Rażące zaniedbania polskich polityków w sprawie Ukrainy.


Czy coś się zmieni w polskiej interpretacji polityki (wrogiej naszemu państwu) na Ukrainie?
Embargo na mięso, gloryfikacja morderców Polaków, a nasi politycy nabierają wody w usta. Stać ich tylko na głaskanie Ukrainy pod dyktando UE i USA.

A tymczasem takie ważne pisma jak to: przywracanie pamięci o Tragedii Polaków na Kresach Wschodnich II RP. pozostają bez odpowiedzi.
CO gorsza milczy się i nic się nie czyni w tych sprawach.
Fragment tego listu, nadal jakże aktualny:
…Z oczywistych względów szczególnie ważkie zadania w dziedzinie przywracania pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez bandy OUN-UPA spoczywają na barkach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z przykrością trzeba jednak stwierdzić, że zadania te nie są należycie realizowane przez resort oświaty. Absolwenci polskiej szkoły wciąż dysponują znikomą lub, co gorsza, zupełnie zafałszowaną wiedzą o jednej najokrutniejszych zbrodni w dziejach nowożytnej Europy….”

Są nieliczne głosy ukazujące prawdę o Ukrainie. Czy przebiją się do świadomości masowej?
(Myśl Polska za „Do Rzeczy”): Waldemar Łysiak: ?Pieprzyć Ukrainę!?

A tymczasem na Ukrainie powstają pomniki Bandery, dodam: wszędzie. To są informacje od Polaków tam bywających, sporadycznie- mieszkających i samych Ukraińców.
Ile czasu zajmie im budowa etosu zbrodniarza bez reakcji ze strony Europy i Świata?
Ile czasu zajmie im zmiana historii?
upa
[zarekwirowane pozycje o UPA Ukraińcowi w Polsce – jest już Polakiem (otrzymał obywatelstwo…)]

Gdzie dobrze rozumiane działania niszczące gloryfikacje kultu zbrodniarzy z pod znaku SS i swastyki?
Wzorowanie się UPA na nazistach jest udowodnione ponad wszelką wątpliwość, w ideologii Doncowa jest wiele elementów identycznych z ideologią nazistowską – zresztą autor ów tłumaczył „Mein Kampf” Hitlera na język ukraiński.
W Europie i na świecie zakazane jest używanie symbolów nazistowskich i faszystowskich.
Na Ukrainie – nie.
A więc Ukraina nie należy do Europy i świata?

flaga-UPA

Gdzie tutaj realia europejskie i światowe, które zakazują stosowania tej symboliki?
Na Ukrainie to uchodzi.

Tymczasem nasze ofiary ciągle nie są właściwie uszanowane i upamiętnione. Głównie przez słabość naszych „własnych – polskich” polityków.

pomnik_ofiar_oun_upa_wroclaw_2014

Rekonstrukcja Radymno działanie społeczne mające obudzić sumienie polityków:
Rekonstrukcja w Radymnie; ludobójczy  napad UPA na polską wieś

Szczecin, odsłonięcie tablicy upamiętniającej męczeństwo Polaków na Kresach:
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary Ludobójstwa przez prawdziwych żołnierzy 27WDPAK
(poświęcił tablicę arcybiskup Mokrzycki w 70 rocznicę 11 lipca 1943).

Po relatywizującej konferencji w Gdańsku – pod pomnikiem ofiar OUN-UPA:

Tekst Krzysztofa Janigi dotyczący tej konferencji (jesteśmy razem na fotografii):

„Konferencja gdańska z mojego punktu widzenia.

13.06.2013. ? DZIEŃ PIERWSZY

?Proszę tu nie agitować!?

Kilka minut po godz. 11 ubrani w jednakowe koszulki z napisem upamiętniającym 70 rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, z zamiarem rozdawania ulotek informujących o ludobójstwie i podkreślających prowokacyjny charakter konferencji gdańskiej (http://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/1930/polacy-i-ukraincy-70-lat-po-tragedii-wolynskiej), w składzie: Agnieszka Orlicz, Piotr Szelągowski, Piotrek z Gdańska oraz ja, weszliśmy do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, gdzie odbywała się konferencja. Na nasz widok wyraźnie negatywnie nastawieni ochroniarze (o czym więcej za chwilę) z miejsca rzucili pytanie: ?A Państwo w jakiej sprawie?? Nie zważając na nich szybko weszliśmy na salę, lecz za nami podążył jak cień jeden ze strażników. Widząc, że pierwszy film A.Arnold już się rozpoczął, nie chcąc zakłócać pokazu, odłożyliśmy rozdawanie ulotek na później i zabraliśmy miejsce na widowni. Obok nas stanął strażnik wyraźnie nas pilnując…
Po około pół godzinie Piotr-gdańszczanin rozpoczął rozdawanie ulotek przed ratuszem. Natychmiast jeden ze strażników bezprawnie nakazał mu opuścić to miejsce (przejść na drugą stronę ulicy) i groził wezwaniem policji. Usłyszawszy o tym zdaliśmy sobie sprawę, że rozdawanie ulotek na sali zostanie wykorzystane jako pretekst do spacyfikowania nas. Piotr Szelągowski postanowił, że w przerwie pomiędzy filmami poprosi gospodarza centrum o zgodę na rozdanie ulotek, a w przypadku jej braku zabierze głos informując o tym widzów pokazu i proponując, by sami podeszli do nas po ulotki.
W przerwie pomiędzy filmami, Agnieszka tocząc prywatną rozmowę ze znajomą, została niespodziewanie zaatakowana przez potężnego ochroniarza, ukrywającego swój identyfikator, ze słowami ?proszę tu nie agitować!?. Po wyciągnięciu kamery i legitymacji dziennikarskiej przez Agnieszkę ochroniarz rzucił się na nią próbując wyrwać jej kamerę. Powstrzymał go dopiero pracownik Muzeum II Wojny Światowej oraz jedna z organizatorek konferencji. Wobec tego że ochroniarz odmówił ujawnienia swoich personaliów, Agnieszka wezwała policję. W oczekiwaniu na patrol wywiązały się ostre dyskusje między nami, ochroniarzami i organizatorami. W ?ferworze walki? jeden z nadpobudliwych ochroniarzy zarekwirował leżące na stole? foldery organizatorów tej politycznie poprawnej konferencji, myśląc że to nasze ulotki.
Pomimo zakazu, udało się nam rozdać w tym czasie znaczną liczbę ulotek osobom zainteresowanym wywołanym przez ochroniarzy skandalem. Niektórzy podchodzili sami i prosili o ulotki.
Po kilkunastu minutach przyjechał radiowóz. Zachowujący się profesjonalnie policjanci przyjęli zgłoszenie i spisali krewkiego ochroniarza. ?Brak słów? ? taki był ich komentarz do jego zachowania. W związku z tym, że spieszyliśmy się na mszę w intencji ofiar ludobójstwa, opuściliśmy Ratusz Staromiejski.

