Biblioteki będą zlikwidowane?

To może im grozić jak zostanie wyegzekwowane prawo unijne mówiące o płaceniu tantiem autorom za wypożyczanie książek. Dyrektywa w sprawie prawa najmu i użyczenia w zakresie własności intelektualnej mówi o takim obowiązku…

Jest to dyrektywa która weszła w życie w 1992 roku. Według Andrzeja Nowakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Polska Książka- będziemy musieli zapłacić karę.

Źródło: Kara za niewypłacanie tantiem?

„…- Nie mam nic przeciwko uregulowaniom prawnym, dzięki którym autorzy mieliby otrzymywać jakieś tantiemy, ale z całą pewnością odpowiedzialność finansowa za to powinna zostać, że tak powiem przeniesiona z czytelników – dodaje Wojciech Kuczok, pisarz.

Przeciwny temu, żeby to czytelnicy byli obarczeni nowymi opłatami jest również dyrektor Biblioteki Śląskiej, w której co roku wypożyczanych jest blisko milion książek. – Nie można sobie na coś takiego pozwolić. Dzieci, studenci, uczniowie, plus osoby starsze, myślę o emerytach – nie odbierajmy im tej satysfakcji, że mogą jeszcze korzystać za darmo z kultury – podkreśla prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej. Jednym z pomysłów na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji jest przerzucenie kosztów na państwo. Na ten cel rząd mógłby przeznaczyć część wpływów z pięcioprocentowego podatku nałożonego w tym roku na sprzedaż nowych książek.

Obojętnie jakie rozwiązanie zostanie przyjęte – trzeba je wprowadzić szybko, twierdzą specjaliści od prawa europejskiego. Według nich poślizg może oznaczać poważne konsekwencje. Zaniedbanie przez Brukselę wcześniej czy później zostanie zauważone. – Komisja Europejska to wychwytuje. Wszczyna postępowanie, jeśli w ramach tego postępowania państwo nadal uporczywie odmawia przyjęcia dyrektywy, to mamy do czynienia z rozprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości. A ten nie żartuje – tłumaczy prof. Genowefa Grabowska, specjalista ds. prawa europejskiego, UŚ.

Przekonały się o tym ostatnio Hiszpania, Portugalia i Włochy. Na czas nie wprowadziły unijnej dyrektywy i muszą teraz płacić gigantyczne kary – trzysta tysięcy euro dziennie….”

Źródło cytatu: Kto będzie płacił – biblioteki czy czytelnicy?
(wytłuszczenie moje)

Znając ciągle spadający poziom czytelnictwa w Polsce, ciągle mam kontakt z wieloma pracownikami bibliotek, w tym Biblioteki Raczyńskich, to rozwiązanie zabije do reszty dostęp do kultury w formie pisanej. Nie wiem czy autorzy będą się mieli z czego cieszyć.

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.