Niedozwolone zasady sprzedaży biletów na EURO 2012? Piętnaście zasad zostało zakwestionowanych

Jak się okazuje postanowienia określające tryb i zasady sprzedaży biletów na Euro 2012 wprowadzone przez UEFA nie są zgodne z prawem…:
„Sąd uznał w całości za niedozwolone 15 zakwestionowanych przez UOKiK szczegółowych zasad sprzedaży biletów, a w trzech przypadkach orzekł, że częściowo naruszają prawa konsumentów. W sześciu przypadkach, głównie dotyczących bezpieczeństwa na stadionach i nieuprawnionego wykorzystania biletu, sąd oddalił pozew.”

Pozew złożony już w sierpniu 2011 przez prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel znajdowało się 25 zasad. Z tych 3 uznano za częściowo naruszające a 6 przypadków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa na stadionach i nieuprawnionego wykorzystania biletu, sąd oddalił pozew…

Prawa konsumenta głownie naruszają: „żądanie dostarczenia UEFA „wszelkich” danych, bez precyzyjnego określenia zakresu tych informacji” czy; „zastrzeżenie sobie prawa zmiany daty i godziny meczów”.
Kuriozalnym wydaje się (uznane także przez sąd) „prawo do okresowego wprowadzania zmian i odwoływanie się do ich ostatecznej wersji oraz uregulowań, które opublikowane zostały już po zakończeniu sprzedaży biletów”.
Kara umowna w stałej wysokości 5 tys. euro uznana została przez sąd za zbyt wysoką…

Wyrok nie jest prawomocny.
Radca prawny UOKiK: Katarzyna Róziewicz-Łado stwierdziła, że znaczenie tego wyroku jest głównie prewencyjne gdyż dotyczy wydarzenia które miało już miejsce. Niemniej jak dalej się stwierdza w materiale: „celem złożenia pozwu było uniknięcie stosowania tego typu klauzul, niekorzystnych dla konsumenta, w przyszłości”.

Dodatkowo w materiale poruszany jest aspekt niepełnosprawnych na UEFA: „Były wielkie nadzieje – jest rozczarowanie i zawód – tak mówią niepełnosprawni kibice o anulowaniu przez UEFA ich opłaconych biletów na Euro 2012.” Około 76 osób niepełnosprawnych miało problem z wejściem na mecze.
Osoby te chcą złożyć pozew zbiorowy przeciw UEFA.

Źródło cytatów, materiał pt.: Spektakularna porażka UEFA przed polskim sądem!

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.