukrainki Marii z Bojarczuków
bestialsko zamordowanej w czasie napadu bandy UPA w nocy z 7 na 8 maja 1943 r.
na kolonię Katerynówka (gm. Rożyszcze, pow. Łuck).
Zamiast szczęśliwego dzieciństwa zgotowano im Golgotę.
Miejmy je w naszej pamięci, aby Zbrodnia Ludobójstwa nigdy się nie powtórzyła.


Jestem fundatorem tej szczególnej tablicy, tekst dotyczący Stasi Stefaniak i Dzieci Kresów jest mi bardzo bliski. Zdjęcie zamordowanej dziewczynki, jak opowiedziałem w krótkich słowach pod pomnikiem, w pewnym sensie było zapalnikiem, spowodowało moje zaangażowanie w walkę o Prawdę o zbrodni. Kiedy trafiłem dodatkowo na wzruszający opis jej śmierci w 2008 roku, zredagowałem go i wydrukowałem (około 20 tys. egzemplarzy w kilku rzutach: pierwszy 10 tys) z myślą aby szersze kręgi społeczne w naszym kraju dowiedziały się o tej jak i innych straszliwych zbrodniach na Kresach.
Ofiara Stasi jest wyjątkowa, ponieważ było to dziecko z rodziny polsko-ukraińskiej. Matka była Ukrainką, a więc w myśl tradycji kresowej dziewczynka byłaby wychowywana na Ukrainkę.
Razem z nią zginęli towarzysze zabaw dwóch chłopców z polskiej rodziny. Dodam, że zamordowano również i jej rodziców.
Więcej o tym na podstronie: O martyrologii dzieci na Kresach
Zdjęcie to poza internetem jest opublikowane w II tomie książki Państwa Siemaszków mówiącej o zbrodni Ludobójstwa na Wołyniu.

Druga była poświęcona ojcu chrzestnemu fundatora tablicy, żołnierzowi AK przedwojennemu oficerowi WP; Tadeuszowi Kasztelewiczu, który zginął zamordowany przez UPA w Stanisławowie w 1943 roku.

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości na której był obecny jako specjalny gość ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a podczas Mszy Św. za dusze pomordowanych wygłosił kazanie.

Piotr Szelągowski