Na cmentarzu Orląt Lwowskich; wrócił: Arcybiskup Teodorowicz

Poniżej znajdziecie fotoreportaż z ponownego pochówku Abp. Teodorowicza na Cmentarzu Orląt we Lwowie w dniu 07.06.2011.
Wkrótce pojawią się bardziej szczegółowe informacje na temat pielgrzymki do Lwowa zorganizowanej przez ks. Isakowicza wspólnie z parafianami z Gliwic, na którą zostałem przez księdza zaproszony. Dzięki temu miałem możność poznać wspaniałych ludzi, patriotów; Ormian, i odbyć podróż pełną wzruszeń, jakże ważną dla nas wszystkich. Ponowny pochówek wielkiego polskiego patrioty, posła na sejm II RP, ostatniego ormiańskiego arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Do tej pory jego trumna była ukryta w znanym tylko czterem osobom grobowcu, przeniesiona jeszcze w czasach ZSRR, dla uratowania jego szczątków doczesnych przed zbezczeszczeniem przez komunistów. Ksiądz Isakowicz-Zaleski od lat zabiegał o przeniesienie trumny. W końcu się to udało. Dlaczego tak późno? Odpowiedzią jest zapewne sytuacja na Ukrainie, gloryfikacja nacjonalistów, liczne wystąpienia popierające działalność w czasach II wojny i po niej, zbrodniczej organizacji OUN-UPA, budowa pomników Bandery i innych działaczy tej organizacji.

Poza zdjęciami znajdziecie Państwo poniżej kilka krótkich filmików. Najbardziej wzruszającym jest recytacja przez Panią Janinę Zamojską, poruszającą się na wózku inwalidzkim i będącą jedną z osób, które znały miejsce ukrycia trumny z ciałem arcybiskupa Teodorowicza, znanego wierszyka autorstwa Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały…”

Ponieważ zdjęć i filmików nagrałem dużo więcej, będę się starał sukcesywnie uzupełniać zbiór zawarty na stronie.

PiotrekPolecam też na innych stronach:
Nie pojechałem na pogrzeb Teodorowicza

Radio Kraków

Arcybiskup Wróci

Komu Andrzej Kunert zamierza stawiać pomniki?

Abp Teodorowicz na cmentarzu

Wpadki i błędy min. Andrzeja Kunerta

Relacja i zdjęcia z pochówku Teodorowicza

… kazanie o arcybiskupie Teodorowiczu www.isakowicz.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Na cmentarzu Orląt Lwowskich; wrócił: Arcybiskup Teodorowicz”

 1. Hej Piotr,

  dzięki za reportaż i za wszystko co robisz w kwestii zapomnianego ludobójstwa Polaków z rąk UPA!!! Poświęciłeś temu spory kawałek swojego życia… mam nadzieję, że ktoś to kiedyś doceni (oczywiście poza gronem osób, które zawsze jest z Tobą ;o))

  Z Bogiem!
  Marcin

 2. a co mie to obchodzi ludzie zyjmy dzisiejszym dniem ,a o historii tylko pamietajmy!!!!!!!!!!!

 3. Przykład komentarza powyżej jest typowym myśleniem tzw. „krawaciarzy”, wyścig szczurów, kasa „uber alles” i inne tego typu zachowania i dążenia. Oczywiście, nie licząc błędów ort., zawiera komentarz ów sprzeczność; bo przecież właśnie w ten sposób pamiętamy o historii…. pamiętając o tych, którzy ją tworzyli…
  Niemniej pojmuję intencję autora komentarza: TYLKO pamiętajmy… najlepiej w ogóle nic nie mówić i robić… pamiętajmy prywatnie w naszych umysłach i Broń Boże! słowa z ust… to ułatwi zacieranie tożsamości narodowej….- a jak…

Możliwość komentowania jest wyłączona.