Bunt przeciw Allegro.

Allegro w nowych przepisach regulaminowych utrudnia użytkownikom korzystanie z serwisu. Jakie są powody?

Na stronie wirtualnemedia.pl czytamy:

„Protesty internautów na forach, blogach i Wykopie pojawiły się w związku z dwoma zmianami na Allegro. Pierwsza została już wprowadzona: w inny sposób są pokazywane oferty (więcej na ten temat). Użytkownicy narzekali głównie na usunięcie opcji lokalizacji sprzedającego, dzięki której mogli łatwo wybrać pulę aukcji z wybranej miejscowości, by dany towar zobaczyć lub odebrać osobiście.

Jeszcze większe kontrowersje wzbudziła zapowiedź modyfikacji cennika, który w nowej wersji ma testowo obowiązywać od 18 listopada (przeczytaj szczegóły). Portal podkreślał, że obniża opłatę za wystawienie przedmiotu, a w wielu kategoriach będzie ją zwracał, kiedy towar zostanie kupiony. Przy czym wyraźnie – o kilka punktów proc. – wzrasta jednocześnie w wielu kategoriach prowizja od sprzedaży. Zdaniem niektórych użytkowników w efekcie zmian zwiększą się faktyczne koszty handlu w serwisie, przez co sprzedawcy mogą odpowiednio podnieść ceny. Oprócz wyliczeń pokazujących, o ile więcej sprzedający będzie musiał zapłacić Allegro za zrealizowaną transakcję, na blogach pojawiły się propozycje sposobów na automatyczne porównywanie cen przedmiotów na różnych portalach aukcyjnych….”

 Bunt przeciw zmianom na Allegro. Wraca lokalizacja

Może to się jakoś wiąże z nielubianą przez część użytkowników, funkcją mającą cechy konta bankowego zwaną: „Płacę z Allegro”.

„…Użytkownicy narzekali głównie na usunięcie opcji lokalizacji sprzedającego, dzięki której mogli łatwo wybrać pulę aukcji z wybranej miejscowości, by dany towar zobaczyć lub odebrać osobiście….”

Odbiór osobisty powoduje wyłączenie tej funkcji. Sądzę że działania Allegro zmierzają do wyeliminowania „odbioru osobistego”.
Co spowoduje permanentne jej stosowanie (tylko w tej opcji jest to niemożliwe). Pieniądze są przelewane na konto użytkownika, które tylko „na niby” jest kontem, zasady są dość niejasne, pieniądze do czasu np. jego aktywowania, gdzie się znajdują? Skoro nie jest to konto bankowe?
Znam sytuacje, że pieniądze te są od roku… (gdzie?), a konto nie zostało aktywowane. Jeżeli wg. regulaminu Allegro nie jest to konto bankowe, to co to za konto? Na dodatek korzystanie z tego pseudo konta jest narzucane wszystkim użytkownikom ponieważ logując się już automatycznie potwierdzamy naszą zgodę na warunki korzystania z serwisu. A więc znów obowiązuje prawda czytanie wszystkiego nawet tego co jest „małym druczkiem”.
Ale kto to czyta?
I czy to jest „fair” wobec użytkowników?
Może o najważniejszych zmianach Allegro informowałoby swoich użytkowników mailowo?
Ponadto ci, którzy chcą korzystać TYLKO z opcji przekazania rzeczy osobiście powinni być traktowani jako również uczciwi, i mieć na przykład blokowaną tą funkcję, z której nie chcą korzystać. Jeżeli następuje kontakt z klientem następuje też dogłębna weryfikacja zakupionego towaru, a co za tym idzie uczciwość sprzedającego.
DO tego jeżeli dotyczy to np. widelców, czy szmatek do czyszczenia, a więc mało skomplikowanych technicznie przedmiotów problem sam się wyklucza.

