Rzeczpospolita Obojga Narodów teraz to potwarz dla Litwinów

Ta mapa wyjaśnia wszystko; niemniej to znów Litwini mają pretensje do nas… jak to możliwe? Przy okazji: to idealny temat na bezprzesady.com; liczne „dziwne” zachowania na Litwie w stosunku do Polaków, zapraszam chętnych do opisania problemu.
Podpowiem: zamiast kultywować wspaniałą wspólną tradycję Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Litwini ulegają czemuś dziwnemu, zatraceniu i rozmyciu w nijakości europejskiej (podręczniki do historii, które na jednej stronie streszczają 100 najważniejszych lat Litwy- widział i „podziwiał” je znajomy historyk), upadają jako naród i poddają się dominacji Europy, ale Rzeczpospolitej wytykają okres wspólnej świetności… w zasadzie jest to zrozumiałe… Lepiej tak robić, aby być rozmytym w nicości europejskiej i zapomnieć, że był czas świetności…i tworzenia.

Poniżej link do pobrania mapki (w postaci załącznika do blogu), która wyjaśnia wszystko (wielkość zarządzanych terenów przez Koronę, a wielkość terenów należących do Księstwa Litewskiego, co im teraz zostało?)
Mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów

link znaleziony na stronie blogu: „A Mari Usque Ad Mare”

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Rzeczpospolita Obojga Narodów teraz to potwarz dla Litwinów”

  1. Nie zapominajmy, że w świadomości Litwinów, to Witold (z niewielką pomocą Władysława) był głównodowodzącym i autorem zwycięstwa pod Grunwaldem.
    Niewiele ponadto wiem na temat naszej wspólnej przeszłości, ale na pewno miała ona swoje blaski i cienie. A największym cieniem był, jak sądzę, brak niezawisłości, z pewnością boleśnie odczuwany przez słabszego i mniejszego partnera – Litwę.
    Z drugiej strony dzisiejszy brak aktywnej polityki zagranicznej oraz skutecznych inicjatyw wypracowania porozumienia i współpracy, to spore zaniedbanie naszych polityków.

  2. trochę nie do końca tak było… Możnowładcy Litwy i magnaci mieli sporo do powiedzenia w sejmie polskim czasami nawet nim sterowali…

Możliwość komentowania jest wyłączona.