„Bez Przedawnienia”- 75 rocznica wybuchu wojny.


W tytule występuje tytuł eseju Vladymira Jankelevitcha francuskiego filozofa, profesora Sorbony, który min. napisał: „Ojcze nie przebaczaj im bo wiedzą co czynią”. Jego postawa, była spowodowana zapomnieniem o zbrodniach popełnionych przez nazistów podczas II Wojny Światowej. Abstrahując od zawartości uczuciowej zwrotu, można powiedzieć, że i dziś, kiedy tak wiele konfliktów wybucha z coraz to większą nową siłą, w których ginie coraz więcej ludzi – pamięć o zbrodniach wojennych chyba była niedostatecznie kultywowana, gdyż nie stała się mocną zaporą przeciw powtórzeniu tego co ogarnia świat. Dzikiej, złej z gruntu potęgi wojny.
Czy dzień rocznicy wybuchu najkrwawszej masakry w dziejach świata to zmieni?
„Bez Przedawnienia” to także zwrot, który dotyczyć musi zbrodni dokonanych przez OUN-UPA, a które nigdy nie miałby miejsca gdyby nie naziści niemieccy, hitlerowscy czy jak byśmy chcieli nazwać Niemców owładniętych chorobą pożogi wojennej zaszczepioną im przez swojego fuhrera, Adolfa Hitlera.
Nie ma dla nich usprawiedliwienia i zapomnienia ich zbrodni.
Tym bardziej przypominam film o tych zbrodniach zrealizowany przez ukraińską TV ATB, która już nie istnieje, a reżyser filmu ukrywa się w obawie przed zemstą nacjonalistów ukraińskich… gdzieś na terenie Ukrainy:

Krótka informacja o eseju: Polskie wydanie eseju ?Bez przedawnienia? Vladimira Jankélévitcha

Dyskusja o filmie:

Pokaz premierowy w Polsce: Ukraiński film o Ludobójstwie na Kresach Wschodnich. ?Bez Okresu przedawnienia?.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać i robić wszystko aby na Ukrainie wiedziano jaka jest prawda. Tylko tak możemy oczyścić ze zła bratni kraj.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.