KUL zbiera pieniądze, prawdziwy Polak nie daje…

Dziś wysłuchałem w kościele listu rektora KUL. Tego samego uniwersytetu, który nadał doktorat honoris causa Juszczence, wielbicielowi i gloryfikatorowi UPA, które mordowały Polaków. Jak co roku nie dałem ani grosza na ten uniwersytet, który wspiera takich ludzi.
Juszczenko, który wychwala pod niebiosa dzielne niepodległościowe dokonania UPA w książkach i nie tylko (patrz na te „niepodległościowe” dokonania: Dzieci polskie i ukraińskie mordowane przez UPA ) otrzymuje doktorat od katolickiej, polskiej uczelni, ziomkostwa niemieckie mają się doskonale, a Polacy, którzy śmią mówić cokolwiek o Kresach Wschodnich są nazywani nacjonalistami i faszystami, przez rodzimych lewaków i zwolenników spadkobierców nacjonalistów ukraińskich.
Jak budować na tym kłamliwym fundamencie dobre stosunki między narodami?

Świat staje na głowie. O ludobójstwie na Ormianach możemy mówić, ponoć jacyś lewacy są z tego powodu zamykani w Turcji (co w takim razie naszym rodzimym lewakom się nie podoba w „rodzimym” Ludobójstwie, dlaczego nie stają w imię tej prawdy?), o shoah cały świat mówi, ale o Ludobójstwie na Polakach i Ukraińcach dokonanym przez OUN-UPA (z przerwami na usługach niemieckich) już musi być cisza. W imię „przyjaźni” między narodami.
O co tu chodzi? Gdzie się zgubiłem?
Pułkownik Niewiński (jeden z żyjących żołnierzy Samoobrony na Wołyniu – organizacji powstałej samoistnie i próbującej bronić polskie wsie i kolonie przed napadami eksterminacyjnymi UPA) był na rozmowie u rektora KUL (o czym już pisałem), tuż przed przyznaniem tego „wyróżnienia” Juszczence. Opowiadał mi podczas jego wizyty w Poznaniu o rozmowie z ówczesnym rektorem KUL Wilkiem; prawda o zbrodniach była mu wiadoma, a decyzja była polityczna. Czy wymuszona przez prezydenta Kaczyńskiego?
Musimy radośnie nagradzać wszystkich dookoła i za wszelką cenę się im „podlizywać”, może nawet i trochę „na siłę” i bez potrzeby? Wnioski nasuwają się same.
Kuriozum jest fakt, że jeden z poprzednich rektorów KUL O. Mieczysław Krąpiec, (urodzony 25 maja 1921 r. w Berezowicy Małej na Podolu), przeżył eksterminację UPA…

Przykro mi, że jedyny uniwersytet, który coś kiedyś (za komuny) znaczył dla mnie tak „zdradził” moje zaufanie do niego.
Do czasu kiedy władze KUL nie odwołają swojej tak bardzo kalającej swoje dobre imię decyzji o przyznaniu tego „honorowego” doktoratu, zawsze będę informował jak najszersze grono moich przyjaciół i braci w wierze i nie tylko, o tym niegodnym tej uczelni fakcie, namawiał do powstrzymania się od wręczania jej jakichkolwiek datków i sugerował dzielenia się tymi informacjami z innymi o tej całkowicie dyskredytującej decyzji.

Piotr Szelągowski

Na spotkaniu rocznym PTMKiZK, które jest uwiecznione na powyższym zdjęciu, jest widoczny po lewej stronie od stojącego prezesa pułkownik Jan Niwiński, który chwilę później opowiadał nam o kulisach spotkania z rektorem Wilkiem na KUL.

Pomocne linki:

Dlaczego „NIE” dla doktoratu dla Juszczenki

Niewygodne pytania do przedstawicieli PIS?

Lubelski PIS pokazuje swoje prawdziwe oblicze

Lubelski PiS nie potępia Bandery ? PIS ? wg. Ziemkiewicza sekta?

Tratwa z trotylem zamknęła KUL ? akurat wtedy gdy protestowano przeciwko Juszczence

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski i wielu innych kresowian co roku protestują przed KUL przeciw tej skandalicznej decyzji. W powyższych linkach jest na temat protestów sporo informacji. Warto się włączyć w ten protest.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

29 myśli w temacie “KUL zbiera pieniądze, prawdziwy Polak nie daje…”

 1. Słuchałem tego listu. Piękny w przekazie i ideach, kłócił się z obecną rzeczywistością KUL-u. Dziś odczytany, 1 kwietnia, jawił sie jako żart primaprilisowy.

