Łężyca 6 października pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa – Dzieciom Kresów…


Pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez zbrodnicze bandy OUN-UPA wcześniej kolaborujące z niemieckimi faszystami, w Łężycy pod Zieloną Górą odsłonięto następne dwie tablice.
Jedna z nich poświęcona została Dzieciom Kresów.
Tekst na niej brzmi:

DZIECIOM KRESÓW
POMORDOWANYM W OKRUTNY SPOSÓB PRZEZ OUN-UPA

a w szczególności Stasi Stefaniak (lat ok. 5), Córki Polaka Stanisława i Ukrainki Marii z Bojarczuków
bestialsko zamordowanej w czasie napadu bandy UPA w nocy z 7 na 8 maja 1943 r.
na kolonię Katerynówka (gm. Rożyszcze, pow. Łuck).
Zamiast szczęśliwego dzieciństwa zgotowano im Golgotę.
Miejmy je w naszej pamięci, aby Zbrodnia Ludobójstwa nigdy się nie powtórzyła.


Jestem fundatorem tej szczególnej tablicy, tekst dotyczący Stasi Stefaniak i Dzieci Kresów jest mi bardzo bliski. Zdjęcie zamordowanej dziewczynki, jak opowiedziałem w krótkich słowach pod pomnikiem, w pewnym sensie było zapalnikiem, spowodowało moje zaangażowanie w walkę o Prawdę o zbrodni. Kiedy trafiłem dodatkowo na wzruszający opis jej śmierci w 2008 roku, zredagowałem go i wydrukowałem (około 20 tys. egzemplarzy w kilku rzutach: pierwszy 10 tys) z myślą aby szersze kręgi społeczne w naszym kraju dowiedziały się o tej jak i innych straszliwych zbrodniach na Kresach.
Ofiara Stasi jest wyjątkowa, ponieważ było to dziecko z rodziny polsko-ukraińskiej. Matka była Ukrainką, a więc w myśl tradycji kresowej dziewczynka byłaby wychowywana na Ukrainkę.
Razem z nią zginęli towarzysze zabaw dwóch chłopców z polskiej rodziny. Dodam, że zamordowano również i jej rodziców.
Więcej o tym na podstronie: O martyrologii dzieci na Kresach
Zdjęcie to poza internetem jest opublikowane w II tomie książki Państwa Siemaszków mówiącej o zbrodni Ludobójstwa na Wołyniu.

Druga była poświęcona ojcu chrzestnemu fundatora tablicy, żołnierzowi AK przedwojennemu oficerowi WP; Tadeuszowi Kasztelewiczu, który zginął zamordowany przez UPA w Stanisławowie w 1943 roku.

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości na której był obecny jako specjalny gość ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a podczas Mszy Św. za dusze pomordowanych wygłosił kazanie.

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

4 komentarze do “Łężyca 6 października pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa – Dzieciom Kresów…”

 1. „wcześniej kolaborujące z niemieckimi faszystami” – Nie z faszystami, tylko z Niemcami, oficjalnymi służbami państwa niemieckiego. Gdyby to byli faszyści, to byłaby to tylko partyjna partyzantka, jakich było wówczas więcej w Europie ( np. komunistyczna partyzantka „Tito” w Jugosławii czy komunistyczna Gwardia Ludowa/Armia Ludowa). a poza tym faszyści rządzili tylko we Włoszech, w Niemczech rządzili narodowi socjaliści. To przykład rażącego nieuctwa autora, ewentualnie „wyprania mózgu” przez lewicowo-liberalne, „politycznie poprawne” media.

  1. Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – totalitarna, rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowo-Socjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu
   Źródło: Hasło: Nazizm, [w:] Leksykon politologii: praca zbiorowa. Wrocław: Atla 2, 2002, s. 249. ISBN 83-88555-46-4.
   Narodowy nacjonalizm został zbudowany na faszyzmie. Gdyby nie faszyzm włoski nie powstałby narodowy socjalizm, a w każdym razie wyglądałby zapewne zupełnie inaczej.
   Dość trafne sformułowanie z Wiki:
   „Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm). Uważana jest na ogół za doktrynę prawicową[1] lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe…
   […]
   Następujące elementy są najczęściej wymieniane jako integralne części faszyzmu: nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, imperializm, totalitaryzm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm, kolektywizm oraz opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu”
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm

   „W faszyzmie włoskim wartością najwyższą jest naród, a w niemieckim rasa” – to też istotne rozróżnienie obu faszyzmów.
   Temat jest obszerny może go kiedyś rozwinę niemniej nie dotyczy meritum komentowanego materiału.

   Co do zarzutu: „ewentualnie “wyprania mózgu” przez lewicowo-liberalne, “politycznie poprawne” media” (swoją drogą znajomi i przyjaciele nieźle się uśmiali znając moje poglądy z tego „zarzutu”) – proponuję wczytać się w inne teksty zamieszczane przeze mnie na stronie.
   Chociaż przy tak sporych brakach wiedzy może to i tak niewiele dać… może polecę Panu Markowi bryk na poziomie szkoły średniej przyda się: http://www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/xx_wiek/9358-w%C5%82oskie_i_niemieckie_drogi_do_faszyzmu.html

 2. Też tam już kolejny rok byłem obecny-od chwili, kiedy dowiedziałem się o tych dorocznych uroczystościach uważam to za swój obowiązek….!!!

Możliwość komentowania została wyłączona.