Miron Sycz poseł z listy PO, wywiad dla zaxid.net

Odebrałem informację od znajomego z Ukrainy. Myron Sycz poseł RP pochodzenia ukraińskiego w wywiadzie dla zaxid.net (2011 rok) mówi o swoim ojcu, który należał do UPA (jak czytamy w wywiadzie) po wojnie złapany i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 15 lat więzienia….Mówi także szczerze, od kiedy nauczył się mówić w języku polskim…

Jak można przeczytać w materiale opublikowanym na stronach zaxid.net Pan poseł Miron Sycz nauczył mówić się po polsku dość późno w wieku siedmiu lat, do tego czasu, jak wynika z zapytania reportera zaxid.net mówił tylko w języku ukraińskim:
pytanie reportera zaxid.net:
„?? ???????????, ?? ?? ???? ????? ?? ???????? ????????? ?????, ?? ????? ???????? ?????? ????????????”(Powiedziałeś nam, że do siódmego roku życia nie mówiłeś w języku polskim, że w domu mówiliście tylko po ukraińsku…)
odpowiedź:
„????????. ? ?????? ???? ???? ??????????? ? ?????? ????????: ? ?????, ? ?????, ? ????????, ? ? ????? ?????, ?? ??????? ???? ?????. ???? ?????? ?????? ???, ?? ? ??????? ???? ? ??? ???? ???????????? ?? ???? ???????. (????????)”. (Dialektem. W naszej wsi mieszkali przesiedleńcy z różnych regionów: Łemkowie i Bojkowie i nadsańcy (z nad Sanu?) i innych miejsc, gdzie mowa była inna. Więc po prostu tak się złożyło, że w każdej wiosce powstał z tych języków kolejny dialekt…(śmiech))

inny fragment…:
Pytanie reportera zaxid.net:
„????, ????????? ????? ????????? ? ????? ??????????, ??? ?????? ??? ??????????? ????????? ????????”
(O ile można zrozumieć z Twoich wypowiedzi, Twój ojciec był przekonanym (zagorzałym) patriotą ukraińskim?)
odpowiedź:
„???.”
Dalsze pytanie reportera:
„??, ??????, ??????, ?? ?? ???????? ????????? ???? ? ???? ???????? ?????????? ?????, ???? ??????? ??????? ?? ???????? ?????????? ????????. ??? ? ??? ???????? ? ????? ??????????” (to właśnie ciekawe, jak Czujesz się w roli posła polskiego Sejmu? Który składał przysięgę na wierność narodu polskiego. Jakie są twoje odczucia w tym kontekście?
odpowiedź:
„? ? ???????????? ??????, ? ??? ?? ??????????, ? ???????? ?? ????? ????. ?????? ? ????????????? ????????, ? ???? ????????, ?? ??? ??????????? ? ?????????? ?????, ?? ? ???? ????????????-?????????, ?????? ????, ?? ???????? ???????? ??????? ??? ???????? ?? ?????, ???? ?????? ? ????? ??????????? ? ?????? ?? ??????????, ?? ?????, ???? ???? ??????? ?? ?????? ? ????????????? ???????????.
(Jestem obywatelem polskim, mam tę świadomość, i ja korzystam ze swoich praw. Polska jest demokracją, i ??mnie się zdaje, że moja obecność w polskim Sejmie, podobnie jak moich poprzedników ukraińskich, przyczynia się do tego, że polska polityka wobec Ukrainy (widzenie Ukrainy), ma też doprowadzić do widzenia ją (Ukrainę przyp. aut.) nie taką, jaką niektóre organizacje w Polsce chciałyby widzieć, czy jakiej one nauczały, czy też jej (Ukrainy przyp. aut.) obraz wynikał z komunistycznych podręczników).

W materiale są też wypowiedzi na temat nielegalnej emigracji ukraińskiej w Polsce, jej ilości, i poruszanych jest też wiele innych tematów; trudnych i drażliwych w naszych wzajemnych stosunkach. Mam nadzieję, że i inne media również wspomną o zaangażowaniu w dobrosąsiedzkie stosunki. W końcu nasze narody powinny dążyć do stałej, wzajemnej współpracy budowanej na prawdziwych, wynikających z historycznych doświadczeń, fundamentach.

Te kilka fragmentów, które przetłumaczyłem dla Czytelników bezprzesady.com mam nadzieję zachęcą do nauki języka ukraińskiego, aby poznać całość artykułu na stronach zaxid.net. Wydaje się mi, że warto znać języki, którymi komunikują się nasi sąsiedzi ze wschodu czy też zachodu.
Walory wynikające ze znajomości obcych języków są bezwzględnie znamienne. Na przykład w czasach wojny znajomość języka niemieckiego uratowała wielu naszym rodakom życie.

Na koniec fragment noty pod artykułem cytowany z Wikipedii:
„…2007 ???? ??????? ?? ?????????? ????? ?? ??????? ?????? ???????????? ????????? (??), ???????? ? ?????????????? ?????? 9075 ???????.”
tłumaczenie:
W 2007 roku dostał się do Sejmu polskiego na liście partii Platforma Obywatelska, Zdobywając w okręgu wyborczym 9075 głosów”

Więcej na zaxid.net:
zaxid.net/article/89429 ????? ???: ??????? ?? ???? ?????? ???????? ???????, ? ?????? ? ??????????

Jednakże… pod tą lokalizacją już wywiadu nie znajdziecie, zmieniono ją na: http://zaxid.net/home/showSingleNews.do?miron_sich_ukrayina_ne_mozhe_pisati_polsku_istoriyu_a_polshha__ukrayinsku&objectId=1126008
[informacja i link: z kwietnia 2014r].