Po mszy w kościele św. Brygidy obejrzeliśmy tam ulokowaną znakomitą wystawę IPN poświęconą ludobójstwu, opracowaną z udziałem p. Ewy Siemaszko. Jakże różniła się od politycznie poprawnej wystawy o ?wołyńskiej tragedii? opracowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury
Następnie udaliśmy się do budynku AKWEN-u, gdzie dla około 80-osobowej publiczności (a więc większej niż NCK) P.Szelągowski urządził pokaz filmu ?Zapomnij o Kresach?. Po filmie wygłosiłem prelekcję o przemilczaniu i zafałszowywaniu ludobójstwa OUN-UPA.

14.06 ? DZIEŃ DRUGI

?Dzisiaj są inne polecenia?

Po przybyciu do Ratusza Staromiejskiego P.Szelągowski i Agnieszka weszli na salę, natomiast ja stanąłem przed budynkiem rozdając ulotki. Po chwili wyszedł do mnie strażnik i nakazał mi opuszczenie tego miejsca, grożąc policją. Odmówiłem domagając się podania podstawy prawnej tego żądania. Niespodziewanie po kilku minutach z budynku wyszła jakaś pani i zaczęła mitygować strażnika nakazując mu pozostawienie mnie w spokoju. Na to wyraźnie zaskoczony strażnik wyszeptał do tej pani ?ale takie były polecenia?, na co ta odrzekła: ?ale dzisiaj już są inne?.

W środku budynku Piotr i Agnieszka próbowali uzyskać od dyrektora NCK pozwolenie na rozdawanie ulotek. Po negocjacjach w których dopomogła przynależność Piotra do Honorowego Komitetu Obchodów 70 Rocznicy Ludobójstwa, ten zgodził się na ułożenie ulotek na stole obok?- ?Naszego Słowa? (w którym notabene można było znaleźć takie ?kwiatki? jak artykuł zaprzeczający ludobójstwu oraz gloryfikujący upowskiego zbrodniarza ?Szuma?).
Po wejściu na salę Piotr i Agnieszka zasiedli na widowni włączając kamerę. Po kilkunastu minutach dołączyłem do nich. Z zadowoleniem zauważyłem, że na sali jest spora liczba osób ubranych w ?nasze? koszulki.

Panel pierwszy ? ?przemoc elementem życia politycznego w II RP?

(Włodzimierz Baran, Włodzimierz Mędrzecki , Andrzej Chojnowski i Ołeksandr Zajcew)

Od trzech pierwszych panelistów usłyszeliśmy przewidywalne do bólu wykłady na temat krzywd jakie II RP wyrządziła Ukraińcom. Choć tego nie mówiono wprost, można było odczuć, że paneliści uważali politykę II RP za przyczynę ludobójstwa OUN-UPA. Nie przyszło im do głowy zastanowić się, dlaczego w analogicznej sytuacji Białorusini nie rzucili się wyrzynać Polaków, a Polacy Niemców i Rosjan w 1918r. Sytuację ratował A.Chojnowski mówiąc, że nic nie usprawiedliwia mordowania ludności cywilnej. Godnie zachowywał się Zajcew pokazując radykalizm ideologii OUN i doszukując się w niej wątków ludobójczych. Paneliści jak ognia unikali tematu akcji terrorystycznych OUN-UWO, na co zwrócił uwagę w dyskusji Piotr Szelągowski. W odpowiedzi na jego zarzut prof. Mędrzecki powiedział, że przemoc była? ?elementem życia politycznego w II RP? i przyczyniała się do ?specyficznej socjalizacji ukraińskiej młodzieży??
Panel drugi ? nieobecność Leona Popka

(Grzegorz Motyka, Ihor Iljuszyn, Mykoła Kuczerepa)

Pierwszą informacją podaną przez prowadzącego panel Rafała Wnuka była wiadomość o wycofaniu się Leona Popka z debaty z ?powodów rodzinnych? (choć bardziej prawdopodobna wydaje się nam niechęć dr Popka żyrowania tej imprezy).

Wystąpienie Iljuszyna zaskoczyło in minus. Historyk monotonnie czytał z kartki fragmenty swojej książki ?UPA i AK ?. Trzeba przyznać, że nie ukrywał zbrodniczości ?antypolskiej akcji? UPA, jednak próbował znajdować dla niej przeciwwagę w postaci polskich odwetów, na koniec sugerując, że nie uważa zbrodni UPA za ludobójstwo. Dość żałośnie wypadł M.Kuczerepa starając się jak najwięcej winy przerzucić z OUN-UPA na ukraińskich chłopów. Na tle ukraińskich panelistów bardzo dobrze wypadł G.Motyka, dementując choćby teorie o ?wojnie chłopskiej? . Warto zauważyć, że ukraińscy uczestnicy panelu nie mieli nic do powiedzenia na temat ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej; tematykę tę przybliżył dopiero Motyka. Na zarzut P.Szelągowskiego, że uczestnicy panelu unikają słowa ?ludobójstwo? G.Motyka przyznał, że uważa te zbrodnie za ?ludobójczą czystkę etniczną?. W odpowiedzi na moje pytanie G.Motyka potwierdził, że istniały rozkazy UPA dotyczące stosowania okrutnych metod zabijania.
Panel trzeci ? Hrycak nie chce się pojednać

(Bogumiła Berdychowska, Mirosław Czech, Jarosław Hrycak, Tomasz Stryjek, Tadeusz Sucharski, Piotr Tyma)

Zdecydowanie najgorszy z wszystkich paneli. Niczym nie zaskoczyli Hrycak, Tyma, Berdychowska i Czech. Wymienieni nie dali powodu by sądzić, że postęp badań nad tym ludobójstwem wpływa na ich poglądy (choć trzeba odnotować krytyczne opinie Czecha o OUN-UPA) . Chłopcem do bicia w tym panelu stał się abp. Mokrzycki, za stanięcie w obronie prawdy i godności ofiar oraz IPN. Skompromitował się T.Sucharski, posługując się wyselekcjonowanymi cytatami z niedoinformowanych publicystów z kręgu Kultury Giedrojcia, m.in. obciążającymi polskie ofiary winą za ich własny los. Na tle wyżej wymienionych błyszczał T. Stryjek, który słusznie nazwał dotychczasowe działania polityków polskich i ukraińskich ?kiczem pojednania?. Stryjek przedstawił również ciekawą propozycję uworzenia międzynarodowej komisji, która miałaby ocenić to co wydarzyło się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Za powyższe wypowiedzi został zganiony przez B.Berdychowską, której ego kazało sprzeczać się nie tylko z osobami o odmiennych poglądach ale nawet z Hrycakiem.

