Polacy na Wschodzie – w korporacji akademickiej Hermesia.

W dzisiejszym dniu odbył się pierwszy wykład z cyklu Polacy na Wschodzie. Prelegentem był dr Dariusz Kucharski.

Polacy na Wschodzie
Polacy na Wschodzie

Wykład omawiał historię tych naszych rodaków, którzy będąc zesłani nie upadli na duchu i potrafili dorobić się wielomilionowych fortun, a także i tym którym się to nie udało.
Zostały przedstawione mechanizmy, które zakopały w pokładach niepamięci historię o Polakach na wschodzie, o tych którzy poprzez pracę pełną poświęcenia tworzyli Polskę w sercu. W swoim własnym sercu…
Mimo wszystkiego co ich dotykało.
Padło wiele ciekawych i ważnych kwestii. Jedną z nich na pewno była ta, która mówi o pomocy wzajemnej Polaków na wygnaniu, zesłaniu czy poza krajem. Kiedyś potrafiliśmy, kiedy jeszcze naród nie był skażony czerwoną „elitą”.
Teraz wmówiono nam, że jesteśmy małostkowi, zawistni, i pełni nienawiści.

Hermesia - wykład Polacy na Wschodzie
Hermesia – wykład Polacy na Wschodzie

hermesia_polacy_na_wschodzie
Utrwalano to w świadomości narodowej na tyle długo, że w myśl starej zasady socjologicznej że kłamstwo powtarzane odpowiednią ilość razy staje się prawdą – urzeczywistniło się.
Obszerny wykład wiele przekazał, pokazał godność i prawdziwe honorowe oblicze Polaka, gnębionego, zsyłanego lecz niepokonanego, oblicze które chcielibyśmy zapomnieć?

Chyba nie…
Można być dumnym z tych licznych cieni przeszłości, rodaków którzy mieli Polskę w sercu.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.