Wyszedł drugi numer „Godność i Pamięć” głos Kresowian. Na stronie tytułowej okładki dr Lucyna Kulińska znana autorka serii „Dzieci Kresów” opisującej martyrologię najmłodszych. Jest też autorka bardzo ważnej monografii opisującej historię działań terrorystycznych w II RP. Tematu zupełnie nie znanego, szerszym gronom nawet i specjalistów-historyków w Polsce.

Pozycja ta, niestety jest wydana w małym nakładzie i dość trudna do zdobycia. Tematu nikt nie podejmuje. Można się zastanowić dlaczego, z jakich powodów? Analizuje się różne momenty z dwudziestolecia międzywojennego, a nie zastanawia się nad zagrożeniami tamtej państwowości, w tym; obecnie tak „modnym” zagrożeniem cywilizowanego świata jak terroryzm. W II RP istniał on prawie od samego początku. Rzeczpospolita okresu międzywojennego borykała się przez prawie cały okres swojego trwania z bezwzględnym i okrutnym działaniem terrorystów. Kto o tym dziś pamięta, i co wie, jakim siłom musieli nasi rodacy wtedy żyjący sprostać( Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN )”

Wracając do numeru „Godność i Pamięć”, ponieważ przypadkowo wpadł mi w ręce i zdążyłem zrobić tylko kilka zdjęć tego numeru wczoraj, nie mogę więcej na jego temat napisać. Mam nadzieję, że już wkrótce Wydawca dołoży starań abym mógł zapoznać się tym wydawnictwem i szerzej o tym napisać. Poniżej kilka zdjęć numeru.
Po tym co pobieżnie przeczytałem treść wydaje się ciekawa. Cieszy że pojawia się coraz więcej pism kresowych poruszających tą tematykę, smuci jednak zasięg w zasadzie pisma takie trafiają do wąskiego grona członków wydających dane pismo. Powodów jest wiele: droga dystrybucja przez firmy kolportujące, to podstawowy powód. tego typu działania powinny być jakoś dotowane przez państwo.
W końcu jest to działanie społeczne służące pamięci narodowej, pamięci o której mówi się że: „Naród bez historii przestaje być narodem w sensie spójności”…

Piotr Szelągowski