W dyskusji zabrałem głos, krytykując zachwalaną przez wyżej wymienionych formułę ?przepraszamy i prosimy o wybaczenie?. Argumentowałem, że formuła ta, jako kopia rozwiązania przyjętego w stosunkach polsko-niemieckich, nie ma zastosowania w relacjach pomiędzy Polską a Ukrainą, ponieważ na Ukrainie odbywa się proces odwrotny do denazyfikacji w Niemczech ? ?UPA-izacja?, który utrudnia pojednanie bądź zgoła je uniemożliwia. W drugiej części swojej wypowiedzi wskazałem na fakt wykluczenia Kresowian (a więc środowiska ofiar tego ludobójstwa oraz ich rodzin) z debaty o pojednaniu. W związku z tym spytałem, z kim zebrani chcą się pojednać.

? Na pewno nie z panem! ? wybuchnął Hrycak.

? Dlaczego?

? Bo pan tego nie chce!

Na pytanie, skąd p.Hrycak to wie, odpowiedzi już nie było?

Sytuacja ta wywołała atak na mnie przez p.Berdychowską, przeinaczającą moją wypowiedź (niezgodnie z faktami zarzuciła mi dociekanie narodowości czy wyznania uczestników panelu) oraz wystąpienie pana z publiczności, który podał się za potomka Podolan a jednocześnie krytykował środowiska kresowe za jakieś rzekomo radykalne działania. Głos zabrali także organizatorzy konferencji, którzy zupełnie nieprzekonująco tłumaczyli się z braku zaproszenia dla Kresowian.

W sukurs przyszedł mi Piotr Szelągowski, który opowiedział swoją historię, w jaki sposób zaczął interesować się sprawą ludobójstwa OUN-UPA. Wskazał, że są również ludzie na Ukrainie, którzy na OUN-UPA patrzą podobnie krytycznie jak Polacy. Głos Piotra okazał się ostatnim w całej konferencji i stanowił dla niej dobrą pointę.

Wszystkim osobom, wymienionym w tym poście oraz anonimowym, które przyłączyły się do naszej (podjętej spontanicznie przez Piotra i mnie) akcji obrony prawdy o ludobójstwie oraz godności ofiar, składam najgorętsze podziękowania. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się fundacji Tożsamość i Solidarność, bez której nasz pobyt w Gdańsku nie byłby możliwy.

Krzysztof Janiga


Prezentacja multimedialna na konferencji w Tarnowie o zbrodni Ludobójstwa na Wołyniu:

Przyznanie nagród przez Panią Dyrektor ILO w Tarnowie
Przyznanie nagród przez Panią Dyrektor ILO w Tarnowie

Książki dokumentujące zbrodnie UPA i OUN wydawane przez prywatne osoby i stowarzyszenia, nie przez państwowe organizacja naukowe:
oun-upa_krsy_wschodnie

Pomnik nekropolii kresowych w Świebodzinie, w głębi tablica poświęcona Ludobójstwu:

„Śmierć Lachom – śmierć Polakom”, na tablicy-pomniku we Lwowie poświęconym polskim profesorom rozstrzelanym również przy pomocy nacjonalistów ukraińskich – fotografia sprzed kilku lat, nadesłana mi przez osoby mające kontakt z Polakami z Ukrainy
(nie było zgody na ujawnienie nazwisk autorów z uwagi na obawy o swoje zdrowie i życie).

Tablica na Wulce

Tablica w Kędzierzynie-Koźlu:
Kędzierzyn Koźle Autor z Adamem Śmiechem pod tablicą nie pozwalającą nam zapomnieć...

Rocznica 11 lipca z przed roku. Z ks Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim orędownikiem walki o Prawdę. I Przyjaciółmi.
11_lipca_pod_tablica_z_ks_tadeuszem_isakowiczem

Okładka filmu dok: „Zapomnij o Kresach”
Zapomnij o Kresach

Kadry z filmu:

Józef Sawicz kadr z filmu; Zapomnij o Kresach


Jerzy Hawran - kadr z filmu "Zapomnij o Kresach"
Jerzy Hawran – kadr z filmu „Zapomnij o Kresach”

Książka ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego mówiąca o potrzebie pamięci poprzez parafrazę do filmowego tytułu:

Nie zapomnij o Kresach - to jedna z książek księdza Tadeusza mówiąca o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA
Nie zapomnij o Kresach – to jedna z książek księdza Tadeusza mówiąca o zbrodni Ludobójstwa
dokonanej przez OUN-UPA

Tablica poświęcona niewinnym ofiarom zbrodni Ludobójstwa Dzieciom Kresów w Łężycy – Zielona Góra:
Tablic aw Łężycy poświęcona Dzieciom Kresów ofiarom polsko-ukraińskim zbrodni dokonanych przez OUN-UPA

Pomnik w Łężycy:

Łężyca 19 października nowe tablice poświęcone ofiarom OUN-UPA

I następne tablice upamiętniające
dzieciom_kresow_pod_pomnikiem

Upamiętnienie niewinnych ofiar- dzieci w dniu zadusznym na poznańskich cmentarzach, akacja którą prowadzę od 8-miu lat:

Cmentarze poznańskie – pamięć o ofiarach zbrodni OUN-UPA

Mimo powyższych śladów udostępnianych przez społeczeństwo polskie politycy milczą.
Jak długo?
Jak długą będą wyrazicielami nie naszej woli?
Nie naszego społeczeństwa?
Jak długo?

