Jawornik Ruski zbrodnia ludobójcza UPA.

Zbrodnia na polskich żołnierzach. Odnalezione szczątki ofiar UPA, zidentyfikowano. To polscy żołnierze. Ofiary band UPA.

„…– Panie sobie opowiadały jak tu pewnego roku w lecie prowadzili grupę mężczyzn od strony Jawornika, w kierunku tutejszego lasu. Po jakimś czasie było słychać tylko serię strzałów z karabinu maszynowego – wskazał Andrzej Wrotniak, potomek prześladowanych przez UPA.

Do miejsca zbrodni dotarły osoby poszukujące miejsca pochówku swoich potomków zamieszkujących okolicę. W 2015 r. w lesie odnalezione zostały łuski, drogocenny krzyżyk, a ostatecznie fragmenty kości – powiedział ks. Antoni Moskal, były proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Borownicy…
[…]
Jedna z ofiar miała też w dłoni zaciśnięty sygnet. Badania biegłych potwierdziły, że szczątki należą do młodych osób płci męskiej, które przed śmiercią były torturowane. Dzięki analizie dokumentów polskich, a także tych wytworzonych przez UPA udało się ustalić okoliczności zdarzenia. Badania genetyczne ostatecznie potwierdziły, że szczątki należą do żołnierzy z 28. Pułku Piechoty Wojska Polskiego. Ustalono cztery nazwiska.

– Sprawa jest o tyle charakterystyczna, że po raz pierwszy udaje się nam w toku prowadzonych postępowań nie tylko ustalić miejsce zbrodni nacjonalistów ukraińskich, nie tylko odnaleźliśmy ofiary, ale udało nam się po części doprowadzić do identyfikacji tych osób – zaznaczył Andrzej Pozorski.

Z końcówki filmu dokumentalnego o Zbrodni w Jaworniku Ruskim, mówi Andrzej Zapałowski, komentując zarzuty ukraińskie dotyczące Akcji Wisła i porównując z mordami na Polakach:
„…Wywieźli, a nie wymordowali…
Te 150 tys Ukraińców by nadal tu mieszkało …To UPA i OUN jest odpowiedzialna za to że po prostu tych Ukraińców wywieziono.
Oni mogą mieć pretensje do swoich że ich z tego miejsca wywieziono.
…O tym nie chcą mówić po prostu, czy obawiają się, czy to jest niewygodne…”

Druga część:

Również relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/34242173/3102017
Reportaż na stronie: „Ślad po nich zaginął”

IPN: Poszukiwania szczątków ofiar band UPA – Jawornik Ruski, 2–3 października 2017


Cytat: IPN ZIDENTYFIKOWAŁ OFIARY ZBRODNI UPA W JAWORNIKU RUSKIM

Superstacja: ” …”Ofiary przed zamordowaniem były skrępowane i bez wątpienia maltretowane, bardzo ciężko pobite, ponieważ wiele kości nosi ślady uszkodzeń i połamań” – podał prok. Pozorski […] Rozkaz Dowódcy 28. Pułku Piechoty nr 0149 z dnia 30 lipca 1946 roku” ustalono imiona i nazwiska 14 żołnierzy, którzy zostali uznani za zaginionych w dniu 24 lipca 1946 roku w Jaworniku Ruskim. „Następnie odnaleźliśmy rodziny trzynastu z nich, pobraliśmy materiał genetyczny i następnie zleciliśmy przeprowadzenie badań genetycznych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W wyniku tych badań udało się do tej pory zidentyfikować czterech żołnierzy” – poinformował prok. Pozorski.

„Dla IPN to bez wątpienia duży sukces. To bardzo młode osoby, nie chcemy w tej chwili ujawniać ich nazwisk, a tym bardziej nazwisk osób, które zostały zidentyfikowane. W tej chwili trwają jeszcze intensywne czynności, chcemy ustalić jak najwięcej okoliczności z tej sprawy oraz ustalić sprawców tego zdarzenia” – podsumował prokurator.”

Ruszyły badania szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.