 2. Poza tym ostatnio profesor tegoż uniwersytetu niejaka dr ofia Kolbuszewska stanęła w obronie pani Wójciak, ktora miała czelność nazwać Ojca Świętego ch..jem. Spotkało się to z krytką młodzieży, niestety na mój mail do JE Rektora, wyrażający oburzenie, iż wykładowcy „katolickiej” uczelni bronią ludi lżących Papieża; nie doczekałam się odpowiedzi. Dlatego i też z powodów wskazanych przez autora tekstu nie tylko nie będę wspierać KUL, ale też uświadamiać grono moich znajomych, by tego też nie robili.

 3. Również myślałem,że ten list od rektora Dębińskiego,jest żartem.
  Tradycyjnie od kilku lat nie wspieram tej uczelni finansowo,ze względów na W.Juszczenko oraz J.Danela (wychowanka tej uczelni,który na sesji RM Zamość stwierdził,że Bandera nie wydał rozkazu mordowania Polaków).

 4. TO powinna być akcja ogólnopolska to ostrzeżenie przed KUL że to już nie ta sama uczelnia – …ludzie tam edukujący się często nawet nie są wierzący…

 5. Przykre to, ale jako absolwent KUL i wychowanek o. profesora M.A. Krąpca będę odradzał uiszczanie jakichkolwiek wpłat na KUL. Ta uczelnia dawno sprzeniewierzyła się temu zadaniu, jakiemu miała służyć: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie – to hasło jest w godle uczelni). Zatrudnia bluźnierców, znieważających obecnego papieża, i wspiera wrogów Polski i Polaków – Juszczenkę, gloryfikatora ludobójców 200. tysięcy Polaków.

 6. Nikt z mojego otoczenia nie wspiera już KUL-u za doktorat dla Juszczenki. Myślę, że to jest zjawisko powszechne. Do tego stopnia, że w ub.r. o przeznaczeniu tacy na KUL poinformowano wiernych dopiero przy ogłoszeniach parafialnych.
  W tym roku w Diecezji Warmińskiej ogłoszono w Wielkanoc, że taca w Poniedziałek Wielkanocny będzie zbierana na KUL i Warmińskie Seminarium Duchowne (obecnie część UWM).

 7. http://www.naszdziennik.pl/wp/28042,studenci-bronia-ojca-swietego.html – To studenci protestują i to nie wszyscy – władze nic nie robią, a to władze powinny (o ile podzielają postawę katolicką)usunąć wykładowcę który wyłamuje się w taki sposób z linii programowej uniwersytetu:
  „My, przedstawiciele środowiska studenckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana PawłaII, z głębokim smutkiem i zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o podpisaniu przez Panią Prodziekan listu w obronie p. Ewy Wójciak” – piszą w liście otwartym skierowanym do dr hab. Zofii Kolbuszewskiej, prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, przedstawiciele dwunastu organizacji studenckich działających na uczelni. „Uważamy, że tak haniebne słowa zasługują raczej na potępienie niż na obronę, wobec czego wyrażamy ogromne zaskoczenie i żal, że nazwisko profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znalazło się wśród sygnatariuszy wspomnianego listu”
  […]
  że pomimo próśb studentów KUL Zofia Kolbuszewska nie zamierza wycofać poparcia, jakiego udzieliła lewackiej skandalistce.”

  Nie zmienia to jednak nic w sprawie poparcia dla HC Juszczenki. Dopiero po cofnięciu tego hc i przeprosinach wobec środowisk kresowych można mówić o jakichkolwiek pozytywnych aspektach poprawy kondycji KUL.

 8. Hmmm. Trudna sprawa.
  Przypomina mi stwierdzenie mojego przyjaciela, że hotel, który mu poleciłem był OK, ale on nie będzie już z niego korzystał, bo dowiedział się, że jest guy-friendly. No cóż, każdemu wolno bojkotować to, co mu się podoba.
  Potępiajmy złe działania, a nie ludzi czy instytucje. Bo inaczej łatwo można się dać wmanewrować w szatańską stretegię bycia przeciw.
  Są ludzie lub instytucje, którzy mają w statucie wyrządzić jak najwięcej zła. I to jest, w mojej opini złe. KUL nie ma tego w statucie, ani w zamiarach. Potępiajmy złe działania i napominajmy. Prawda jest prawdą, a za złe czyny Bóg osądzi. I mnie i Banderę i każdego z nas.