Jak długo będzie nazywać się Polaków pamiętających o polskich ofiarach „agentami Moskwy”? Wbrew prawdzie i ich woli – walki również i z tamtym kłamstwem historycznym – Katyniem, Syberią i innymi…?

„…P. Gursztyn zaczął swój artykuł od groźby, twierdząc, że każdy kto jest dziś antyukrainistą ? ?jest albo pożytecznym idiotą, albo poputczikiem, albo agentem wpływu, albo zdrajcą?. Identycznie perorował już po naszej (prawej) stronie Marcin Wolski. Panowie ? nie dacie rady zastraszyć mnie takimi hasełkami! Wy widzicie polską rację stanu w pomaganiu nacji, która nienawidzi Polaków bardziej niż ktokolwiek inny jak świat długi i szeroki (może tylko z wyjątkiem post-ponarskich Litwinów), a w moim sercu kołacze się wobec tych zwyrodnialców krótka fraza mówiąca wszystko: pieprzyć Ukrainę! Nie ma zgody na zakazy nazywania Zła złem, czyli piętnowania Ukraińców, podobne do salonowych zakazów piętnowania wszelakich dewiantów ? sprzeciwiam się dławieniu wolnej patriotycznej myśli, panowie!…”

Cytat: Waldemar Łysiak
?Do Rzeczy?, nr 12/2015 (fragment)
Tytuł oryginału „Liberum veto!”


Stałe upamiętnienie: koszulka noszona prawie zawsze (co ważniejsze spotkania i uroczystości i na co-dzień, foto z dnia 11 listopada 2011 roku Wronki, restauracja „Ratuszowa” – wieczór patriotyczny).
Wronki - chwila pogodnej zadumy


Komentarz prywatny kolegi z FB:

„Nic się nie zmieni. Przed 1989 r. nie do pomyślenia było by do władzy w Polsce doszedł ktoś o poglądach antyrosyjskich. Dziś jest nie do pomyslenia by do władzy doszedł ktoś o poglądach antyamerykańskich. Ameryka zaś od 1945 r. wspiera banderowskich bandytów jako sprzymierzeńców do walki z Rosją – każdą Rosją czerwoną czy białą i to banderowcy są świetnym sojusznikiem. Sztandarowym przykładem jest Łebedź. Lokajskie władze Polski po 1945 r. nie przeciwstawią się swoim panom co najwyżej co jakiś czas zmienią pana ale lokajskie nawyki pozostają.”

Najwcześniej: pierwsze moje publiczne wystąpienie pod konsulatem Ukrainy w Poznaniu:


Pod konsulatem Ukrainy w Poznaniu

W dniu 05 lutego 2010 roku o godzinie 15.00 na ulicy Grobla 27a w Poznaniu pod konsulatem honorowym Ukrainy spotkało się około 30 osób, ze środowisk kresowych, aby zaprotestować przeciwko dekretowi Juszczenki nadającemu tytuł Bohatera Ukrainy S. Banderze.

Akcja przebiegła bardzo spokojnie. Rozdano ulotki, przeczytano tekst pisma skierowanego do konsula i zebranych przed konsulatem, w którym poza protestem przeciw nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy Banderze, wymieniono pięć przykładów protestów na samej Ukrainie; Miedzy innymi w Odessie, gdzie Organizacja społeczna ?Dozór? wystosowana specjalny list z przeprosinami do Polaków za niegodny czyn Juszczenki, złożony na ręce Ambasadora Polski na Ukrainie i konsula Generalnego RP w Odessie, nazywając czyn Juszczenki ?..zniewagą, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe?. Również w Odessie spalono kukłę Bandery w niemieckim mundurze, przedtem zrywając odznaczenie Bohatera Ukrainy. Wymieniono też decyzję głównego Rabina Ukrainy, który poza krytyką gloryfikacji Bandery przez ustępującego niesławnie prezydenta Ukrainy zdecydował się zwrócić wręczone mu odznaczenie ?Za Zasługi? III stopnia, ponadto nazwał czyn Juszczenki, ?Strasznym ciosem w wizerunek międzynarodowy Ukrainy?.Wymieniono też protest Rady miejskiej w Jałcie, przeciw uhonorowaniu Bandery.

Po odczytaniu pisma, zebrano podpisy od zgromadzonych, i delegacja składająca się z dwóch osób, przekazała je na ręce konsula honorowego Pana Łukasza Horowskiego. Wręczono też pracownikom konsulatu, za pozwoleniem Pana Konsula, ulotki mówiące o jednym z brutalnych mordów wspomnianym w piśmie; na Stasi Stefaniak, córeczce mieszanej polsko-ukraińskiej rodziny, symbolem okrucieństwa bandytów, którymi dowodził Bandera. W rozmowie z Panem Konsulem delegaci podkreślili pokojowy charakter demonstracji, i fakt, że protest odnosił się jedynie do tej części społeczeństwa ukraińskiego, która określa się mianem nacjonalistów i podziela poglądy ustępującego prezydenta na Ukrainie, dotyczące Bandery.

Po wyjściu z konsulatu zrobiono pamiątkowe zdjęcie, tym którzy wytrzymali i w mroźnej aurze zimowego piątkowego popołudnia, czekali na delegację. Organizatorzy podziękowali zebranym za przybycie, i zgromadzeni rozeszli się.

Poniżej tekst oświadczenia odczytanego przed konsulatem i przekazanego Panu Konsulowi.

Do Pana Konsula Honorowego w Poznaniu Poznań 05.02. 2010
Łukasza Horowskiego

Panie Konsulu!
SZANOWNI ZEBRANI!

ZEBRALIŚMY SIĘ w tym miejscu, aby dać świadectwo prawdzie, prawdzie mówiącej o tym że morderstwo, zabójstwo, a tym bardziej Ludobójstwo, nie może ujść płazem.
Przyszliśmy, aby pokazać naszą jedność w potępieniu decyzji prezydenta Juszczenki uznającego zbrodniarza bohaterem Ukrainy.
Zbrodniarza obywatelstwa polskiego, a narodowości ukraińskiej. Oznacza to, tak naprawdę, że nie podlega on jurysdykcji Ukraińców.
Raz już Bandera został skazany prawomocnym wyrokiem II RP na śmierć. Ta sama RP darowała mu życie. Zamieniła wyrok śmierci na dożywotnie więzienie.
W zamian za to Bandera stworzył śmiercionośną organizację przesiąkniętą jadem nienawiści do Ludzi różnych narodowości, nie tylko polskiej.
Kilka lat później rozpoczął eksterminację wszystkich, którzy uważali inaczej niż on i jego ?żołnierze?, zbrodniarze bez śladu sumienia mordujący głównie kobiety i dzieci. Eksterminacja dotyczyła wszystkich narodowości. Nie tylko Polaków, Żydów, Ormian Rosjan czy wielu innych, ale i swoich braci Ukraińców.

