Z Blogu na FB – uroczystości w Maciejowicach. Macierewicz.

Z blogu ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

…Wczorajsza uroczystość w kościuszkowskich Maciejowicach k. Garwolina, poświęcona upamiętnieniu ofiar „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, była bardzo doniosła i piękna. Najpierw wystąpienie pana wójta Sylwester Dymiński, który nakreślił historię banderowskiego ludobójstwa. Następnie msza św. polowa na Rynku, w czasie której mówiłem kazanie. Później bardzo mądre i odważne wystąpienie pani wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS). Z kolei w imieniu Rodzin Kresowych głos zabrała pani Janina Kalinowska z Zamościa, która opowiedziała swoje losy. W lipcu 1943 r., będąc malutką dziewczynką, jako jedyna ocalała z wymordowanej przez UPA rodziny. Wychowała się w domu dziecka i nigdy nie poznała swojej prawdziwej tożsamości. Szkoda, że marszałek Marek Kuchciński i wszyscy ci, którzy handlują pamięcią narodową, tego nie słyszeli.

Na koniec kompania wojskowa z Dęblin oddała salwę honorową. Wieczorem uroczystość zakończyło przedstawienie „Ballada Wołyńska” w wykonaniu Teatru Nie Teraz z Tarnowa. Ogromne słowa uznania dla samorządu Maciejowic oraz licznie obecnych samorządowców i społeczników z tej części Mazowsza. Aż serce rośnie!

Więcej pod linkiem: Maciejowice pamiętają o wołyńskiej rzezi

W wielu miejscach Polski pamiętano o Zbrodni Ludobójstwa, mam kilka fotografii z Owińsk, Zielonej Góry, Chodzieży i Łodzi:

Owińska

Łężyca 11 lipca

Łódź

IPN w Łodzi

Łódź IPN

W Łodzi

11 lipca 2016 w Chodzieży.jpg2

11 lipca 2016 w Chodzieży.jpg3

Zielona Góra 11 lipca

Gdańsk: 13 lipca:
Gdańsk pamięć 11-go lipca
Gdańsk
Gdańsk pod pomnikiem  - 13 lipca

Fotografie z 2013 roku pod pomnikiem w Gdańsku (po konferencji, która w założeniu miała relatywizować zbrodnie Ludobójców z OUN-UPA – nie udało się im):

pomnik pamięci pomordowanyh przez OUN-UPA w Gdańsku

Pod Pomnikiem poświęconym ofiarom Ludobójstwa

Jednocześnie Pan Macierewicz… mówi „dziwne” rzeczy:
Czwarta min. 58 sek:
„…który rozpoczął i który użył część sił nacjonalistycznych ukraińskich do tej straszliwej zbrodni ludobójstwa jest Rosja…”

https://youtu.be/-ofk6JVAT4k

Chyba niedokładnie uczył się historii…?

Sowieci winni byli wielu zbrodniom – i należy się im za to piętnowanie, ale mieszanie w to nazistowskich sił ukraińskich nacjonalistów opierających się w pełni na pomocy i sile III Rzeszy, to albo niedouczenie, głupota, albo celowe wprowadzanie w błąd części (niedouczonej historycznie) swojego własnego elektoratu ze strony Pana Ministra.
Inaczej nie można tego skomentować.

Zamiast powiedzieć wprost – że żądamy od Ukrainy potępienia zbrodni i potępienia jej sprawców min w postaci dowódców: Bandery, Szuchewycza itp – słyszymy tą nieprawdę.

Nie umiem nawet wyartykułować, jak jestem zawiedziony osobą tego człowieka.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

6 myśli w temacie “Z Blogu na FB – uroczystości w Maciejowicach. Macierewicz.”

  1. Smutne, że Minister Antoni Macierewicz musi douczyć się w kwestii faktów o Wołyniu. Rosja nie ma z tym ludobójstwem nic wspólnego tylko ukraińskie OUN-UPA.

    1. żeby było śmieszniej Maciarenko jest z wykształcenia historykiem, taki to obraz PRL-owskiej lumpeninteligencji

  2. Sowieci naprawdę używali banderowców, jednak inaczej niż to sobie wyobraża chory Macierewicz. Mianowicie Sowieci utworzyli jednostki w których służyli młodociani mężczyźni niezdolni jeszcze pójść do wojska tzw Istriebitelnyje Bataliony. Ich skład się z czasem zmieniał. Niemniej pod koniec wojny Ukraińcy uciekli do band i zostali w nich w większości Polacy. To właśnie te jednostki broniły polskich wsi, gdy mężczyzn wzięto do I Armii Wojska Polskiego pod . Kiedy jednak Sowieci zażądali żeby Polacy opuścili ojcowiznę i wyjechali do nowej Polski ci odmówili, wtedy Sowieci ograniczyli służbę Istrebitelnych Batalionów i znów zaczęły się mordy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.