Pomnik w Lubaczowie upamiętniający ofiary OUN-UPA; powstanie do 2015 roku.

Z maila:

„W Lubaczowie zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiarom OUN i UPA z terenu Lubaczowszczyzny. Upamiętnienie ma powstać na lubaczowskim Rynku do końca 2015 r.

Teren wschodniej Polski, województwa lubelskie i podkarpackie są gęsto usiane krzyżami ofiar mordów banderowskich i upowskich. Szczególnym miejscem, gdzie widoczna jest ludobójcza i eksterminacyjna wojenna i powojenna działalność ukraińskich nacjonalistów, jest ziemia lubaczowska.

Ogółem w latach 1944-1947 z rąk OUN-UPA zginęło na tym terenie ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie znajduje się 12 mogił zbiorowych i 6 pojedynczych, w których spoczywa stu żołnierzy poległych w walkach z banderowcami. Żołnierze ci bronili miasta przed atakami sotni upowskich, szczególnie w latach 1944-1945. Ze strony ukraińskiej doszło nawet do jednoznacznych żądań terytorialnych, kiedy to w nocy z 24 na 25 kwietnia 1944 r. w Lubaczowie ukazały się ulotki wzywające Polaków do opuszczenia miasta do dnia 28 kwietnia do północy.

W ocenie dr. Andrzeja Zapałowskiego, historyka, adiunkta Uniwersytetu Rzeszowskiego, ofiary ukraińskich zbrodni wciąż nie zostały godnie upamiętnione. To zaniechanie naprawić ma Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiarom OUN i UPA z terenu Lubaczowszczyzny. Budowa pomnika ma na celu upamiętnienie setek osób ? Polaków, którzy zostali zamordowani od wiosny 1944 r. na terenie Lubaczowszczyzny przez formacje OUN-UPA.

? Teren ten był wyjątkowy. Formacje zgrupowania Armii Krajowej ?Warta? i z powiatu lubaczowskiego przejęły praktycznie wszystkie posterunki milicji i w 1945 r. przez długie miesiące ? pod przykrywką legalnej władzy ? walczyły z UPA ? podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl dr Zapałowski.

Ewenementem było także to, że Urząd Bezpieczeństwa na terenie powiatu lubaczowskiego przez kilka miesięcy był opanowany przez żołnierzy podziemia AK-owskiego. ? Lubaczowskie włożyło ogromny wkład w obronę miejscowej ludności przed formacjami UPA, dlatego powinien tam stanąć pomnik. Owszem, są małe upamiętnienia w miejscowościach, gdzie zginęli Polacy, ale na Lubaczowszczyźnie jest także dużo pomników ku czci zbrodniarzy z OUN-UPA, którzy mordowali ludność cywilną. Od końca lat 90. także jako poseł na Sejm RP III kadencji wielokrotnie apelowałem do władz różnego szczebla o usunięcie nielegalnych upamiętnień UPA, ale ówczesne władze wojewódzkie nie przychyliły się do tego. Jeżeli obecne władze w Polsce są także bezczynne i nie podejmują decyzji o rozbiórce nielegalnych pomników ku czci UPA, to należy postawić pomnik ofiarom tych zbrodni ? zauważa dr Andrzej Zapałowski.

Inicjatorzy upamiętnienia chcą, aby pomnik stanął na Rynku w Lubaczowie. Dlatego w tej sprawie zwrócą się do władz Lubaczowa. ? Chcemy, aby cała procedura związana z budową pomnika zakończyła się na przestrzeni półtora roku. W odróżnieniu od wielu upamiętnień UPA na Lubaczowszczyźnie chcemy, aby wszystkie aspekty prawne były dotrzymane ? zapowiada dr Zapałowski.

Na razie nie wiadomo, czy autor pomnika zostanie wskazany przez społeczny komitet, czy zostanie wyłoniony w konkursie. Budowa pomnika ofiarom OUN i UPA z terenu Lubaczowszczyzny ma być sfinansowana ze zbiórki publicznej, inicjatorzy będą się także zwracali o pomoc do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, liczą też na wsparcie Polonii.

Mariusz Kamieniecki”

Dodam tylko że kilka dni temu zostałem zaproszony do Komitetu Honorowego przez Panią Małgorzatę Dachnowicz.
Jest to dla mnie bardzo ważne wyróżnienie.
Pamięć o zbrodni, szczególnie dokonanej przez bandytów z pod znaku czerwono-czarnej banderowskiej flagi, nie może być zapomniana przez nasze społeczeństwo.
O ukonstytuowaniu się Komitetu pisałem w materiale nadesłanym przez Panią Małgorzatę: Komitet Budowy Pomnika upamiętniającego ofiary OUN i UPA w Lubaczowie.
Piotr Szelągowski

Źródło cytatu podane w mailu: W hołdzie ofiarom ludobójstwa

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Pomnik w Lubaczowie upamiętniający ofiary OUN-UPA; powstanie do 2015 roku.”

  1. Piękna i szlachetna inicjatywa oddająca sprawiedliwość historii. Potrzeba jak najwięcej takich działań.

  2. Jestem pełen najwyższego uznania dla inicjatorów upamiętnienia ofiar zbrodni w Lubaczowie dokonanej przez nacjonalistów z UPA. Polacy – poprzyjcie w miarę możliwości tę bardzo ważną inicjatywę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.