Za co i dlaczego ich mordowano? Nawet swoich? To przecież niezrozumiałe, niepojęte?, Zapytają ci, którzy nie znają historii ?
My odpowiemy:
Za to, że nie chcieli wydawać swoich sąsiadów, zabijać wspólnie z nacjonalistycznymi sługami Bandery i Szuchewycza kobiet i dzieci,
za to że ukrywali ich, za to w końcu, że rodziły się miłości, uczucie między ludźmi, bez względu na narodowość, zawierali śluby i żyli w zgodnie jak Pan Bóg przykazał. Polacy z Ukraińcami, Ormianie z Polakami, i wiele innych narodowości. Podziały się zacierały.
To nie podobało się nacjonalistom. W myśl ich doktryny, tylko czysty rasowo naród może przetrwać i budować Wielką Nacjonalistyczną Ukrainę.
Czy już gdzieś, ktoś tak nie mówił? Nie próbował wprowadzić czystości rasowej?
To nawet, nie był wymysł samych nacjonalistów ukraińskich, ?papugowali? go od NSDAP i Hitlera.
I tak pomocnicy Bandery przychodzili do domów spokojnie żyjących wielonarodowościowych rodzin i wymagali, żądali pod karą śmierci od współmałżonków ukraińskich, aby mordowali swoich obcych rasowo współmałżonków, aby zabijali swoje dzieci (Na kresach dziedziczyło się po ojcu lub matce wiarę i zwyczaje. A więc jeżeli ojciec był Polakiem syn był również, a także był wychowywany w wierze ojca).
Bardzo często nie uginali się współmałżonkowie pochodzenia ukraińskiego, i mężnie ginęli razem ze swoją rodziną w imię najpiękniejszej idei ? miłości do bliźniego. I teraz symbol zbrodni, mroczna postać, która wywołała ten straszny bratobójczy pogrom, ma zostać bohaterem?
W imię czego? W imię jakiej zbrodniczej ideologii ma stać się wzorem i przykładem dla pokoleń? Jako ?bohater? Ukrainy?
I jeszcze sprawa naszych polityków.
Dlaczego oni jak i rodzime media chcą nam za wszelką cenę wmówić, że jest to wewnętrzna sprawa Ukrainy?
A gdzie pamięć ofiar?
Kto każe nam pamiętać o Katyniu, a zabrania pamiętać o pomordowanych w okrutny sposób ofiarach morderców z pod znaku tryzuba, z niesławnej UPA pod wodzą Bandery i jego wiernego przyjaciela od mokrej roboty Szuchewycza?
Kto każe zapominać o ofierze krwi kilkudziesięciu tysięcy Ukraińców, którzy ginęli za naszych rodaków, a także w imię przyjaźni i nie rzadko miłości?
Jaki to człowiek każe nazywać takiego zbrodniarza bohaterem?

Dlatego jesteśmy dzisiaj w tym miejscu, o tej samej porze w innych polskich miastach gromadzą się kresowiacy, ale nie tylko. Jest to obowiązek każdego moralnie i etycznie dojrzałego człowieka, nie tylko Polaka. Nie możemy dopuścić, aby zbrodniarze stawali się bohaterami. Dotyczy to całej ludzkości, całego świata.
Nie możemy zostawić naszych braci Ukraińców samych, w tych dniach. Kiedy to jakiś mały procent chorych nacjonalistycznych obłąkańców pragnie odrzeć Ukrainę i jej obywateli z kręgosłupa moralnego, podeptać etyczne prawdy uniwersalne, a sam naród ukraiński pozbawić dumy i sławy, uczynić z niego naród pohańbiony poprzez wyniesienie w zaszczyty zbrodniarza, dowódcy zbrodniczej armii UPA, która w imię obłąkanej ideologii Doncowa opisanej w jego anty ludzkiej, zbrodniczej pozycji pt. ?NACJONALIZM?, doprowadziła do katastrofy i wyludnienia wielkich obszarów Wołynia i innych województw Kresowych.
Ideologia ta ścierała z powierzchni ziemi całe wsie, łącznie z przydomowymi sadami owocowymi, czy krzewami, a nawet drogami do tych wsi prowadzącymi. Nie miał zostać ślad po obcych i po tych , którzy sprzyjali obcym narodowościom. Masowa eksterminacja, Ludobójstwo na wzór faszystów niemieckich. Jednak były punkty różniące zbrodniarzy ukraińskich od niemieckich fabryk śmierci.Tymi punktami były przerażające tortury zaczerpnięte wprost z tradycji hajdamackiej. Ci mordercy nie tylko niszczyli ludzi, ale znęcali się nad nimi na dziesiątki sposobów, wzbudzając strach i przerażenie, nawet w oddziałach gestapo czy SS. Szokując specjalne oddziały NKWD ?Śmiersz? postępujące za liniami frontu.
Zwyrodnialcy w ludzkiej skórze mordowali bezbronne dzieci wrzucając je do ognia, rozpruwając bagnetami, łamiąc kończyny, przykładem może być mała Stasia Stefaniak, owoc miłości Polaka i Ukrainki, pięcioletnia dziewczynka, niewinna niczemu i nikomu.
Jedyną jej winą był fakt posiadania rodzica innej narodowości niż ukraińska.
Za to zginęła zamęczona w okrutny i straszny sposób.
Zaraz potem zamordowano jej rodziców.
Za co? Za miłość? Za to, że ukraińska dziewczyna pokochała Polaka?
Czy mamy do tego dopuścić znów? Czy mamy pozwolić aby nacjonalizm w najgorszej formie ponownie się odrodził? W imię czego? W imię podziałów, granic, czy walk o ziemie? My nie chcemy ani walk, ani podziałów, tym bardziej nie chcemy odzyskania ziem.
Pragniemy tylko Prawdy i Pamięci. A także szacunku dla ofiar.
Honorowanie dowódcy morderców nie jest przejawem takiego szacunku.
Dokładnie odwrotnie. Jest to policzek wymierzony nie tylko Polakom, ale wszystkim ludziom na całym świecie, którzy miłują pokój i miłość, a zbrodnia jest dla nich czymś ohydnym.
Po to właśnie tutaj jesteśmy, aby pokazać nasz sprzeciw wobec ideologii, której celem jest właśnie głęboka nienawiść do Ludzi ,która nie tylko nie szanuje tych ludzi, ale żąda niszczenia bliźniego w imię niepojętych ambicji; a Miłością, największą wartością międzyludzką,- ideologia ta całkowicie pogardza.
Znajomi na Ukrainie, Ukraińcy wołają o pomoc. Moje osobiste doświadczenie podczas pobytu na Ukrainie: od wielu z nich słyszałem ciche, szeptem wypowiadane słowa, w ukryciu, jak bardzo nienawidzą Bandery i obecnie rządzących w Lwowie i nie tylko nacjonalistów, boją się jednak głośno przeciwstawiać tutaj na zachodzie Ukrainy,, bo doszli do głosu ludzie, którzy w tym rozdartym trudną sytuacją kraju wykorzystują chaos i nawiązują do zbrodniczych i okrutnych ideologii.
Wiemy, że często tak jest, kiedy zaczyna być źle, dochodzą różne szumowiny do głosu i rzucają nacjonalistyczne hasła, aby porwać naród w odmęt ideologicznych waśni, aby obwinić wszystko i wszystkich dookoła, tylko nie szukać winnych wśród swoich.
Młodym przewracają w głowach frazesami i hasłami, o SILE i potędze, jakoby nieustraszonych wojownikach z przeszłości, a w imię obrony kraju ? mobilizują ich do wyznawania zwichrowanego patriotyzmu, odbitego jak w krzywym zwierciadle.
I ci młodzi bez odpowiedniego wsparcia w domach, zniechęceni sytuacją gospodarczą i pozbawieni dostępu do rzetelnej wiedzy nierzadko ulegają. Jednak jest jeszcze wielu, którzy umieją oddzielić ziarno od plew i znajdują Prawdę.
IM MUSIMY moi drodzy, pomóc. Ukraina woła o pomoc.

