Niemiecka broń pancerna – zdobycz poznańskiego muzeum; Sd.Kfz 6

Broń pancerna III Rzeszy była uznana za najlepszą podczas minionej wojny światowej. Jeden z unikalnych egzemplarzy został wydobyty w zeszłym roku ze starego koryta Warty w Pyzdrach.

Z portalu www.mmpoznan.pl:
„Ciągnik Sd.Kfz 6 z czasów II wojny światowej wydobyto ze starego kanału Warty niedaleko Pyzdr. To piąty ocalały na świecie pojazd tego typu.”

Dokładna lokalizacja tego 5-tonowego pojazdu pancernego to: stary kanał Warty w Białobrzegu.
Oczywiście pojazd ten spoczywa tam od czasów II wojny światowej, jak podaje portal mmpoznan.pl od 1945 roku.
Maciej Boruń z Muzeum Broni Pancernej mówił o wysokim stanie wody i potrzebie usypania specjalnych wykopów. Trzeba było odmulać i oczyszczać, te operacje trwały ponad dwie godziny.
Ciągnik wydobyto w zeszłym roku w sierpniu. Zlokalizowano go już w 2008 niestety, tyle czasu trwało pozyskiwanie funduszy na jego wydobycie. Czeka go teraz remont, w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Inny pojazd pancerny wchodzący w uzbrojenie armii niemieckiej podczas II wojny światowej został odnaleziony i zrekonstruowany w poznańskim Muzeum Broni Pancernej:
„Sturmgeschutz IV, które odnaleziono na dnie rzeki Rgilewki w miejscowości Grzegorzew. To jedyny zachowany egzemplarz działa na świecie!”

Źródła na stronie mmpoznan: Niemieckie działo Stug jest już na chodzie

Niemiecki ciągnik artyleryjski wydobyty przez Muzeum Broni Pancernej

Film ze strony YOUTUBE:

Materiał o Michaelu Wittmannie asie niemieckiej broni pancernej, który zniszczył ponad 500 różnych czołgów, pojazdów i innych maszyn podczas II wojny światowej.
Moim zdaniem trochę za bardzo gloryfikujący SS-manna.
Michael Wittmann


Inne wydobycie Pzkpfw IV w Polsce:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.