Nowy numer IOH. Wspomnienia z Kresów.

W najnowszym numerze IOH ukazał się materiał konkursowy dotyczący zbrodni OUN-UPA na Kresach. Jest to materiał pełen bolesnej treści. Materiał który powinien być obecny w naszej świadomości i w szkołach….

Kilka lat temu zająłem się tematem jakże bolesnym dla mojego serca. Szukając w internecie danych o dzieciach natrafiłem na zdjęcia pomordowanych przez bandy OUN-UPA.
Nie mogłem tego tak zostawić. W ten sposób zaczęła się moja walka o Prawdę. Przyjęła wiele odcieni. Między innymi inicjowałem kilka zbiórek książek dla naszych na Kresach, czy pomagałem finansowo (skromnie niestety na miarę moich możliwości) w innych zbiórkach – chociażby w ostatniej: Paczka dla ?Stepów Akermańskich? ? poszła

Poznałem wielu wartościowych ludzi. Dzięki jednemu z nich nawiązałem kontakt z redakcją IOH. Zwierzając się mu, że od lat myślę o zrealizowaniu dokumentu, który chociaż kilka relacji z tych strasznych wydarzeń ocali dla świata i przyszłych pokoleń. Nie przeczuwałem że Rafał jako członek rady redakcji, jest w stanie spowodować powstanie takiego dokumentu.
Już kilka dni później dzięki jego poleceniu rozmawiałem z przyszłym reżyserem tego obrazu. Wspólnie pracowaliśmy nad scenariuszem, wskazałem świadków z ŚZK, których relacje miały znaleźć się w filmie. Namówiłem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego do ważnej wypowiedzi merytorycznej w filmie. I to był jedyny akcent komentujący. Dalej były już tylko słowa tych którzy przeżyli, którzy widzieli. Jedynym komentarzem miały być ich twarze może na niektórych były łzy, i echo strachu przed utratą życia w okrutny sposób… drugi element to refleksja oglądającego film.
Nic więcej. Przekaz okazał się bardzo silny.

Kiedy się spotykaliśmy z Jankiem zapewniał mnie i osobiście i później mailowo że już nigdy tematu redakcja IOH nie zarzuci…
I tak się dzieje. Słowa Janek dotrzymuje…
Jest to jedyne pismo w Polsce które sukcesywnie co kwartał porusza temat Ludobójstwa już od prawie 3 lat.

Dlatego też serdecznie namawiam do kupienia numeru 4/2012 i podarowania go szkole, nauczycielowi historii którego Znasz szanowny Czytelniku i dopilnowania aby temat poruszył na swojej lekcji, a numer potraktował jako pomoc naukową.
Do rozmowy z sąsiadem, dyskusji nad materiałem zawartym w ostatnim numerze IOH.

Prawda nie może zostać zapomniana. Jest to ważne i dla nas i dla naszych przyjaciół Ukraińców po tamtej stronie granicy, którzy muszą walczyć z kłamstwem i nacjonalistycznymi ugrupowaniami tworzącymi się obecnie na Ukrainie.

Jeszcze wiele pracy przed nami…

Piotr Szelągowski

Proszę:
Polecajcie ten numer innym.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Nowy numer IOH. Wspomnienia z Kresów.”

  1. Szanowni Państwo!

    Po raz kolejny wyrażam szczere słowa wdzięczności dla Redakcji oraz Pan Piotra Szelągowskiego, za głoszenie prawdy o cierpieniach naszych rodaków na Kresach.
    Pomimo tego, że moja rodzina, nie pochodzi ze Wschodu i raczej nikt tam nie cierpiał, a ja urodziłem się po wojnie, to myślami i sercem, jestem z tymi, którzy byli poddani tym niewyobrażalnym zbrodniom. Dobrze, że są ludzie tacy, jak Pan, Panie Piotrze i Panie Janku, którzy sprzeciwiają się zakłamaniu i walczą o należną pamięć o cierpieniu Kresów. Jest to wyraz wielkiego umiłowania prawdy i pięknej ludzkiej odwagi w dążeniu do oddania naszym rodakom na Kresach bezwzględnie wyjątkowej czci w pamięci.

    Henryk Dzięcioł

  2. pamiętajmy, kto w Polsce uprawia kult OUN i UPA, pamiętajmy o politykach z komunistycznej „solidarności” gloryfikujących zwyrodniałych banderowskich morderców

Możliwość komentowania jest wyłączona.