Ludobójstwo Ormian; kara za negowanie we Francji

Poza USA, czy Szwecją Francja również uznaje Ludobójstwo Ormian dokonane przez rząd młodoturków podczas I Wojny Światowej. We Francji uchwalono ustawę przewidującą kary za negowanie tej zbrodni.

„Ustawa  uchwalona w czwartek przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, która musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat, pozwala na wymierzanie przez sądy kary do roku więzienia i 45 tys. euro grzywny za publiczne negowanie aktów ludobójstwa popełnionych w przez Turków w stosunku do Ormian.

W reakcji na przegłosowanie tej ustawy turecki premier Erdogan ogłosił zawieszenie stosunków dyplomatycznych i wojskowych z Francją. Oznacza to m.in. odwołanie wszelkich spotkań oraz cofnięcie zgody na lądowania francuskich samolotów wojskowych na terytorium tureckim i zawijanie francuskich okrętów do tureckich portów. Rząd turecki konsekwentnie broni tezy, że pogromy Ormian nie były ludobójstwem…”

Źródło:Turcy znów atakują. „Sarkozy nie dotrzymał obietnicy”

Materiał uzupełniający:
Przyjęto ustawę

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.