Koronawirus – przestrogi i zabezpieczenia.

Zdroworozsądkowa analiza tego co powinno nas maksymalnie zabezpieczyć przed koronawirusem – analiza lekarza medycyny (sprawdzona – nie fejk jak dostałem info na maila).

26 lutego 2020 r. o 14:35:50 EST
Temat:  Moje osobiste sugestie i zalecenia w związku ze zbliżającą się pandemią COVID-19 (coronavirus)
Drodzy Koledzy i Koleżanki, 
jak niektórzy z Was pamiętają jestem jednym z tych wirusologów molekularnych, którzy jako pierwsi, bo już w latach 70-tych, zajmowali się koronawirusami. Jako profesor patologii na UCLA jako pierwszy określiłem liczbę genów, które zawierał koronawirus. Od tego czasu podążam naukowo tropem koronawirusów, w tym śledzę to, jak przenoszone są ze zwierząt na ludzi (SARS, MERS). 
Obecne prognozy dotyczące ekspansji COVID-19  w USA są tylko prawdopodobne, ze względu na wciąż niewystarczającą ilość dostępnych globalnie danych. Wiele wskazuje na to, że wirus rozprzestrzeni się w USA pomiędzy połową marca a końcem kwietnia.
Przygotowałem listę wskazań i środków ostrożności w związku z przewidywaną sytuacją. Generalnie jest taka sama, jak w przypadku epidemii grypy, poza zaleceniami dotyczącymi maseczek i rękawiczek.  Oto ona:

1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę), zetknijcie się łokciami itp., itd. 
2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.
3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi  toalet publicznych, sklepowych itp. 
4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.
5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%)  za każdym razem, gdy wracasz do domu z jakiejkolwiek aktywności, która dotyczyła miejsc, w których przebywały inne osoby.
6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu oraz  w samochodzie na okoliczność sytuacji, w których nie możesz od razu umyć rąk, a miałeś kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami
7) Jeśli to możliwe, kaszl lub kichaj wyłącznie do jednorazowej chusteczki, którą natychmiast potem wyrzucaj. Używaj łokcia tylko wtedy, gdy musisz. Odzież na łokciu będzie bowiem skażona wirusem, który może przetrwać i być dalej przekazywany przez okres do tygodnia lub dłużej!
Lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć: 
1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi.

 Uwaga: COVID-19  rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją. Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki.  Wirus, który wyląduje na Twojej skórze NIE JEST GROŹNY, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na Twojej  niezabezpieczonej twarzy. COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne WROTA zarażenia to NOS lub USTA, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte  zainfekowanymi dłońmi 

2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią. Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok 90 razy dziennie!
3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk i rękawice lateksowe/nitrylowe. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.
4) Podobnie jak wielu innych, chciałbym, żeby ta pandemia została szybko opanowana, ale mało w to wierzę, niestety. Ludzie nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z wirusem „od- wężowym” 

 i siłą rzeczy, nie bardzo potrafią się przed nim bronić (mowa o układzie odpornościowym). Na całym świecie podejmuje się ogromne wysiłki w celu zrozumienia wirusologii molekularnej i klinicznej tego wirusa. Wiemy już bardzo dużo o genomice, strukturze i zjadliwości tego wirusa, ale  w tym roku nie będą dostępne żadne leki ani szczepionki, które by nas chroniły lub ograniczały infekcję po zakażeniu. Póki co, dostępne jest tylko leczenie objawowe.
Mam nadzieję, że tych kilka uwag okaże się pomocnymi. Zachęcam do dzielenia się tą wiadomością. Życzę nam wszystkim dużo szczęścia! 
James Robb, MD FCAP”

(źródło: mail)

W zasadzie wszystkie te porady są jak najbardziej racjonalne i sensowne. Przede wszystkim ograniczenie kontaktu z innymi osobami może mieć kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa. Warto o tym pamiętać.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.