Był taki pomnik w Poznaniu… Pomnik Wdzięczności

Ufundowany przed II wojną w podzięce za odzyskanie niepodległości po 123 latach. Stał w centrum Poznania. Niemcy zaledwie kilka tygodni po zajęciu miasta wysadzili go w powietrze. Był dla nich jak siarczysty policzek. I to nie tylko z powodu intencji.
Wiedzieli, że siła narodu polskiego drzemie we wierze w litościwe Serce Jezusa. Wiedzieli że ta wiara będzie wspomagała walkę z nimi, a stojący symbol stanie się promieniującą siłą obróconą przeciw okupantowi. Dlatego pomnik legł w gruzach.

W końcu po wielu latach pojawił się pomysł odbudowy. Symbol wygranej walki ze Złem ma stanąć na nowo w Poznaniu. Symbol odrodzonej Polski sprzed lat ma dokumentować nie tylko historię tej długiej i konsekwentnej walki niepodległościowej toczonej na ziemiach zaboru pruskiego, strajku dzieci wrzesińskich, wozu Drzymały, fabryki Cegielskiego i wielu innych zapisanych lub nie działań…, a także pierwszego zakończonego sukcesem powstania właśnie na tych ziemiach przeciwko Niemcom, ale też ma nam przypominać o wartościach jakie wiążą się z wiarą. Wartościach, które są tak ważne. Miłość bliźniego, moralność gruntująca stosunek do drugiego człowieka, etyka, wartości chrześcijańskie, które mówią o miłości nieprzyjaciela.
Trudne to zadania. Jeżeli jednak chcemy mieć czyste sumienie, powinniśmy pamiętać o tych wartościach i starać się żyć zgodnie z nimi.

Pomnik Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.