Pomoc dla Polaków na wschodzie – paczki z Wołowa

Na stronie ks Isakowicza znajduje się relacja z akcji świątecznej pomocy przesłania paczek dla Polaków na Kresach. akcję zorganizował Wojciech Orłowski.

„Świąteczne paczki z Wołowa trafiły do w Podkamienia, Brodów i Palikrów

Podsumowaliśmy akcję ?Paczka dla Polaków na Kresach?. Prezenty, które dostarczyliśmy Polakom w rejonie Brody na Ukrainie były dla nich sporym zaskoczeniem. Nikt wcześniej nie prowadził tutaj takich działań, skierowanych do naszych rodaków poza granicami. Były łzy wzruszenia i płacz. Okazuje się, że wielu naszych mieszkańców pamięta lub w okresie świątecznym przypomina sobie o swoich bliskich pozostawionych na Kresach.- To dla nas niezmiernie ważne, ponieważ pochodzimy z Huty Pieniackiej i chcemy aby nasi rodacy pamiętali o swoich korzeniach i Kresach- powiedział nam nauczyciel historii Aleksander Orłowski ze Stowarzyszenia ?Huta Pieniacka?.

Do Polaków mieszkających na Kresach dotarły paczki zbierane przez uczniów Gminy Wołów. To już kolejna akcja ?Paczka dla Polaków na Kresach? w wykonaniu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Jest to efekt całej akcji, którą zorganizowali działacze stowarzyszenia. Czynny udział w zbiórce wzięły szkoły i nie tylko. Dzięki zbiórce zgromadzono żywność z długim terminem ważności, chemię gospodarczą, środki czystości, artykuły szkolne. Udało się też zebrać wiele artykułów spożywczych, słodyczy, środków czystości i zabawek dla najmłodszych. Produkty dla mieszkańców rejonu brodzkiego zbierano nie tylko w wołowskich szkołach. ?Całość akcji została zaplanowana wiele miesięcy temu. Planujemy podobną akcję zorganizować na święta wielkanocne. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w akcję zbierania darów. W celu przeprowadzenia całej akcji zaangażowani zostali uczniowie szkół i wolontariusze. Bez pracy wielu wolontariuszy całość akcji nie przebiegłaby tak sprawnie. – mówi Joanna Szulc- Drębkowska, koordynatorka i pomysłodawczyni akcji. –

Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa zaznacza, że produkty trafiły do naszych rodaków w kilku miejscowościach należących niegdyś do przedwojennej Polski. ?Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy czynnie wzięli udział w całej akcji. Rozwożenie paczek udało się sprawnie zorganizować i sprawiły one ogromną radość rodzinom, które je otrzymały. Dlatego też pragnę podziękować wszystkim osobom prywatnym, które zechciały wspomóc tę naszą lokalną akcję. W takich sytuacjach powinniśmy mieć świadomość, że wspieramy w ten sposób Polaków. Serdeczne podziękowania należą się wolontariuszowi Grigorijowi Skorikowi z Brodów, który sprawnie koordynował całością akcji tam na miejscu- dodaje burmistrz Dariusz Chmura.

Warto zaznaczyć, że Polacy, którzy zostali po tamtej stronie granicy byli wzruszeni i naprawdę zaskoczeni. Nasze wieloletnie już zabiegi na tym terenie i odwiedziny spotykają się z dobrym i pozytywnym odzewem. Nie tylko udaje się nawiązać kontakty rozdzielonym polskim rodzinom. Nawiązują się też nowe znajomości. ?Dziękujemy, że o nas pamiętacie- mówi Olena Kozak z Podkamienia, do której miedzy innymi trafiły paczki. W podobnym tonie mówili też mieszkańcy Palików.”

Na stronie ks. Isakowicza są zdjęcia z akcji zapraszam do ich obejrzenia:

Źródło materiału: Pomoc z Wołowa dla Polaków na Kresach

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.