W Kijowie trwa proces przeciw golryfikatorom Bandery

Niestety tego typu informacje nie docierają do społeczeństwa polskiego poprzez prasę media rządowe i komercyjne w Polsce. Jest to tylko dowodem na specyficzny rodzaj cenzury, omijania tematów z nieznanych powodów niewygodnych, pytanie: dla kogo?
Tymczasem są to problemy poruszające opinię międzynarodową bardzo poważnie. Wiele razy odzywały się głosy nawet z USA organizacji żydowskich protestujących przeciw gloryfikacji zbrodniarzy.
Pisałem o tym swego czasu na portalu kresy.pl ( ADL przeciw Banderze ). Rozmawiałem też z przedstawicielami gmin czy też organizacji żydowskich w Polsce i Kijowie. W rozmowach tych wyrażano szczere oburzenie gloryfikacją zbrodniarzy odpowiedzialnych za zbrodnie przeciw ludzkości, pomoc w eksterminacji Żydów w latach 1940-1942 wraz z faszystowskimi grupami likwidacyjnymi (Einsatzkommando – Einzatsgruppen), ukraińskich formacji policyjnych, czy działalność dywizji SS GALIZIEN; ukraińskiej ochotniczej dywizji nacjonalistycznej działającej w ramach zbrodniczej (za taką uznano SS po procesie norymberskim) niemieckiej organizacji faszystowskiej: Die Schutzstaffel der NSDAP- struktury Waffen SS.

Poniżej sprawozdanie z 11 marca z Kijowa:
„11 marca 2011 roku w Okręgowym Sądzie Administracyjnym w Kijowie Natalia Witrenko kontynuowała wystąpienie mające na celu przedstawienie dowodów i uzasadnienia swojego pozwu o uchyleniu Dekretu prezydenta Ukrainy numer 75/2010 „O uczczeniu uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”.

Oprócz dowodów współpracy banderowców ze służbami wywiadowczymi nazistowskich Niemiec a następnie USA i Wielkiej Brytanii Natalia Witrenko przekazała dwa dokumenty: apel Międzynarodowego Komitetu Zjazdu Słowiańskiego, który odbył się w Pradze 3 marca 2011 r. do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i Rezolucję II Zjazdu polskiej partii politycznej :Sojusz Słowiański”.

W pierwszym dokumencie przedstawiciele narodów słowiańskich żądają od Prezydenta Ukrainy uchylenia Dekretu Wiktora Juszczenki o heroizacji Bandery, Szuchewycza i wysławiania kolaborantów z OUN – UPA.

Przedstawiciele „Związku Słowiańskiego” oświadczają, że heroizacja na Ukrainie struktur OUN – UPA, odpowiedzialnych za ludobójstwo polskiej ludności w latach II Wojny Światowej jest powodem wzrostu nieufności między narodami polskim i ukraińskim. Zjazd partii „Związek Słowiański”, powołując się na szereg międzynarodowych dokumentów (ONZ, UE) prosi Wiktora Janukowycza o uchylenie Dekretów, które Polacy odbierają jako zniewagę dla swojej pamięci historycznej. Łączny czas wygłaszania uzasadnienia Natalii Witrenko, licząc wraz z posiedzeniem Sądu w dniu 3 lutego, wynosił 10 godzin.

Przypominamy, że tym głośnym procesie w charakterze osób trzecich po stronie powoda Natalii Witrenko zgłosili swój udział obywatele Polski, znani polscy uczeni i antyfaszyści Szczepan Siekierka i Jacek Wilczur, reprezentujący Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Na posiedzeniu w dniu 11 marca w charakterze przedstawiciela Natalii Witrenko w Sadzie wystąpił znany rosyjski historyk i publicysta Aleksander Djukow – dyrektor Fundacji „Pamięć Historyczna”, główny redaktor periodyku „Dziennik rosyjskich i wschodnioeuropejskich badań historycznych”. Oprócz tego Aleksander Djukow jest autorem monografii „Drugorzędny wróg: OUN, UPA i rozwiązanie „kwestii żydowskiej”, poświęconej złowrogiej roli OUN i UPA w wymordowaniu Żydów i Polaków w latach II Wojny Światowej.

Profesjonalne wystąpienie Aleksandra Djukowa było tak przejmujące, że wstrząsnęło nawet biorącymi udział w procesie ukraińskimi nacjonalistami.

Kolejne posiedzenie Sądu z pozwu Natalii Witrenko wyznaczono na 1 kwietnia 2011 roku.”

Piotrek

Link źródłowy do materiału o Einsatskommando IV Rozbiór Polski:
Einsatzgruppen

Linki do stron z których pochodzi tłumaczenie:
Proces UPA w Kijowie

Proces UPA w Kijowie Vitrenko

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “W Kijowie trwa proces przeciw golryfikatorom Bandery”

  1. Paradoksalnie – to właśnie socjaliści są naszymi sprzymierzeńcami w walce z nacjonalistami na Ukrainie. Nasze główne środowiska prawicowe nie zauważają problemu (PIS). Jest to godne potępienia. W czym gorsi są pomordowani z rąk OUN-UPA od tych którzy zginęli z rąk NKWD? Ofiary które ginęły z rąk UPA były o wiele zresztą brutalniej i większych męczarniach mordowane. Dążę do tego aby postawić znak równości między jednymi a drugimi. I dokładnie tak samo walczyć o prawa do pamięci o ofiarach czy to reżimu stalinowskiego czy faszystowsko-nacjonalistycznych działań OUN-UPA. Ostatnio ZUwP protestuje przeciw jakoby stronniczemu stanowisku mediów w tej sprawie. Że niby w mediach działa się na niekorzyść współpracy z Ukrainą. Gdzie w tym logika? Czy nie jest normalnym że każdy Polak będzie protestował przeciw temu aby np. mecz we Lwowie na mistrzostwach Europy 2012 nie odbywał się na stadionie imienia Bandery.
    Który: co jest wiadome i udokumentowane: Bandera współpracował aktywnie z III Rzeszą. Wspólne tworzenie oddziałów SS i innych formacji (policyjnych np). Która to organizacja (SS) jest uznana międzynarodowo za zbrodniczą. ZUwP raczej powinien przyłączyć się do protestu; w końcu UPA wymordowała 80 ponad tys. Ukraińców… – w latach 1941-1950. Jak mogą o tym zapominać?

Możliwość komentowania jest wyłączona.