Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego: 5-ty listopad.

Mniejszości narodowe są solą ziemi, na Kresach Wschodnich doskonale było to widoczne. Tak wiele narodowości umiało żyć w zgodzie i korzystać z tego co dobre i cenne w poszczególnych narodach. Przenikały się nawzajem i tworzyły swoisty konglomerat kulturowy.
Nacjonalizm i nienawiść preferowany przez członków jednego z tych narodów rozbudowany do zagrażającej innym idei – zniszczył ten stan.
Nie możemy pozwolić, aby coś podobnego mogło się kiedykolwiek wydarzyć w przyszłości.
Jednym z narodów, które również dotknęły czystki etniczne ukraińskich nacjonalistów byli Romowie. Jak każdy inny naród na tamtych ziemiach według doktryny ideologicznej Dmytro Doncowa byli niepożądani na ziemiach, które chciał uznać za stricte ukraińskie.
Czystka etniczna miała dotyczyć wszystkich nie-Ukraińców.
Tak się stało. We współpracy z III Rzeszą, później samodzielnie nacjonaliści wymordowali setki tysięcy ludzi, tylko dlatego że byli innej narodowości niż ukraińska.

Wkrótce będzie doskonała okazja ku temu, żeby o tym dowiedziała się młodzież poznańska. W muzeum na Mostowej będzie wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Języka Romskiego. Być może przy tej okazji uda się wspomnieć o losie Romów na Wschodzie i eksterminacji dokonywanej podczas II Wojny Światowej.
Tymczasem poniżej kilka fotek książeczki, w której znajdujemy wiersze pisane w tym języku.

Jak się dowiedziałem język jest bardzo zróżnicowany nawet poszczególne rodziny romskie stosują inne jego odmiany i mogą być nie rozumiane dokładnie przez pobratymców.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.