 9. To jasne, że krzywdy, których ludzie doznali na Wołyniu, rodziny, Polacy – są ogromne. Moim zdaniem, warto o tym pamiętać i pamięć tą pielęgnować.
  Autor tego portalu jednak w mojej opinii szufladkuje. Rozdziela: ten jest z nami, ten przeciw nam. Tego wspieraj, a tamtego nie, bo nie jest „prawdziwym Polakiem”. Ma prawo tworzyć sobie swój nieszczęśliwy Świat, oparty na nienawiści ukrytej pod płaszczykiem „walki”.
  Autor włącza się do walki przeciw KUL ( dla niego to tylko wybryki wykładowców i nagradzanie Juszczenki ), mimo że Episkopat i proboszczowie uznają, że tą uczelnie warto wesprzeć i że potrzebuje ona pomocy. Autor ma prawo mieć swoje zdanie i ma prawo agitować. Ale gdzie nas za chwilę zaprowadzi? Otwórzmy oczy. Dokąd on nas prowadzi? Kieruje się miłością?
  Znam kilku wykładowców z KUL, znam kilku absolwentów. Nie mogę powiedzieć złego słowa.
  Więcej pokory. Więcej miłości. Więcej odwagi.

 10. W komputerze po wpisaniu w google – Bandera – wyskoczyło mi kilka pochlebnych i kilka neutralnych o nim artykułów. UWAGA WIĘC! Powinniśmy zbojkotować wszystkie komputery i WOGÓLE ich nie używać !!!! Ręce precz od klawiszy. Absurd…

 11. Pod Materiałem też podpisali się absolwenci KUL- też znam absolwentów tego uniwersytetu nie zamierzam jednak „na ślepo” słuchać hierarchów – czymże oni się kierują? Dlaczego nie ma w nich pokory? Jeżeli KUL zrobił źle wspierając DHC Juszczenki dlaczego się z tego nie wycofa? A zrobił źle czy dobrze, czy też „pod publiczkę”? Bóg osądzi każdego. Jednakże są piękne słowa Papieża naszego którymi szczególnie się kieruję: „Właśnie z posłuszeństwa Bogu, któremu należy się bojaźń, wyrażająca uznanie Jego absolutnej i najwyższej władzy – człowiek czerpie moc i odwagę, aby przeciwstawić się niesprawiedliwym ludzkim prawom. Jest to moc i odwaga tego, kto gotów jest nawet iść do więzienia lub zginąć od miecza, gdyż jest przekonany, że << tu się okazuje wytrwałość i wiara świętych>> (Ap 13.10)
  Wracając do władz KUL:
  są to ludzie, którzy jak sądzę mogę tak napisać i bardzo chcę w to wierzyć, że; pomylili się nagradzając wiadomą osobę. A więc powinni umieć swoją pomyłkę dostrzec, zrozumieć, przyznać się do niej i wycofać z niej. Ja TYLKO o niej piszę. Nie krytykuję KUL jako uczelni, stwierdzam tylko, że nie będę jej wspierał finansowo ponieważ postąpiła niewłaściwie (niegodnie), aż do czasu kiedy nie uzna swojego błędu. Może zresztą nie jedynego jak się okazuje ostatnio. Nie tylko ja tak uważam, ale uważa tak ogromne grono przeróżnych osób w tym kraju. W tym i duchownych. Nie jest to bunt przeciw Kościołowi jak próbujesz to sugerować Tomku. Na pewno nie. Jest to bunt przeciw „niesprawiedliwym ludzkim prawom” jak mówi nasz Błogosławiony JP II. Długo analizowałem te słowa. W kontekście wielu gorzkich wyznań osób pokrzywdzonych tym wyróżnieniem dla osoby gloryfikującej min. zbrodniarza Banderę, czy Szuchewycza, nie mogę jako człowiek – z określoną moralnością w oparciu o etykę, którą się kieruję, reprezentuję i żyję nią – etykę chrześcijańską – zająć innego stanowiska. Jest to bolesne i przykre, tym bardziej, że kiedyś widziałem się jako student tej uczelni, jeszcze za czasów komuny, widząc ją jako jedyną ostoję Prawdy. Niestety, w swoim postępowaniu władze owej uczelni zawiodły moje szczere chrześcijańskie i katolickie zaufanie w niej pokładane; nie wiesz też że pułkownik Niwiński jechał wtedy na rozmowę z rektorem Wilkiem aby próbować zmienić zdanie władz uczelnianych. Odmawiano jej mu. Dopiero po naciskach ze strony dziennikarzy – jak sam nam opowiadał wtedy w Poznaniu – został przyjęty przez rektora. A spotkał się po to aby ostrzec przed dwuznacznością i negatywnymi aspektami tego wyróżnienia. Niestety. Daremnie. Dla nas wszystkich jest to bolesne, czy jednak oznacza to, że mamy milczeć? Kiedy były próby, apele o zmianę decyzji? Prośby? Kiedy władze uczelni nie liczyły się ze zdaniem Polaków z całego kraju reprezentowanego przez pułkownika?

