Guadalcanal – wojenna zawierucha na Pacyfiku.

Oczywiście użycie określenia „zawierucha” jest eufemizmem. To co działo się na tej małej wysepce archipelagu Wysp Salamona w okresie 1942-1943 było pełnym tragedii i dramatów okrucieństwem wojny.
Powyżej widzicie okładki dwóch książek niemal sprzed pół wieku opisujące te zmagania. „Diabelska Wyspa”, Andrzeja Mozołowskiego opisuje w równym stopniu zmagania na morzu, lądzie i powietrzu. Książeczka Zbigniewa Fisowskiego koncentruje się głównie na zmaganiach flot; amerykańskiej, australijskiej i japońskiej.
Czytając te książki przed laty stawały mi przed oczyma wyobraźni te tytaniczne zmagania, wtedy fascynowały mnie szczególnie niezwykle sprawne i śmiercionośne maszyny do zabijania, jakimi były pływające kolosy – okręty wojenne różnych klas.
Technika służąca do doskonalenia zadawania sobie śmierci rozwija się coraz bardziej.
Służy tylko i wyłącznie tym, którzy chcą panować nad umysłami innym. Poprzez obłudne kłamstwa przez lata w imię chorych idei kierowania, przewodzenia i rządzenia innymi manipulują umysłami na tyle skutecznie że miliony oddają życie w imię zawoalowanych interesów wąskich grup ludzi.

Po latach coraz wyraźniej dostrzegam tragizm wojny i wszystkiego co z nią związane. Także ludzi, którzy ginęli i giną w imię interesów innych uwikłani w zobowiązania i wielosetletnie tradycje narodowe każące mi słuchać cesarzy, królów i innych władców…

Może warto pomyśleć o wojnie właśnie w ten sposób.

Kilka fragmentów końcowych stron z obu książek, obrazujących wysiłek wojenny i tragiczne losy ludzkie.

Flisowski – straty, podsumowanie:

Mozołowski; ostatni żołnierz japoński…

Mozołowski; jedyny as cesarskiego lotnictwa, który przeżył…Saburo Sakai:


Kilka linków w internecie, w tym link do strony eksploratora z Australii odwiedzającego regularnie wyspę i wyszukującego pozostałości po armiach i żołnierzach walczących na Guadalcanal.

guadalcanal.homestead.com

I jego kanał na YT.

Przy okazji wspominam, że u nas tego typu historyczne zainteresowanie (poszukiwania za pomocą wykrywaczy) i fascynacja są prawnie zabronione. Nie raz o tym pisałem.

Lokalizacja Google – Guadalcanal

Poniżej linki w których znajdziecie ciekawe fotografie z okresu walk o Guadalcanal, opisy walk, kampanii…

www.learning-history.com/battle-guadalcanal

The Island of Death

Background to “The Pacific” Part One: The Guadalcanal Campaign and the Beginning of Joint Operations

Guadalcanal The Invasion

Battle of the Coral Sea. May 1942, Battle of Midway. June 1942

Wraki wokół Guadalcanal:
World War 2 Wrecks of Solomon Islands

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.