1 listopad – Pamięć o Stasi Stefaniak. Na poznańskim cmentarzu.

W Łężycy – Zielona Góra – stoi pomnik, słowa na nim mają upamiętniać ofiary – te najbardziej niewinne. Dzieci. Było więcej niewinnych ofiar, jednak przerażają i smucą te, jakie są na nielicznych zdjęciach, te które ledwie rozpoczęły swoje młode życie, aby (zbyt szybko) zakończyć je w mękach. Tylko dlatego, że jacyś dorośli zrobili co się da, aby poróżnić dwa narody. Aby siać śmierć i zniszczenie. Czy im się to udało?
pomnik_górczyn_stasia
Nie; wielu mimo zagrożenia, mimo czasu pogardy nie zrezygnowało ze swojego człowieczeństwa.

Poznaję coraz więcej osób (tak, tu w Poznaniu), które dzięki tym wspaniałym Ukraińcom żyją, ponieważ oni kiedyś uratowali ich przodków – dziadów, to poprzez zwykłe ostrzeżenie (które też mogło się skończyć dla nich śmiercią, gdyby się o tym dowiedzieli bandyci z UPA), czy też z narażeniem życia poprzez ukrycie.
Znam taką opowieść, kiedy to Ukrainiec ukrył dzieci swojego sąsiada u siebie w domu. Gdzie akurat na marach leżał jego ojciec. Jeden z ukrywających się z braku miejsca był schowany pod trumną nieboszczyka.
Czy ktokolwiek dziś potrafi sobie wyobrazić horror tamtych dni?cmentarz_stasia_gorczyn_poznan
Dziś na cmentarzu rozmawiałem z wieloma osobami o tym. Było kilka osób, które wiedziały o czym mówię, jedna z Pań powiedziała, że trafiła na zdjęcia, opisy – nie mogła ich jednak doczytać do końca.
Ja to rozumiem. Mentalnie kosztuje mnie to wiele wysiłku – można powiedzieć że wyręczam znakomitą większość Was. Nie mogę jednak się powstrzymać. Powodem jest brak upamiętnienia dla niewinnych ofiar. Ostatnie 9 lat życia podporządkowałem utrzymaniu pamięci. O tych, którzy odeszli w straszliwych męczarniach, ale też i o tych, którzy zdecydowali się zachować człowieczeństwo – mimo ryzyka. To wielkie bohaterstwo. Wiedzieli co może ich czekać – w najlepszym przypadku kula, w najgorszym takie same tortury.
To są bohaterzy.
Jest pozycja IPN Romualda Niedzielki opisująca przykłady tych dzielnych ludzi:
Kresowa ksiega sprawiedliwych - okladka
TO nasz hołd.
TO pamięć, która powinna przetrwać – to im powinny być budowane pomniki – nie bandytom takim jak Bandera czy Szuchewycz.
Dlatego też list jaki napisałem w 2009 roku do RPO – jest jak najbardziej na czasie.
I dlatego będę o tym pisał i mówił.
Ponieważ tak trzeba.
Będę to robił za Was. I dla Was – i naszych dzieci, ich przyszłości.
Mam nadzieję, że to rozumiecie.

Piotr Szelągowski

(Kiedy stałem w miejscu, gdzie złożyłem pomnik poświęcony pomordowanym, podchodzili ludzie i czytali, niektórzy na głos, najbardziej wstrząsnęła mną dziewczynka, która zaczęła czytać tekst. Kiedy przerwała, gdyż jej matka musiała iść z jej braciszkiem na stronę, rozpoczęła go czytać inna kobieta, która z całą rodziną przysłuchiwała się z boku czystemu głosikowi dziewczynki… Byłem tam ponad dwie godziny, widziałem wiele osób, które brały do ręki mój zaimprowizowany pomnik, czytały, wzruszone odkładały… Tego dnia rozdałem wiele ulotek z adresem strony…)
stasia_cmentarz_poznan
czytajacy

czytajacy_stasie

stasia_stefaniak

Cytaty: Pamięć ? 1 Listopad; Stasia i inne ofiary zbrodniarzy UPA.

Między innymi; list do RPO: W dniu zadusznym pamiętajmy o Naszych zmarłych?(na Wołyniu, na Woli, w obozach zagłady)

Zdjęcie z Miłostowa – od Tego, który dołączył do grupy Pamięci w tym mieście:
stasia_poznan_j

Zdjęcia z dnia dzisiejszego – pod krzyżem; Górczyn.
cmentarz_g

cmentarz_gorczyn_krzyz


Zdjęcie nadesłane przez Czytelniczkę strony:
gorczyn

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “1 listopad – Pamięć o Stasi Stefaniak. Na poznańskim cmentarzu.”

  1. Jest Pan szlachetnym człowiekiem, Bog Panu wynagrodzi…ludzie docenia Pańska intencje w celu zachowania pamieci o tych, którym nie dane było żyć w czasach pokoju.
    Wyrazy szacunku dla Pana.

Możliwość komentowania jest wyłączona.