 12. Odnośnie komputera. Nie bądź żenująco ironiczny Tomaszu, twój przykład jest i niecelny i niewłaściwy. Pomijając, że podajesz jako argument punkt widzenia relatywizującej strony gloryfikującej zbrodniarzy i morderców (jak np. nacjonalistów i faszystów niemieckich, czy też podawałbyś przykład ich obrony polityki Hitlera i innych?), której celem działań i takich wybielających wpisów jest ukrycie bezmiaru zbrodni spowodowanych przez tego człowieka dokonanych na narodach min. polskim i ukraińskim, to jest jeszcze jeden aspekt. Wiemy że istnieją strony poświęcone Złu, w różnych jego formach. Zawsze istnieje ryzyko nawet całkowicie przypadkowego wejścia na nie mimo zabezpieczeń – a więc nie włączaj komputera. Ani się waż, ponieważ zawsze możesz się skalać.
  Nigdy nic takiego nie powiedziałem w przeciwieństwie do Ciebie.
  Porównując: nie każę zapomnieć o KUL, zniszczyć, nie mówić, nie pamiętać.
  Nic z tych rzeczy Tomaszu.
  Ja proszę o zmianę błędnego postępku władz uczelni nagradzającego kogoś, kto nie powinien zostać nagrodzony. To jest podstawą do rozpatrzenia innego spojrzenia na ową uczelnię, chociaż czytając też komentarze poniżej mojego materiału – nie moje przecież – chociażby o sprawie Zofii Kolbuszewskiej – nie wydaje się aby uczelnia ta, tak jak byśmy chcieli, w całokształcie swoich działań robiła to co powinna gdyby stała po właściwej stronie barykady. Nie udawajmy więc, że wszystko jest w porządku i jak zwykle milczmy i odwracajmy głowę skrępowani przez obyczaj, czy ślepe posłuszeństwo. Gdyż są to tylko „niesprawiedliwe ludzkie prawa”, a naszym obowiązkiem jest je piętnować i pokazywać gdzie tkwi błąd.
  I to jest Tomaszu nie tylko moje zdanie. Ale też i osób, które dodały komentarze pod materiałem, a także wielu innych, które ich nie dodały, a których zdanie nie raz słyszałem na ten temat. Czy można milczeć w takiej sytuacji? Mając przed oczyma ofiary polskie i ukraińskie banderowców? Czytając bałwochwalcze pienia na temat UPA pisane przez Juszczenkę w albumie poświęconym tej organizacji? Czy nie jest to obłuda…, a w najlepszym razie przemilczenie?

 13. „Potrzeba nam prawdy, a prawda nas wyzwoli”
  Dopadla nas Polakow Katolikow bardzo przykra sprawa. Katolickie spoleczenstwo nie jest zadowolone z tej decyzji. Kilka lat przed przyznaniem DHC dla Juszczenki, spotkalem sie z bylym rek. KUL ks. prof. Wilkiem. Wspomnialem, ze za duzo czerwonych i nie wierzacych w Boga wykladowcow, pierze mozgi mlodym Polakom, na KatolickieJ uczelni. Nie wiem, czy nie sa w/w, sila narzucani uczelni, w ramach fiansowania KUL przez panstwo. Wiekszosc wykladowcow, nie szanuje wiary Chrystusowej, nie mysli po polsku i nie sa patriotami. Wszyscy Polacy wiedza, ze wrog wiary Chrystusowej, Kosciola K. i Jego duchownych, zainstalowany jest, szczegolnie w Kosciele i w katolickich uczelniach. Dlatego, mamy obrone wroga Katolikow, p. Wojciak, (obrazajaca papieza Franciszka), przez kolejnego na KUL wroga Polakow, Kosciola Katolickiego i duchownych p. prodziekan Z. Kolbuszewska. Widzimy wiec, ze od takich wladz KUL, od wrogow Polski, Polakow Katolikow, Juszczenko otrzymal DHC. Wroga wiekszosc wladz KUL, rzadzi jak chce, a prawdziwi Polacy Katolicy, nie maja nic do powiedzenia, bo sa w mniejszosci. P. Sroda, ateistka, tez macza tam swoje czerwone palce i wszyscy im podobni, wykoslawiaja mozgi polskim studentom, Katolikom. W protescie, nie wspieram finansowo KUL, od czasu, przyznania Juszczence DHC. W ramach protestu moj syn, ustapil ze stanowiska przewodniczacego Kola Przyjaciol KUL w naszym miescie. Potrzebne jest natychmiastowe przewietrzenie we wladzach i wymiana czesci wladz i wykladowcow wrogich KUL na polskich patriotow, duchownych i swieckich, jak p. prof. Piotr Jaroszynski i Jemu podobni. @Tomasz, nie slusznie karcisz Piotra. Widac ze jestes blisko osob, pokroju p. Kolbuszewskiej, p. Wojciak, p. Srody itd. Wiec nie mieszaj w glowach Polakow Katolikow, patriotow, bo to nic Ci nie da. Po kilku twoich zdaniach, kazdy Polak, rozpozna kto pisze i po ktorej stronie stoisz. Ps. Mysle, ze w walce ze zlem na KUL, powinno sie powrocic do dzialan z lat 80-tych. Ulotki informujace, nie zadowolenie z konkretnych osob, z wladz KUL i wykladowcow. Protesty przeciw wrogim Polsce i Polakom wykladowcom. Rzadania ich usuniecia z KUL. Bycia stanowczymi i nie ugietymi w swoich dzialaniach. Zycze powodzenia.

