Normalny poranek w Paryżu

Autentyczny przypadek opisany 21 tego lipca francuskiego dziennikarza François de Voyer w 10 punktach na twitterze.
korespondent bezprzesady na froncie zachodnim po prostu przełożył z francuskiego i dodał potrzebne do zrozumienia przypisy.
Oryginalny tweet znajdziecie tu.
https://mobile.twitter.com/fdevoyer/status/1550043276425805826

 1. Krótki i smutny wątek dotyczący wymiaru sprawiedliwości we Francji i staczania kraju na poziom trzeciego świata…
  Wczoraj rano, o 9:00, odkryłem mój samochód podniesiony na podnośniku, zdegradowane nadwozie, tuż przed moim blokiem w samym sercu Paryża. Co się stało ? 🧐🧐🧐
  @fdevoyer
  21 lipca
 2. Wpadam w otchłań zakłopotania: kto kradnie używane koła starego Priusa w środku Paryża ? Przeprowadzone śledctwo: celem był katalizator, który zawiera rzadkie metale… chamy podnoszą samochód i tną spód piłą tarczową.
  @fdevoyer
  21 lipca
 3. Zawdzięczam to palladowi, platynie i rodowi w cenie 600 € za gram odkrywam, że stary spód mojego bardzo sędziwego samochodu jest skarbem dla handlarzy, często rumuńskich, albańskich czy gruzińskich. Zwłaszcza hybryda, której niższe emisje utrzymują jakość metali.
  21 lipca
 4. 11:00: telefon z komisariatu dzielnicy Goutte d’or: „Osoby, które uszkodziły Pana pojazd, zostały złapane na gorącym uczynku, czy może Pan przyjść i złożyć skargę? ”. Rzucam pracę, godzinna podróż, aby udać się do tej enklawy porządku pośród dilerów crack’u i fałszywych „mineurs isolés”.(1)21 lipca

 1. Bingo: to Gruzini. Trzej. Najmłodszy przyznał się do winy. Strażnik pokoju wydaje się szczęśliwy: wreszcie sprawa, która się rozwijąże. Nie ma czasu, aby przyjąć moją skargę, ale umawiamy się na następny dzień: chętnie dokopię fałszywym uchodźcom – a prawdziwym zbirom.
  @fdevoyer
  21 lipca
 2. Gruzini, mistrzowie statusu uchodźcy 2019 tego roku ! Całkowicie fałszywy status, ponieważ jest to bardzo bezpieczny (i bardzo piękny) kraj, ale ponieważ OQTF (2) nie są egzekwowane, pozostają we Francji. I żyją z romaitych branży lewego handlu, korzystając z samobójczej hojności Francji:(3)
  @fdevoyer
  21 lipca
 3. Po komisariacie jem obiad w kuskusie na ulicy i rozmawiam z prywatnymi kierowcami (nie tylko uber) przed ich pojazdami : w zeszłym miesiącu każdemu z nich uszkodzili pojazd.
  Wszyscy są zmęczeni. Wszyscy pochodzenia imigracyjnego a jako pierwsi chcą wydalić zagranicznych przestępców.
  @fdevoyer
  21 lipca
 4. Chibanis (4) nie pozostawiają mi złudzeń: „zobaczysz, zostaną wypuszczeni”.
  Jakiś zombi w kalesonie błaga na kolanach o pienądze na dawkę. Jakiś gruby mężczyzna gwałtownie rzuca do niego monetami. Po drugiej stronie ulicy porozrzucane kosze na śmieci… ulica pięknych budynków z bazyliką Sacré Coeur w tle.
  @fdevoyer
  21 lipca
 5. 16:00: koniec gry. Policjant zostawia mi przepraszającą wiadomość. „Miałem telefon z sędzią pokoju i postanowił wypuśić 3 osobników, którzy uszkodzili Pana pojazd”. Ech co takiego ? „Może Pan złożyć skargę dla ubezpieczalni, ale dla nas nie ma to sensu. »
  @fdevoyer
  21 lipca
 6. Samochód ćwiartkowany pośrodku ulicy, policja przytłoczona nawalnicą przestępców, przygnębiona faktem, że nawet atesztowanie na gorącym uczynku nie prowadzi do niczego, wymiar sprawiedliwości współwinny przestępców, poczucie bezkarności, narkomania, brudne ulice… Voilà
 7. To był dzień we Francji, kraju który płonie podczas gdy państwo patrzy gdzie indziej(5)
  @fdevoyer
  21 lipca

10 bis!
Gruzińscy „uchodźcy” pracują w oto tej chwili nad metalem innego samochodu, teraz pewni, że nie mają się czym przejmować, nawet w biały dzień
in flagrante delicto. #saccageparis
@fdevoyer
21 lipca

(1) tak zwani samotni nieletni : nielegalni imigranci bez dokumentów o dacie urodzenia trudnej do ustalenia i podających się za nieletnich (czyli „mineurs”) aby unikać wszelkich kar prawnych. Isolés czyli samotni bo, aczkolwiek nominalnie nieletni, nie ma rodziny do ktôrej ich oddać jak conieco przeskrobią.

(2) OQTF: sądowy naraz opuszczenia terytorium Francji „obligation de quitter le territoire français”

(3)Tu odnośnik do wywiadów z lekarzami na stacji radiowej www.europe1.fr pod tytułem „Ci gruzińscy i albańscy migranci zwabieni francuskim systemem medycznym”.

(4)Tutaj w oryginale arabski akcent owych Chibanis i ich osobliwa wymowa „i” zamiast typowo francuskiego „eu”.

(5) Cytat ze szczytu klilatycznego na którego sesji prezydent republiki Francji zabłysął słowami „nasz dom płonie ! nasz dom płonie a my patrzymy gdzie indziej !”

(6) pod hashtag’iem #saccageparis inne przykłady administracji socjalistycznej merowej Anny Hidalgo i tego co robi w stolicy Francji. Saccage to burzenie\demolka ale i zlepek francuskich słów „sac” czyli plądrowanie (jak w le sac de Paris czy le sac de Rome) oraz „cage” po prostu klatka.

Autor

Chryzolog

łącznik z zachodniego frontu po kilku latach we Francji, Anglii i Hiszpanii, teraz mieszkam tu w Polsce. mam ciekawe informacje, którymi dzielę się tu, bo ku mojemu zdziwieniu nadal nie dochodzą czasem nawet ważniejsze.