„Godność i Pamięć” – następny tytuł gdzie Kresowianie domagają się Prawdy

Wyszedł drugi numer „Godność i Pamięć” głos Kresowian. Na stronie tytułowej okładki dr Lucyna Kulińska znana autorka serii „Dzieci Kresów” opisującej martyrologię najmłodszych. Jest też autorka bardzo ważnej monografii opisującej historię działań terrorystycznych w II RP. Tematu zupełnie nie znanego, szerszym gronom nawet i specjalistów-historyków w Polsce.

Pozycja ta, niestety jest wydana w małym nakładzie i dość trudna do zdobycia. Tematu nikt nie podejmuje. Można się zastanowić dlaczego, z jakich powodów? Analizuje się różne momenty z dwudziestolecia międzywojennego, a nie zastanawia się nad zagrożeniami tamtej państwowości, w tym; obecnie tak „modnym” zagrożeniem cywilizowanego świata jak terroryzm. W II RP istniał on prawie od samego początku. Rzeczpospolita okresu międzywojennego borykała się przez prawie cały okres swojego trwania z bezwzględnym i okrutnym działaniem terrorystów. Kto o tym dziś pamięta, i co wie, jakim siłom musieli nasi rodacy wtedy żyjący sprostać( Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN )”

Wracając do numeru „Godność i Pamięć”, ponieważ przypadkowo wpadł mi w ręce i zdążyłem zrobić tylko kilka zdjęć tego numeru wczoraj, nie mogę więcej na jego temat napisać. Mam nadzieję, że już wkrótce Wydawca dołoży starań abym mógł zapoznać się tym wydawnictwem i szerzej o tym napisać. Poniżej kilka zdjęć numeru.
Po tym co pobieżnie przeczytałem treść wydaje się ciekawa. Cieszy że pojawia się coraz więcej pism kresowych poruszających tą tematykę, smuci jednak zasięg w zasadzie pisma takie trafiają do wąskiego grona członków wydających dane pismo. Powodów jest wiele: droga dystrybucja przez firmy kolportujące, to podstawowy powód. tego typu działania powinny być jakoś dotowane przez państwo.
W końcu jest to działanie społeczne służące pamięci narodowej, pamięci o której mówi się że: „Naród bez historii przestaje być narodem w sensie spójności”…

Piotr Szelągowski

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.