Gloria wiedeńska – 330 rocznica. Rzeczpospolita ratuje Europę.

Rok rocznic. Między innymi zwycięskiej odsieczy dla Wiednia, jakiej udzieli polski król Jan III Sobieski.
Poniżej doskonały cytat ze strony rocznicowej:

Dnia  1 kwietnia 1683 roku zawarto europejskie przymierze przeciwko Osmanom. Gwarantem traktatu został papież Innocenty XI. W traktacie ustalono iż w obliczu zagrożenia któregokolwiek z miast (Kraków albo Wiedeń), druga strona pośpieszy na pomoc a na utrzymanie wojsk polskich cesarz i papież wyasygnują subsydia pieniężne. W tym czasie Turcy zbierali siły w Adrianopolu, gdzie już 2 stycznia 1683 roku zatknięto buńczuki wojenne. 31 marca armia turecka wyruszyła do Belgradu pod wodzą sułtana Mehmeda IV. W Belgradzie dołączyły siły z pobliskich prowincji. Wodzem wyprawy został wielki wezyr Kara Mustafa. Wielka armia wyruszyła na Węgry. Tu, w Székesfehérvárze na wielkiej radzie wojennej wyznaczono cel, został nim Wiedeń. 10 lipca pod murami austriackiej stolicy stanęło blisko 140 000 ludzi. Była to największa armia, jaką Turcy zmobilizowali w XVII wieku.
[…]
Bitwa rozpoczęła się rankiem 12 września, ale rozstrzygające natarcie jazdy miało miejsce późnym popołudniem. O godzinie 18 Sobieski dał znak do rozpoczęcia generalnego szturmu. Do szarży ruszyła husaria hetmanów Stanisława Jabłonowskiego, Mikołaja Sieniawskiego, a także pułki dowodzone bezpośrednio przez króla; szarżowała również kawaleria austriacka i niemiecka. Zdaniem niektórych historyków brało w niej udział ponad 20 000 jeźdźców. Osmanowie nie wytrzymali impetu szarży. Pierwsi w rozsypkę poszli Tatarzy, potem spahisi, wreszcie piechota janczarska dotąd oblegająca Wiedeń, ściągnięta dla ratowania frontu. W końcu do ucieczki rzucił się także wezyr ze świtą.

Po zdobyciu obozu Sobieski zatrzymał swe wojska, gdyż cel, jakim było oswobodzenie Wiednia, został zapewniony. Bitwa trwała około 12 godzin, z tego przez 11,5 godziny odbywał się ostrzał artyleryjski przygotowujący atak. Szarża Sobieskiego zakończyła się w ciągu pół godziny.

Bitwa pod Wiedniem uznawana jest przez historyków za jedną z dwudziestu najważniejszych, przełomowych bitew w historii świata. Zakończyła ona definitywnie ekspansjonistyczne tendencje Imperium Osmańskiego, które od tego momentu prowadziło już tylko politykę defensywną.”

Źródło cytatu: www.wieden330.pl

Rzeczpospolita i jej wojska wielokrotnie przez wieki zapewniały bezpieczeństwo Europie. Zabawy w pałacach francuskich, księstwach pruskich i innych zamkach Europy mogły odbywać się tylko dzięki poświęceniu i bitności Polaków, szlachty, wojsk zaciężnych, chłopów – którzy będąc na skraju granic cywilizowanej części Europy bronili swoją piersią nie tylko swoich domostw ale i spokoju Francuzów, Niemców, Włochów i wszystkich innych narodowości europejskich, od zalania ich czy to przez Tatarów czy też Turków.
Europa niestety często nie pamięta, ile zawdzięcza naszym przodkom. Smutne to.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.