„Płacę z Allegro” ponoć w pierwszej kolejności zapobiega nieuczciwym działaniom. A więc oszustwom.
Czy można oszukać spotykając sie oko w oko i przekazując sztućce?
Czy szmatki które kupujący może „obmacać” ze wszystkich stron?

Sądzę że jeżeli kupujący i sprzedający się spotykają nie jest potrzebne korzystanie z tej funkcji.
Jednak Allegro tego nie dostrzega. Ciekawe dlaczego?
Buduje może jakiś system „para” bankowy? Zmusza bowiem wszystkich (nawet tych, którzy chcą korzystać tylko z opcji „odbiór osobisty” by zakładali „para” konta do przyjmowania pieniędzy. Nie znam się na przepisach bankowych, ale jakoś mi to „śmierdzi”…
Nie chcę, aby pieniądze dla mnie przeznaczone musiały trafiać jeszcze na jakieś dodatkowe (moje – nie moje) konto, którego sobie nie życzę.
Pytanie:
Czy transfer gotówki z tego konta na moje następuje natychmiast?
Na pewno nie. Jaka jest zwłoka? Kilku minutowa?
Jednocześnie wiem (ponieważ mam znajomych w bankach), że można zakładać nawet 1 dniowe lokaty i na nich zarabiać. Wystarczy dzień opóźnienia…
Nie wierzę, że tak duża i uznawana za wiarygodną, firma jak Allegro to czyni.
Niemniej lepiej by było, aby demokracji stało się za dość i każdy kto nie chce korzystać z takich pośrednictw (pseudo bankowych) nie musiał aktywować konta w; prawdę mówiąc dla mnie osobiście, jakiejś niekoniecznie rozumnej opcji, tym bardziej że np. chcę tylko i wyłącznie osobiście przekazywać towar kupującemu. Co chyba weryfikuje mnie w sposób wystarczający….

Allegro jeszcze jest monopolistą na rynku sprzedaży internetowej.
Jak długo? Może jednak warto zachwiać w końcu tym monopolem?
Firma buduje swoją potęgę na bazie tego monopolu, nie zważając chyba tak do końca na klientów i ich ewentualne wymagania.
Większość z nas czytała sztampowe maile Allegro, trochę bezosobowe, „Dziękuję za kontakt”… i pewnie prawie zawsze niewiele z tych maili wynikało, poza cytowaniem regulaminu….
Firma jednak tłumaczy się dobrem Użytkownika. Czy na pewno? I czy tak to powinno wyglądać?
Nie wydaje się mi…
…jest sporo innych firm na rynku takich potentatów jak E-Bay na przykład, czy naszych rodzimych: Świstak…, inne…
Po co od razu Allegro?
Tym bardziej, że coraz więcej problemów…

Piotrek


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 komentarze do “Bunt przeciw Allegro.”

  1. Ciekawa sprawa, a co ze sprawami ochrony Klienta i Sprzedającego , jeśli Allegro jest trzecią stroną Sporów Transakcyjnych , dlaczego ze strony prawnej w rzeczywistości w nich nie uczestniczy, ma w „D….) głęboko swoich klientów i pomimo co najmniej często jasnych treści sporów milczy i nie udziela żadnego wsparcia, wprowadza coraz to nowsze pseudo „udogodnienia” MAJĄCE RACZEJ CHARAKTER UTRUDNIENIA W SPRAWACH NIECZYSTEGO HANDU , UNIEMOŻLIWIAJĄCE KONTAKT Z OSOBAMI WYDUTKANYMI W ZBIOROWY SPOSÓB PRZEZ „NACIĄGACZY” na małe kwoty czy większe kwoty To się nazywa sprytne posunięcia w unikanie odpowiedzialności , i bicie kasy

  2. tak, to jest dopiero monopolista trzeba by pomyśleć żeby go zmienić….
    ebay jest pod tym względem uczciwszy i dowodzi na całym świecie…

Możliwość komentowania została wyłączona.