W Odessie przepraszają nas Polaków za Juszczenkę jego kłamliwy dekret, główny rabin Ukrainy oddaje medale otrzymane od Juszczenki, oburzony jego gloryfikacją Bandery, symbolicznie płonie dekret o nadaniu tytułu bohatera Ukrainy bandycie.

Tymczasem nasz rząd woła, że to wewnętrzna sprawa Ukrainy. I nie chce wyciągnąć ręki do zwykłych ludzi, którym narzuca się wolę wierzenia w sztucznych ?bohaterów?.
Każe nie wtrącać się w wewnętrzną sprawę Ukrainy, kiedy to następnym dekretem ustępujący prezydent wnosi na piedestał zbrodniczą, watahę dezerterów z formacji policyjnych na usługach III Rzeszy, okrytą ponurą sławą dzieciobójców: UPA.
Nie ma znaczenia, że dowódca UPA, Bandera osobiście nie zamordował tych dziesiątek i setek tysięcy ofiar polskich i ukraińskich i wielu innych narodowości.
ON tego po prostu chciał, wydał rozkaz, i wspierał złem swojego ducha jego wykonanie.
Nic więcej nie potrzeba, aby uznać go zbrodniarzem.

Dlatego musimy wykonać ten gest i stanąć w obronie godności ludzkiej. I honoru.
Zbrodniarz nie może zostać bohaterem!

Dziękuję wam za przybycie.
Piotr Szelągowski Koordynator akcji protestacyjnej w Poznaniu
Włodzimierz Matkowski współorganizator akcji

Tłumaczenie tekstu w całości na język Ukraiński:

???? ??????????? ??????? ? ???????

5 ?????? 2010 ???? ?? ???. ?????? 27 ?, ???? ????????? ??????????? ??????? ? ??????? ?????????? ??????? 30 ????, ??? ???????????? ??????????, ????????? ????????-???????? ?????????. ???? ???????????? ????? ????? ?????????? ??????? ??????? ?????? ??? ?????????? ?????? ?????? ???????? ??????? ???????.

????? ??????????? ????????. ???? ??????? ????????, ? ????? ????????? ?????, ???????????? ??????? ?? ???????? ???? ???????????. ? ????? ????? ????? ???????? ????? ?????????? ?????? ????? ??????? ?. ??????? ???????? ????? ????????? ???????? ????? ????? ?? ????? ???????. ??????? ?. ??. ??? ??, ?? ? ????? ?????????? ??????????? ??????? ????????? ?? ????????????? ?????? ???????????? ????? ?? ????????? ????????? ????????? ???????? ?????? ??????. ???? ???? ???????? ????? ?????????? ?????? ? ??????? ?? ???????????? ??????? ?? ? ?????. ?????? ?????? ???? ??????? ?????????, ??? ?????? ??????? ????????? ???????, ??????? ?????? ???????? ???????? ???????????? ????????. ????? ? ????? ???? ??????? ?????? ??????? ? ????????? ?????, ? ????? ?????????? ???? ????? ????? ???????. ???? ????????? ????? ????? ????????? ??????? ???????. ???, ?????????? ?????????? ??????? ? ???? ?????????? ??????, ???? ??????? ??? ???? ? ???????, ????????? ??? ??, ?? ????? ????????? ???????? ???? ????? ??? ???????? ??? ???????. ??? ????? ?????? ?????? ?????? ????????? ?????? ? ?????????? ??????? ????????. ????? ???? ??????? ??? ??????? ????? ?????????? ???????, ?????????? ?????????? ??????? ?????.

????? ????, ?? ???? ????????? ?????, ???? ??????? ??????? ?????????. ????? ????? ????????? ? ???? ???? ???????? ???????? ????????? ??????? ??????? ? ??????? ?????? ???????????. ? ??????? ???? ??????? ??????????????? ??????????? ???? ??????? ????????, ?? ? ??????????? ?????? ?? ?????????? ???????, ??? ??? ???? ? ?????. ??????? ??? ????? ????????, ??????? ?? ??????? ????????-??????????? ??????, ??? ? ???????? ??????????? ????????, ??? ????? ??? ???????????? ???????. ??? ??? ??????? ? ????? ???????? ???? ???????? ????? ?? ?????? ???????? ???????????? ?? ????, ?? ??????? ?????????? ???? ???? ??????? ???????????? ???????????, ??? ??????? ???? ?????????????? ? ???????? ??????? ?? ??????? ?????????? ???????, ???? ??? ? ??????.