 14. Mi się też nie podoba, że DalajLama dostał nagrodę Tepletona. Ale nie bojkotuję ani nie dyskredytuję tej nagrody (którą dostał zresztą też Michał Heller i Paul Davis).

  1. To twój wybór, – niewypowiadanie się brak protestu, jeżeli chcesz oddać sprawy w inne ręce. Sugeruję najlepiej w ogóle milczeć i nie wypowiadać się na jakiekolwiek tematy. Bo po co? Marazm i stagnacja to cecha główna obecnego społeczeństwa, nie angażowanie się, brak życia społecznego, brak reaktywności, brak świadomości społecznej. Tym bardziej jesteś winny jeżeli nie zgadzasz się z czymś – milcząc. Może masz rację w tym niezgadzaniu się, a może nie masz jednakże nie poddajesz tej kwestii dialogowi. Może z mądrzejszymi, którzy mogliby zwrócić tobie uwagę na aspekty których nie dostrzegasz, sądzę że masz egocentryczne nastawienie, uznajesz swoje zdanie za wyższe niż innych w imię swoich przekonań, nie potrafisz uznać zdania innych. To błąd. Są jednak wartości uniwersalne, nadrzędne, prawo naturalne – idące w parze z głównymi założeniami Dekalogu. „Nie Zabijaj”, nie rób krzywdy innym, nie rób nikomu tego co tobie niemiłe. Tutaj wszyscy mamy prawo wypowiedzi. Odrzucenia błędnej drogi, wskazania innym pomyłki, to nasz obowiązek moralny i etyczny. Pomoc bliźniemu, nawet jeżeli jest rektorem jakiejś znanej uczelni. Nadal jest naszym bliźnim, który może zbłądzić. Gorzej jeżeli trwa w błędzie… ŚWIADOMIE…

 15. „@Tomasz, nie slusznie karcisz Piotra. Widac ze jestes blisko osob, pokroju p. Kolbuszewskiej, p. Wojciak, p. Srody itd. Wiec nie mieszaj w glowach Polakow Katolikow, patriotow, bo to nic Ci nie da. Po kilku twoich zdaniach, kazdy Polak, rozpozna kto pisze i po ktorej stronie stoisz”.

  Ok. Zrozumiałem już, że jestem szmatą.
  Nie będę zakłócał życia prawdziwych Polaków.
  Życzę dużo sukcesów.

