Jutro w kościołach zbiórka na KUL, czy warto dać cokolwiek?

Od Lat szczególnie „za komuny” dawałem datki na tą tak ważną uczelnię dla nas Polaków. Niestety, od 2009 roku nie daję ani grosza. Od kiedy to uczelnia uhonorowała osobę gloryfikującą morderców Polaków na Kresach, przede wszystkim na Wołyniu – Stephana Banderę…

Cytat:
„… Doceniam dobre intencje KUL-u, ale uważam, że hurtowe nadawanie doktoratów jest decyzją nieprzemyślaną. Juszczenko gloryfikuje zbrodniarzy z UPA i SS-Galizien i to w sytuacji gdy tysiące pomordowanych na kresach Polaków spoczywa w bezimiennych grobach. Choćby rodzina i sąsiedzi mojego ojca ze wsi Korościatyn na Tarnopolszczyźnie. W lutym 1944 r. nacjonaliści z UPA wymordowali tam 170 osób. Na miejscu nie ma do tej pory żadnego upamiętnienia….”
Źródło cytatu: Nie dla doktoratu Juszczenki

Doktorat honoris causa uczelnia nadała mimo protestów. Dopóki uczelnia nie cofnie swojej niefortunnej decyzji uhonorowania osoby byłego prezydenta Juszczenki, który wspierał i wspiera ruchy nacjonalistyczne na Ukrainie gloryfikujące zbrodniarzy z czasów II Wojny Światowej z organizacji OUN-UPA, nie mogę wspierać takiej uczelni, nie jest to w zgodzie z moim sumieniem.

Laudacja
na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
dr Wiktorowi Juszczence, Prezydentowi Ukrainy

Cytat z powyższej laudacji: „..wydatnie zaangażowanemu w proces pojednania polsko-ukraińskiego…”
Wchodząc w cytowane słowa; tak wydatnie zaangażował się w ten proces, że nie zrobił na nim wrażenia fakt „zasług” Stepana Bandery w niszczeniu polskości i Polaków, a także Ukraińców pragnących żyć w pokoju z Polakami, i mówiących otwarcie o tym; – na równi Bandera mordował i jednych i drugich. Robił to i w okresie międzywojennym jako terrorysta OUN (skazany prawomocnym wyrokiem II RP na śmierć za swoje zbrodnie, zamienionym na dożywocie), a także podczas wojny powołując do życia i dowodząc zbrodniczą UPA.
Juszczenko w nagrodę uczynił go bohaterem Ukrainy, tak samo jak poprzednio Szuchewycza, dowódcę terenowego UPA.
Dodatkowo jego krótką przedmową gloryfikującą UPA ozdobiono album wydany ku chwale tej organizacji w Kijowie.

http://youtu.be/3I48u3KJHJ4

Przykład jednej ze zbrodni nacjonalistów ukraińskich:

Program „Było nie minęło” o zbrodniach bez kary:

http://youtu.be/vQMVyY6v6sU

Jak można pogodzić wyróżnienie dla człowieka gloryfikującego zbrodniarzy, z profilem i tradycją takiej uczelni jaką jest KUL?
Czy to polityka?

Wstyd i hańba…

Piotrek


Źródło dwóch pierwszych zdjęć: Wołyń 1943

Link do strony mówiącej o doktoracie Juszczenki na bibula.pl: Prorektora KUL Franciszka Ferta strzał we własną stopę


Pomordowani:

KOLONIA KATERYNÓWKA Gmina Rożyszcze Pow. Łuck
Ofiary napadu UPA na kolonię w nocy z 7 na 8 maja 1943 Dwóch synków Piotra Mękali i Anieli z Gwiazdowskich
Między chłopcami Stasia Stefaniak lat ok. 5 której rozpruto brzuch i powyłamywano ręce i nogi.
Córka Polaka Stanisława i Ukrainki Marii z Bojarczuków. Źródło skanu:
W.E. Siemaszko Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów Ukraińskich na ludności polskiej? TOM II W-wa 2000 Von Borowiecky (zdjęcie Nr 46)
Stasia Stefaniak


Przebraże miejsce bohaterskiej obrony ponad 20 tys. uciekinierów polskich przed bandami UPA, opisane w pozycji „Czerwone Noce” – autorstwa dowódcy obrony Przebraża, Henryka Cybulskiego.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

4 komentarze do “Jutro w kościołach zbiórka na KUL, czy warto dać cokolwiek?”

 1. Ostentacyjnie i głośno podczas takich zbiorek pod kościołami wyrażam swoja opinię, ze tak długo – jak długo Juszczenko będzie doktorem Honoris Causa tej uczelni – nie dam na KUL złamanego grosza. Ja i moi przyjaciele Kresowianie.
  Danuta Skalska
  rzecznik Światowego Kongresu Kresowian

  1. Mam takie samo zdanie na temat smyczy… Dziękuję bardzo za ten komentarz.

 2. Gdy w kościele naszym usłyszałem w Poniedziałek Wielkanocny (to już pewnie rok temu, albo dwa ?) list Rektora KUL z podziękowaniem dla władz państwowych, że uchwałą Sejmu postanowiono o wspieraniu działalności KUL z budżetu państwa, od razu skomentowałem to między swoimi bliskimi, że na takiej „smyczy” finansowej KUL straci autonomię katolickiej uczelni i będzie „tańczył” tak jak mu zagrają. I to co napisała Pani Danuta Skalska jest potwierdzeniem mego przewidywania, że: „teraz ludzie przestaną składać ofiary na KUL”. Gratuluję odwagi Pani Danuto i deklaruję wsparcie Pani głosu podobnym apelem.
  Zamierzam w tej sprawie zasięgnąć opinii wybitnego publicysty w środowisku emerytowanych wykładowców KUL, który całe swoje profesorskie życie i bogaty dorobek naukowy miał „pod górę”, a wg mnie już dawno powinien nosić kapelusz kardynalski. Szkoda, że za życia Jan Paweł II względem swego „kolegi po fachu” nie dokonał tej nominacji.
  Swoją drogą, pewnie należy wznowić akcję pisemnego apelu do rektora KUL, z podpisami szerokiego gremium, o cofnięcie Juszczence tego tytułu DHC KUL.
  Dodam, że w naszym kościele takiej zbiórki tym razem nie prowadzono. Być może jest to nieformalny bojkot i próba sil na linii diecezje-KUL, aby władze tej uczelni doceniły wagę „wdowiego grosza”. Ale przy okazji trzeba pamiętać, że na nasze apele w przedmiotowej sprawie „był głuchy” także Prezydent Lech Kaczyński, podobnie jak i w sprawie „Lizbony”.
  Z okazji świąt Bożego narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku 2012 z zapowiadanymi wielkimi zjawiskami życzę wszelkich Łask Bożej Dzieciny i Szczęśliwego Miejsca na Ziemi w dobrym zdrowiu i miłości abyśmy w spokoju ducha doczekali następnych Świąt Bożego Narodzenia nie poddani różnym „kataklizmom”.
  Zbigniewef43

Możliwość komentowania została wyłączona.