????? ?????? ? ??????????? ???? ???????? ???????? ?????????? ???, ??? ????????? ? ?? ????????? ??????? ? ???????? ????????? ?????? ?????????. ???????????? ?????????? ???, ??? ????????, ?? ??, ?? ???? ??????? ? ??? ??????????.

????? ???????? ????? ?????, ??????????? ??? ???????????? ? ?????????? ???? ???????.

??????? 05.02 2010

????????? ??????? ??????? ? ???????

???? ?????? ???????????

???? ???????!

??????? ???????! ?? ????????? ???, ??? ?????????? ??? ??????, ??????, ??? ????????, ?? ?????????, ????????, ? ??? ???? ??????? ?? ?????? ???? ??????. ?? ???????, ??? ??????? ???? ??????? ? ?????????? ??????? ?????????? ??????, ???? ?????? ?????? ??????? ????????. ??? ????????? ??? ???????? ????????????, ? ?????????? ??????????????. ?? ????????? ???????, ?? ??? ?? ???????? ??????????? ??????????. ????? ??? ????????? ??? ??????? ?????? ???? ??????? ???????? ?????, ???? ??? ???????? ????. ???? ???? ? ???????? ???? ????? ? ???????? ????? ???????? ?? ??????? ??????????. ? ????? ?? ?? ??????? ??????? ??????????? ???????????, ?????????? ??????? ????????? ?? ????? ?????? ???????????????, ?? ???? ?????????. ????? ???????? ????? ??? ???????? ??????? ????, ??? ????? ??????, ??? ??? ?? ???? ?????????. ???????? ?? ???? ? ???? ??? ?????? ??????? ? ???????? ??????? ????? ? ?????. ??????? ?????????? ????? ???? ???????????????. ???? ??????? ?? ?????? ???????, ??????, ??????, ?????? ?? ????????????? ???????? ????? ???????????????, ??? ????? ????? ?????????.

?? ?? ? ???? ?? ???????? ?????? ?????. ?? ???????????, ?????????? ??? ?? ????????? ??, ????? ?? ?????? ???? ???????? ?? ?????????: ?? ??, ?? ?? ?????? ?????????? ????? ???????, ??????? ????? ? ????? ??????? ?? ????????????????? ??????? ??????? ?? ????????, ?? ??, ?? ?? ???????????. ????? ?? ??, ?? ??? ?????? ?? ?????????????? ??? ?????? ????????????? ???????, ???? ?????????? ? ???? ? ?????, ?? ??????? ???????. ??? ???? ??? ???????? ? ??????????, ????????? ? ???????? ?? ???????? ?????? ????????????????. ?????? ??????????. ?? ?? ?????????? ?????????????, ??? ??????????? ????????, ?? ???? ?????? ??????? ?????? ????? ???? ?????? ? ???????? ?????? ??????????????? ???????. ?? ??? ???? ????? ??? ?? ???????? ?? ???????? ??????? ??????? ??????? ?? ??? ?????? ?? ???? ???? ????????? ???????????? ??????????????, ???? ????????? ?? ???? ??? ????? ?? ???????.

????, ????????? ?? ??????????? ??????? ????????? ?? ???????, ?? ???????? ???? ????????????????? ????? ?? ??? ??????? ???????? ???? ???????? ??? ??????????? ????????? ? ??????, ??? ???? ??????? ????????? ? ??????, ??? ???? ????? ???? ?? ??? ??????? ????? ?????. ?? ????????? ???? ? ?????? ????? ? ?????? ??? ?????? ??? ??????. ????, ???? ?????? ??? ???????, ?? ??? ??? ??? ????? ? ?????????? ???? ?? ???????? ???? ??????. ???????? ?? ????? ???????????? ?????????? ????? ?? ??????????? ?? ?????? ?????? ????? ?? ????? ??????? ? ???? ?????? ?? ?????????. ? ????? ?????? ???????, ????? ???????, ??? ????????? ??? ???????? ??????, ??? ???? ???????

? ???? ????? ? ???? ???? ????????? ????????? ??? ??? ???? ??????? ?? ????????? ??? ???????? ????????? ???? ???????? ????????

? ?? ??? ??, ?? ?????????? ????? ?????????. ???? ????, ??? ?? ???? ?????, ?????? ??????? ???, ?? ?? ????????? ?????? ???????? ? ?? ? ??????? ??? ??????? ??? ???? ???, ??? ?? ????????? ??? ?????? ? ????????? ????????? ????????? ??? ???????? ?????????? ?????? ?????? ?-??? ????? ???????, ? ???, ?? ??? ?????? ?????, ????? ???????? ??????? ?? ???????, ???? ???????? ? ?????? ??????? ??? ???? ???????? ??? ??????? ?????? ?????????????? ????? ?????????, ??? ?????? ?? ????? ???????????????, ? ????? ? ???? ?????? ? ????? ? ??????? ??? ? ?????? ???? ???????? ?????? ???????? ???????

???? ???? ?? ???????? ??????? ????. ? ??? ?? ??? ? ????? ????????? ?????? ?????????? ????, ???????? ? ?????????, ??? ?? ?????? ????. ?? ????????? ?????? ??????, ??? ? ?????? ???????? ?? ??????, ?? ?????? ??????. ?? ?? ?????? ?????????, ??? ???????? ??????? ???????. ?? ?????????? ????? ??????????, ?????? ?????.

?? ?? ?????? ? ??? ??? ???????? ???????????? ????? ?????? ?????????. ?? ?????? ???????? ?? ?? ??????, ???? ????????? ???????? ?????? ?????????? ????????????? ???? ????????? ??????? ? ?? ????? ?????????? ??????. ???? ????????? ???????????? ??????, ? ??????????? ????? ????????? ???????? ? ?????, ??????? ? ????? ?????, ??????? ??????? ????? ?????????? ????????, ????????? ?????????, ?? ???, ????? ???. ????, ?????? ?? ??????? ????????? ????????? ???????, ??????? ? ???? ???? ????????, ????????? ????? ??? ?????? ?????????????, ???????? ?? ?????????? ? ???????? ????????? ?? ??????? ?????????? ?????? ?? ????? ????????? ?? ?????????.