  1. Cóż Tomaszu, po prostu to co piszesz, to nie są słowa, które artykułują osoby o zupełnie odmiennych poglądach niż my mamy … zupełnie to niepojęte dla mnie. jakim cudem mogłeś wpaść na takie koncepcje. Jak widzisz słowa są różnie odbierane i trzeba je umieć bardzo ostrożnie dobierać… to bardzo trudne. „Autor włącza się do walki przeciw KUL ( dla niego to tylko wybryki wykładowców i nagradzanie Juszczenki ), mimo że Episkopat i proboszczowie uznają, że tą uczelnie warto wesprzeć i że potrzebuje ona pomocy. Autor ma prawo mieć swoje zdanie i ma prawo agitować. Ale gdzie nas za chwilę zaprowadzi? Otwórzmy oczy. Dokąd on nas prowadzi? Kieruje się miłością?” – to jest ponoszenie odpowiedzialności za to co się napisało niestety czasami to zimny kubeł wody, ale jakby przygotowany przez samego ciebie. CO zrobić? CO chciałeś przez to powiedzieć? I przez inne sformułowania? Chyb anie doczytałeś mojego tekstu do końca: „Przykro mi, że jedyny uniwersytet, który coś kiedyś (za komuny) znaczył dla mnie tak “zdradził” moje zaufanie do niego.” Jest mi AUTENTYCZNIE przykro że uczelnia która kiedyś była powodem do dumy nas wszystkich robi takie rzeczy i czy to że biskupi i inni hierarchowie kościelni wspierają ją pomimo licznych błędów oznaczać ma że my mamy tych błędów nie dostrzegać? Zamknąć na nie oczy? Nie widzieć zła? Odpowiedz sam sobie. Po co to tobie piszę? Abyś zrozumiał że ślepe wykonywanie rozkazów, szczególnie tych złych nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego Hitler wygrał ponieważ takich ludzi jak Ottto Schimek było bardzo niewielu reszta była posłuszna…http://www.harambee.przymierze.info/otto.htm i milczała… Nawet dobre z gruntu działanie może ulegać deformacji i wpływowi Złego. Czy należy milczeć? KUL jest bardzo bliski mojemu sercu – szczególnie za komuny był ikoną, był symbolem – tym bardziej to co się tam obecnie dzieje jest bolesne dla mnie jak i dla wielu innych osób. Przyjmij krytykę z godnością zrozum błędy a nie obrażaj się jak dziecko – ponieważ poniosłeś porażkę w dyskusji…
   Nie miałeś po prostu odpowiedniej wiedzy. A jednak napisałeś to co napisałeś. I słusznie. Ponieważ dzięki temu mogłeś dowiedzieć się o tym o czym nie wiedziałeś. I nikt nie uważa ciebie za „szmatę” a już na pewno nie ja – poza może tobą samym skoro tak napisałeś… – my akurat powinniśmy iść w jednym szeregu i nie atakować się. CO właśnie ty uczyniłeś. Mając jednak możliwość sprawdzenia informacji na temat działań KUL. Smutnych i wstydliwych dla mnie jak i dla bardzo wielu innych katolików w tym kraju. Czy nawet ateistów – ale uczciwych ludzi, którzy widzą i rozróżniają prawdę o UPA i Juszczence zaangażowanym w gloryfikację tej organizacji. CO gorsza nawet będąc w Kijowie z ust zwykłych Ukraińców, chociażby taksówkarza słyszałem żal w głosie kiedy mówił na temat Juszczenki w tym temacie jak i w innych. Dlatego niepojęte jest honorowanie takich osób przez katolicką polską uczelnię. Niezrozumiałe. I nie tylko dla mnie…

 16. To dziecko ,,nafajdało” podczas kąpieli. Wylać to razem z dzieckiem?…

 17. Panie Piotrze,

  To co się dzieje w Kościele obecnie jest wypadkową wielu poważnych problemów, które nie nadają się do roztrząsania na forum publicznym. Ale właśnie wypadkową i swoistą ofiarą tych negatywnych procesów jest bezrefleksyjny, otumaniony wierny lud, który pogrąża się w coraz głębszym letargu i nawet jak sam diabeł na mszę będzie dzwonił, to go przyjmie bez szemrania, byleby tylko komżę miał ubraną.

  Sprawa pani Kolbuszewskiej, przy takim jej załatwieniu, jakim ma zamiar ukontentować się pan rektor, będzie miała poważne konsekwencje natury moralnej, które Pismo Święte określa mianem zgorszenia. Obecnie ten „kamień młyński” jest właśnie po stronie rektora tej katolickiej uczelni – od niego zależy, czy zawiesi go sobie na szyi, obciążając cały KUL.

 18. Tylko banderowskie sługusy będą popierać decyzje,kul JEST SKOMPROMITOWANY! DLA MNIE TO ZDRAJCY!!

 19. Też słuchałem listu, choć tym razem nie był taki jak dawniej – jakich zacnych ludzi i w jakich wartościach wychowuje ten uniwerek, a co do ludzi to fakt jest taki że kończą KUL i wybitni lewaccy ideolodzy jak J. Hartman… Dodatkowo całkiem niedawno pani dziekan z KUL podpisała się pod listem w obronie dyrektorki teatru 8 dnia, która nazwała papieża Franciszka ch..em, co też świadczy jakie to osoby są wśród kadry KUL.
  Czy to się teraz wszędzie zmieniło, czy chodzi o inny termin? Bo jak kojarzę z kościoła poza Poznaniem danego dnia składka z mszy szła na KUL i seminarium, a tu była osobna zbiórka po mszy tylko na KUL.

