Oczywiście użycie określenia „zawierucha” jest eufemizmem. To co działo się na tej małej wysepce archipelagu Wysp Salamona w okresie 1942-1943 było pełnym tragedii i dramatów okrucieństwem wojny.
Powyżej widzicie okładki dwóch książek niemal sprzed pół wieku opisujące te zmagania. „Diabelska Wyspa”, Andrzeja Mozołowskiego opisuje w równym stopniu zmagania na morzu, lądzie i powietrzu. Książeczka Zbigniewa Fisowskiego koncentruje się głównie na zmaganiach flot; amerykańskiej, australijskiej i japońskiej.
Czytając te książki przed laty stawały mi przed oczyma wyobraźni te tytaniczne zmagania, wtedy fascynowały mnie szczególnie niezwykle sprawne i śmiercionośne maszyny do zabijania, jakimi były pływające kolosy – okręty wojenne różnych klas.
Technika służąca do doskonalenia zadawania sobie śmierci rozwija się coraz bardziej.
Służy tylko i wyłącznie tym, którzy chcą panować nad umysłami innym. Poprzez obłudne kłamstwa przez lata w imię chorych idei kierowania, przewodzenia i rządzenia innymi manipulują umysłami na tyle skutecznie że miliony oddają życie w imię zawoalowanych interesów wąskich grup ludzi.
Po latach coraz wyraźniej dostrzegam tragizm wojny i wszystkiego co z nią związane. Także ludzi, którzy ginęli i giną w imię interesów innych uwikłani w zobowiązania i wielosetletnie tradycje narodowe każące mi słuchać cesarzy, królów i innych władców…
Może warto pomyśleć o wojnie właśnie w ten sposób.
Kilka fragmentów końcowych stron z obu książek, obrazujących wysiłek wojenny i tragiczne losy ludzkie.
Flisowski – straty, podsumowanie:
Mozołowski; ostatni żołnierz japoński…
Mozołowski; jedyny as cesarskiego lotnictwa, który przeżył…Saburo Sakai:
…
Kilka linków w internecie, w tym link do strony eksploratora z Australii odwiedzającego regularnie wyspę i wyszukującego pozostałości po armiach i żołnierzach walczących na Guadalcanal.
I jego kanał na YT.
Przy okazji wspominam, że u nas tego typu historyczne zainteresowanie (poszukiwania za pomocą wykrywaczy) i fascynacja są prawnie zabronione. Nie raz o tym pisałem.
Lokalizacja Google – Guadalcanal
Poniżej linki w których znajdziecie ciekawe fotografie z okresu walk o Guadalcanal, opisy walk, kampanii…
www.learning-history.com/battle-guadalcanal
Background to “The Pacific” Part One: The Guadalcanal Campaign and the Beginning of Joint Operations
Battle of the Coral Sea. May 1942, Battle of Midway. June 1942
Wraki wokół Guadalcanal:
World War 2 Wrecks of Solomon Islands