?? ????????? ??????? ? ??????? ????? ???? ????, ????? ?? ???????????? ?????????? ?????? ? ??????, ?????? ????????, ?? ???? ?? ??? ???. ?? ????? ???????? ? ????? ??? ????? ? ???, ??? ?????? ????? ???????????????. ??????????? ?????? ?????????, ??????? ?? ??????? ????????? ????????. ?????, ???? ???????, ? ???? ?????????? ???????? ???????????? ??? ????????? ???????? ?? ????? ?????? ??????. ?? ???? ???????, ??????? ?????????? ? ???????????? ????????. ?? ?????? ?? ?????? ?????????? ?????, ??? ????? ????????? ? ??? ???????? ?????????, ??????????? ????? ? ???????? ?????? ??????? ?? ??. ???? ???????? ????? ?????????? ???????? ???? ???????, ??? ??????????? ?? ?????? ??????.

??????? ?? ???????? ???????? ????????? ??????????? ?????, ??????? ?? ? ??????, ?????????? ?????????, ??????? ????????. ????????? ????? ???? ???? ??????? ???? ???????? ????? ????????? ? ???? ?????? ?????? ? ????????, ?????????? ????????, ??????? ?????? ? ??????. ?????? ?? ???????? ???? ??, ?? ???? ???? ?????? ????????????? ??????????????. ? ????? ??????? ???? ????????, ?? ?????????? ? ?????????? ? ???????? ??????. ??? ???? ????? ????? ???????? ?? ???????. ?? ??? ?? ?????? ?? ??, ?? ?????????? ??????? ???????? ??????? ? ?? ?? ????? ????? ?? ?????????? ?? ????? ?????????, ??? ????? ?????????? ??????????? ? ?? ????????? ?????? ? ???? ????? ? ???? ???????, ???????? ?? ???????? ?? ?????? ?? ?? ?????? ????????, ???????, ??? ???? ?? ??????, ??? ??? ????????? ?????. ?? ?????? ?????? ? ???????, ? ????? ?????? ?? ?????. ???????????? ?????????? ????????? ?? ? ??????? ??????. ?? ??????? ? ?????, ????? ???? ?? ?????? ???????, ??? ???? ????? ? ?????? ?????, ????? ??????? ??? ? ?????, ? ?????? ? ??? ??? ?????? ??????.

???? ??? ???? ?? ??? ? ??? ???????? ??? ??????? ?????????, ????? ???? ? ??????? ????????? ?? ?????, ??? ?? ?????? ?? ????? ??? ?????, ? ??????? ???????? ????????? ? ???? ???????????? ???????. ??????? ? ?????????? ???????? ???????? ? ?? ????????? ????????? ??????.

??????? ?? ???????, ???????? ??????? ??? ????????. ??? ??? ?????? ??? ??? ??????????? ?? ??????? ? ??? ???????? ? ??? ? ??? ????, ??????? ??????? ????? ??? ??, ?? ?????? ???? ?????????? ??????? ? ?????????????, ??? ???????? ????? ????? ? ?????? ? ?? ??????. ?????, ???? ???, ?? ?????? ??????? ??????? ??????? ??? ?? ??????, ???? ?? ????? ??????? ?????? ????, ??? ? ??? ?????? ???????????? ?????? ????????? ? ???????, ???????? ? ???, ? ?????????????? ????, ??????????? ?? ????????? ? ?????????? ?????????. ?? ??????, ?? ????? ????? ???, ???? ?????? ? ?? ???????? ???????? ??????? ????????? ? ??????? ??????????????? ?????, ??? ?????? ????? ? ????? ???? ???????????? ????????, ??? ????????? ???? ? ??? ???????, ??? ?????? ?? ?????? ?????? ????? ?????.

??????? ????? ??????? ?????? ??????? ??? ???? ? ??????????, ??? ?????? ??????????? ????????? ? ????????, ? ? ???? ??????? ?????? ??????????? ?? ?? ??, ??? ???? ????????? ?????????? ??????????, ????????????, ?? ? ??????? ????????. I ?i ?????? ????, ?????????? ??????????? ????????? ?????, ?????????? ???????????? ?????????, ?????????? ??????? ?? ????????? ????? ????? ??????????. ?????, ?? ? ?????? ?????, ????? ?????? ????????? ????? ??? ??????? ? ????????? ??????.

??, ?????? ???, ??????? ?? ?????????. ??????? ????? ??? ????????.

? ????? ????? ????, ????????, ??????????? ?? ??????, ?? ???? ????????? ????, ???????? ?????? ???????, ???????? ????????????? ???????, ?????? ????????, ???????? ??? ??????, ????? ??????????? ???? ??? ??????? ????????? ?????? ????? ???????.

??? ?????? ???? ???? ????? ????????, ?? ?? ? ????????? ?????? ???????
? ?? ???? ??????????? ???? ?? ?? ??????? ????????, ???? ?????????? ???? ? ????????? ??????. ????? ????, ??? ?? ?? ?????????? ? ????????? ?????? ??????? ? ??? ???, ???? ? ?????????? ????? ?????????, ??? ????? ????????????, ?????????? ???????? ??????????? ? ??? ? ????? ?????????? ? ??????? ? ???????????? ??? ?????, ??????? ?????? ?????? ??????????. ??? ????? ????? ????????, ?? ?????????? ??? ??????? ?? ????????? ??? ??????? ????????, ? ????? ?? ??????? ??? ???? ?? ???????? ?????? ????? ????? ?????????, ??????????? ?? ???????? ????? ???????????????. ??? ????? ?????, ??? ?????, ??????????? ???? ????? ???? ???? ?????????. ?????? ?????? ?? ????? ??? ????, ??? ??????? ???? ?????????.

???? ?? ??????? ???????? ??? ???? ? ????? ?? ?????? ???????? ???????? ? ?????. ????????? ?? ???? ???? ??????!

????? ??? ?? ??, ?? ?? ???????.

????? ?????????????, ??????????? ????? ???????? ? ???????

????????? ?????????, ??????????????? ?????

Tłumaczyła: Irena Kulesza


4 myśli do „Rażące zaniedbania polskich polityków w sprawie Ukrainy.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.