 20. Do Tomasza: nie musisz sie unizac az tak bardzo. Wystarczy otworzyc oczy i jak jestes Polakiem Katolikiem, to powinienes powtorzyc slowa wielkiego Prymasa Tysiaclecia Stefana Wyszynskiego ” non posumus” Wroga nazwac wrogiem, przyjaciela przyjacielem. Juszczenko stanal po stronie banderowcow, myslac ze ponownie wygra wybory. Udawal ze nie wie, lub nie wiedzial, ze wschodnia Ukraina, mowi prawde o banderowcach i ich przywodcach. Wcale sie nimi nie szczyci, a ma ich za zbrodniarzy. Nie znam Ciebie Tomaszu i przepraszam, jezeli Cie urazilem. Ale stan po stronie pokrzywdzonych Rodakow, ktorzy poniesli bolesne doswiadczenia i utracili swoich najblizszych jak i ja. Nie wiem kim jestes, i kim sie czujesz? Wlaczajac sie do dyskusji, masz chyba swiadomosc ze, ktos moze postawic Ci kontre. Ja tez z tym sie licze. Ale dyskusja na argumenty, jesli bedzie doprowadzona do konca, wyjasni wszystkim, nie pewnym siebie i swoich komentarzy, ze sa prawdziwe argumenty i przed nimi nalezy sie ugiac. Przyznac racje tym, ktorzy przedstawiaja prawde w swoich komentarzach. Kazdy jest zaproszony do dyskusji. Im bedzie nas wiecej, dowiemy sie wiecej szczegulow. To bedzie dobre dla nas wszystkich. Bo nikt nie jest alfa i omega i nie wie wszystkiego. Prawde zna jedynie Bog. Zaluje ze na KUL, po 89roku, wykladaja ateisci i czerwoni wywrotowcy. Czlonkowie PZPR-u, min. Balcerowicz i jego towarzysze. Moim zdaniem, oni powinni byc usunieci i nigdy, tacy nie powinni byc zatrudniani. To juz powinni zalatwic Studenci KUL. Jest jeden problem, decyzje o zatrudnianiu, podejmuje ten, kto finansuje KUL. I to jest zle. Pozdrawiam Rej.

 21. Całkowicie się z Panem zgadzam. KUL idzie tą drogą, którą przeszedł Tygodnik Powszechny, też kiedyś dobre pismo.
  Wiktor Węgrzyn

 22. Jasne, że należy piętnować kłamstwo i hipokryzję. Decyzja władz KUL-u jawi się jako niezrozumiała. Trzeba to napiętnować. Nie przekreślałbym jednak od razu całej uczelni, bo to niesprawiedliwe i nie może doprowadzić do porozumienia, ale zgadzam się, że należy koniecznie nagłośnić sprawę. Oczywiście rektor postąpił źle, ale pamiętajmy, że uczelnia to nie tylko rektor. Nie znaczy to, że wszyscy pozostali jej pracownicy są bez skazy, ale przecież każda ludzka i ziemska instytucja jest obciążona słabością. Podobnie jak niżej podpisany i wszyscy inni autorzy komentarzy, czy postów. Jestem zafascynowany słowami, które Jezus powiedział, kiedy przyprowadzono do Niego nierządnicę: „Nikt ciebie nie potępił? I Ja ciebie nie potępiam” W ogóle cały ten fragment Ewangelii jest niesamowity.

 23. Zgadzam się Piotrze w 100%. Celem wpisu jest nic innego jak wołanie: Opamiętajcie się, nie gorszcie swoimi czynami braci mniejszych. To jest wołanie o Sprawiedliwość i Prawdę. Dziękuję Wam wszystkim za udział w tej tak ważnej dyskusji.

 24. Nadesłane uzupełnienie do komentarza Pani Anny z wykształcenia pedagoga, uważam je za bardzo cenne szczególnie podsumowanie:
  Witam panie Piotrze
  Pani z KUL nazywa się Zofia Kolbuszewska i stanęła w obronie dyrektorki poznańskiego teatru miejskiego, która wykazła się gigantycznym chamstwem niewybrednie obrażając Ojca Św. na facebooku i telewizji.Przesyłam trochę linków:
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/49848-ewa-wojciak-wulgarnie-zelzyla-papieza-200-jej-poplecznikow-w-imie-wolnosci-walczy-o-jej-bezkarnosc-polecamy-liste-sygnatariuszy
  http://wpolityce.pl/artykuly/49960-prodziekan-z-kul-poparla-ewe-wojciak-przez-pomylke-taka-nadzieje-maja-studenci
  http://www.pch24.pl/prodziekan-kul-ustepuje–bronila-ewy-wojciak,13652,i.html#ixzz2OmO2Fvz8
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/49979-prodziekan-z-kul-prof-kolbuszewska-zlozyla-rezygnacje-nie-zgadzam-sie-z-wypowiedziami-pani-wojciak
  To, że pani prodziekan złożyła rezygnację nic nie daje, będzie ona jako wykładowca dalej kształcić młodzież i to jest skandal. Władze uczelni nie wyciągnęły wobec niej żadnych sankcji, czyli akceptują jej postawę.

