List otwarty do Marii Czubaszek – odpowiedź na „Dramat Polski”

Do Marii Czubaszek, która ?nie dzieli ludzi na Polaków, Francuzów, Rosjan, ale na fajnych ludzi i niefajnych ludzi?. To dotyczy wszystkich na całym świecie- dodaje Pani.

Jednak nie na całym świecie, czy to możliwe żeby nie znalazł się ani jeden ?fajny? Węgier skoro oświadczyła Pani, iż gorzej byłoby tylko wtedy gdyby urodziła się Pani na Węgrzech? Nie jest Pani obca ksenofobia.

Patriotyzm jest dramatem Polski

A mnie pamięć i znajomość przeszłości nie boli a wzbogaca. Skąd mamy dzisiejsze święto?

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=6086

W polskim mieście Bełz, które obecnie znajduje się na terenie Ukrainy jest kościół. Na murze tego kościoła tablica z napisem:

?Baszta Marjacka wzniesiona R.P. 1933 na pamiątkę nadania przez Ojca św. Piusa XI w roku 1932, w 550 Rocznicę Przeniesienia Cudami Słynącego Obrazu Matki Boskiej z Bełza do Częstochowy odpustu zupełnego dla kościoła na bełzkim zameczku na dzień 26 sierpnia.?

Wciąż upominam się o Muzeum Dziedzictwa Narodowego Kresów. I o zdjęcie cenzury i przypomnienie wspaniałych ludzi i ich dzieł, z pożytkiem dla nas wszystkich. I porządny program nauczania.

Witold Szolginia jest autorem książki ?Cuda architektury?, leksykonu wiedzy o najwspanialszych zabytkach i historii ich powstawania. Autor pisze nie tylko o roli architektury: ?Architektura jest sztuką kształtowania przestrzeni, kształtuje nie tylko fizyczną scenerię wszelkich form codziennych życia człowieka, ale również jego psychikę, postawy społeczne, obyczaje i kulturę, ? ale również ?każda najbłahsza decyzja natury architektury może zaważyć na środowisku człowieka?.

Można dowiedzieć się od autora o przeprowadzanych konkursach na projekty piramid, o wyborze wykonawców i organizacji pracy i o tym, jakie należało mieć wykształcenie, aby sprawować nadzór nad budową. To wtedy nastąpiła normalizacja bloków kamiennych i wypalanych cegieł używanych do budowy piramid. Cegły były znaczone przez producenta, łatwo było wykrywać partaczy.

Dlaczego nauczania przyszłych specjalistów nie opieramy na doskonałych wzorach? Może ściany w blokach na Ursynowie byłyby znormalizowane, nie byłoby afer jak przy budowie autostrady A2 a pseudo specjaliści nie niszczyliby tego, o co dbać powinni?

W l. 1966-69 Klasycystyczny pałac w Wieluniu został nie tylko odbudowany, ale i rozbudowany według projektu Tadeusza Wilka. Zaburzyło to symetrię i proporcje klasycystycznej budowli, ponadto w czasie tych prac zniszczone zostały relikty wcześniejszego drewnianego założenia obronnego.

http://www.it-jura.pl/pl/dwory.php?go=wielun

Znajomość innego dzieła wspaniałego człowieka, lwowiaka, Witolda Szolgini, wzbogaciłaby opowieść przewodnika po Lwowie w telewizyjnym odcinku z serii Światowiec. Może po przeczytaniu drugiego tomu ?Tamten Lwów? ?Ulice i place Witolda Szolgini, Lwów zostałby zaprezentowany prawdziwie, jako polskie miasto o 600-letniej tradycji uznane za perłę architektury, w którym jedna trzecia nazw ulic upamiętniała ludzi zasłużonych dla Polski i Lwowa. Bo taka była wola i ambicja mieszkańców tego polskiego miasta, w którym światowej sławy polscy profesorowie posługujący się wieloma językami w kontaktach z elitami naukowymi Europy, na co dzień używali ukochanego języka, zwanego bałakiem. Wspaniali Lwowiacy wypędzeni i rozsiani po świecie wracają myślą do korzeni i o przeszłości pamiętają. Kontakt z nimi to wielka uczta intelektualna i przyjemność! Dla mnie są ?fajni?.

Dokumentalny film o Witoldzie Szolgini nakręciła Anita Czerwińska.
Bożena Ratter

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “List otwarty do Marii Czubaszek – odpowiedź na „Dramat Polski””

  1. Jak słyszę Marię Czubaszek to zbeira mi się na wymioty. To chyba jeden z ostatnich stadiów degeneracji. Żałosna wywłoka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.