Piotrek

(ps przepraszam za toporne tłumaczenie starałem się być w nim dosłowny, a jednocześnie zrozumiały dla polskojęzycznych czytelników, dlatego też polecam jednak przeczytanie całego materiału samemu w oryginale).

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

6 myśli w temacie “Miron Sycz poseł z listy PO, wywiad dla zaxid.net”

 1. Poseł startował do Sejmu i a nie do konkursu na najlepszego psa i nic mu nie można zrobić; w Polskim Związku Kynologicznym aby być uznanym za rasowego psa trzeba mieć tzw. rodowód poświadczający pochodzenie od 4 pokoleń http://www.z-palacu-cesarza.j.com.pl/porady/rodowod.jpg.

  Aby wolną Polskę zniewolić było bardzo ważne by wyborcy nie mieli możliwości dociekania jaka jest przeszłość posła i jego rodziny; czy aby nie agenturalna oraz z jakiego kraju pochodzą jego przodkowie, jak również czy walczyli o wolną Polskę, czy ją zniewalali. Nikt a zwłaszcza władza nie lubi gdy się jej „grzebie” w życiorysie; stąd zaraz po wolnościowych prawach do informacji (art. 54 ust. 1 – dotyczącym wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji) w tej samej Konstytucji art. 47, 51 prawo to drastycznie ograniczono. Jakby jeszcze było mało w ekspresowym tempie Sejm przyjął 29 sierpnia 1997 r. ustawę o ochronie danych osobowych. ( Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, ze zm.) bez dopisku że nie dotyczy ona osób publicznych szeroko rozumianych których czystość intencji po co idą do władzy i przeszłość powinna być znana i kryształowo czysta.

  Skoro jednym a głównych architektów Konstytucji i nowego ładu prawnego w „wolnej” Polsce byli Kwaśniewski Cimoszewicz i Michnik którzy mieli wiele do ukrycia powstały takie ustawy, jak Wolność rozumiały „Służby”.

  Dopiero dziś dochodzimy (na razie nie wszyscy) co to znaczy wolna Polska w rozumieniu postkomunistycznych elit – wolne ujawnianie przeszłości nowych (starych) elit, szemrane kryteria naboru osób do Parlamentu i Rządu o czym świadczy panika przed lustracją (dotknięto nawet „Bolka”) i usunięcie w czerwcową noc reformatorów i patriotów od władzy tzw. Nocna zmiana (film http://video.google.com/videoplay?docid=2185058413755445485#).
  Gdy powstawała Konstytucja i Ustawa o ochronie danych osobowych wiadomo było że jest pisana pod polityczne zamówienie rządzących „elit” w interesie dalszego utrzymywania się przy władzy. Przecież jeszcze wtedy nie można było ujawniać przeszłości Kwaśniewskiego -nawet jego wykształcenia, czy przeszłości tatusia Cimoszewicza a i Prawica i Kościół tez mieli wiele do ukrycia.
  Karty w ręku trzymały Służby ujawniając teczki lub je utajniając; niszcząc inne teczki ( słynna komisja Michnika), a nawet fałszując je by rzucić nieuzasadnione oskarżenia na patriotycznych posłów.

  W tej sytuacji przynajmniej mnie nie dziwi kim był ojciec posła Mirona Sycza; ani nawet z jakiej jest partii.

  Szokujące jest to że znacznie trudniej zostać rasowym psem niż rasowym posłem.

  Władek

 2. Pan posel Sycz ubolewa,ze Juszczenko nie dal bohatera Ukrainy Banderze odrazu po pomaranczowej rewolucji,a dopiero pod koniec swojej prezydentury!!!Uwaza,ze to by bylo na korzysc „bohatera”.
  Co dotyczy nazwy ulicy imieniem Tarasa Szewczenki,to radzic trzeba Polakom przeczytac poemat „Hajdamacy” Szewczenki,zreszta i inne,gdzie ospiewuje przelew Lackiej krwi i mord dzieci bohatera i zony przez to,ze sa katolikami i maja matke Polke.Jak mozna stawiac pomnik w centrum Warszawy – stolicy Polski temu poecie i nazywac ulice polskich miast?

 3. Jego ojciec był nie tyle patriotą ukrainskim ale nazistą z OUN .Propagowanie komunizmu,nazizmu i faszyzmu jest w Polsce zabronione. Karol

 4. Ukraina nie może pisać historii polskiej a Polska ukraińskiej – jakże pretensjonalny tytuł… nikt nie ma takich aspiracji w kraju nad Wisłą, zdaje się że jest odwrotnie zza Bugiem.
  To jakiś dziki kraj gloryfikować gości biegających podczas minionej wojny w mundurach SS. Ja nie wiem w jakiej Europie żyję. Że nikt z tym porządku nie zrobi…
  Pomijam już działalność terrorystyczną przed wojną tych gości. Na naszym terenie. TO w końcu nasza historia. Jak ktoś mordował naszych posłów i swoich inteligentów, nauczycieli tylko dlatego ze chcieli się dogadać to zbrodniarz jest dla nas jak i dla swoich. Komu tu chcą wodę z mózgu zrobić? Normalnie nie pojmuję.

 5. Kolejne miasto w Polsce – Lublin zamierza nazwac ulice imienia Tarasa Szewczenki.Ludzie,przeczytajcie utwory tego poety i odrazu odechce sie Wam gloryfikowac go w Polsce.

Możliwość komentowania jest wyłączona.