 25. Dziękuje za ten artykuł – wyrażone opinie o tym artykule świadczą że na Katolickiej Uczelni zostało dokonane pomylenie pojęć – również pojęć prawdy na którą w liście powołuje się ksiądz rektor – bo czy służeniu prawdzie było h.c KUL dla Juszczenki gloryfikatora największych zbrodniarzy Polaków – czy służeniu prawdzie jest umieszczenie nazwiska Juszczenki na murach tegoż uniwersytetu – czy służeniu prawdzie jest że do dzisiejszego dnia brak anulowania h.c. KUL Juszczence który po wyróżnieniu przez KUL nadaje tytuł Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze – czy służeniem prawdzie jest wyrycie nazwiska Juszczenki na tle pomnika Największych Polaków – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – czy jest to służenie prawdzie czy kpina z największych Polaków którzy właśnie prawdzie służyli – jest to również szyderstwo z ofiar zamordowanych na Kresach Wschodnich przez zbrodniarzy z UPA – OUN – studenci KUL są wspaniali oni dokonywali zbiórki na tej uczelni o ustanowienie 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian – i to w nich może uderzyć konsekwencja mniejszych ofiar na KUL – ale dopóki Juszczenko posiada h.c. KUL – przystaję do tytułu tego artykułu jako lublinianin i jako ten któremu wielu z rodziny wymordowali ukraińscy zbrodniarze – Prawdziwy Polak nie daje na KUL – i w 4 rocznicę nadania h.c. dla Juszczenki już dzisiaj zapraszam wszystkich kresowian pod KUL dnia 1 Lipca o godzinie 16 – w obronie pamięci 150 tysięcy ofiar Wołynia i Podola – którą to pamięć ofiar władze KUL obraziły – i do dnia dzisiejszego nie zrobiły nic aby zmyć tą hańbę.
  Zdzisław Koguciuk

 26. Panie Zdzisławie! Szczególnie Panu dziękuję za zabranie głosu w tym smutnym temacie. Kiedy spotkaliśmy się pewnego dnia w Warszawie wspólnie protestując i wołając o Prawdę pod Pałacem Prezydenckim wiedziałem że Pan tak jak i ja robi to z potrzeby serca, dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie podniosła głowy hydra nacjonalistyczna, aby nie ginęło tylu niewinnych ludzi, aby Pamięć o tych setkach tysięcy ofiar polskich, ukraińskich i innych narodów, nie zaginęła. Ich śmierć nie może pójść na marne. Podczas spotkania z Tomaszem Żakiem w zeszły wtorek w Poznaniu, zacytował on swoje słowa dla radia rzeszowskiego bodajże w tym brzmieniu (jak dobrze pamiętam); w odpowiedzi na pytanie o nacjonalizm ukraiński (rodzący się): – „on już się narodził, i pytanie powinno być inaczej sformułowane; co Polska powinna zrobić (i cała Europa) z tym co się tam odrodziło” – z pochwałą ZBRODNI I ZBRODNIARZY.
  Tomku jeżeli coś pokręciłem to mnie popraw. W każdym razie całej Europie powoli grozi straszna brunatno-czarna zmora pod flagami czerwono-czarnymi. W pełnym splendorze i ku chwale zbrodniarzy i ich zbrodniczych czynów. A nas zrodzimy uniwersytet przykłada do budowania chwały zbrodniarzom rękę – dając DHC osobie, która jest mentorem ZBRODNIARZY, ich piewcą… Jak to możliwe? Jak można cokolwiek budować na tak straszliwej krzywdzie ludzkiej? Cokolwiek? Jak można z powodów politycznych takie budowanie popierać?
  Musimy robić jak najwięcej, aby jak największa liczba naszych rodaków- Polaków, naszych sąsiadów -Ukraińców i Europejczyków dowiedziała się o zbrodni i o tym co powstało pod naszym bokiem przez ostatnie lata, tam na Ukrainie. Bałwochwalcze pomniki zbrodniarzy, budowanie etosu OUN-UPA, społeczeństwo które nie zna tak naprawdę prawdy i jest manipulowane. Obyśmy nie musieli kiedyś powiedzieć – „a nie mówiłem”. Oby to się dalej nie posuwało…
  Pozdrawiam Panie Zdzisławie.
  Piotr Szelągowski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.