Pomnik w Podkamieniu odsłonięty – jeszcze jedno świadectwo Ludobójstwa OUN-UPA

Nadesłany tekst o tej uroczystości autorstwa Stanisława Chodorowskiego:

Wzruszenie w Podkamieniu
Łzy, kołatanie serca oraz chęć przypomnienia tragicznych okoliczności z marca 1944 roku towarzyszyła uroczystości odsłonięcia pomnika w Podkamieniu. W skutek wieloletnich starań Stowarzyszenia Kresowego ?Podkamień? w obecności mieszkańców Podkamienia i oficjalnych przedstawicieli władz państwowych Ukrainy oraz Polski doszło do poświecenia krzyża wraz z sześcioma tablicami upamiętniającymi zbiorową mogiłę.
Przy wsparciu finansowym władz Rzeczypospolitej Polskiej, Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz współpracy Stowarzyszenia Kresowego ?Podkamień? 20 maja 2012 roku zorganizowano ceremonię odsłonięcia pomnika. Na cmentarz w Podkamieniu przybył między innymi konsul RP we Lwowie ? Jarosław Drozd z delegacją konsulatu, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa ? Maciej Dancewicz i Adam Kaczyński, członek lwowskiej obwodowej rady ? Igor Kryskiv, mer Brodów ? Anatolij Bełej, wójt Podkamienia ? Michajił Czumak oraz przedstawiciele władz samorządowych z Polski ? burmistrz Wołowa Dariusz Chmura oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Wołowa ? Danuta Jelec.
Ceremonię odsłonięcia pomnika rozpoczęła uroczysta msza odprawiona bezpośrednio przy pomniku. Intencją mszy poprowadzonej przez ks. Anatola Szpaka, ks. Stanisława Czenczeka z Przemyśla i ojca Michajła Bakaja z cerkwi greckokatolickiej w Podkamieniu było upamiętnienie 121 ofiar mordu w klasztorze w Podkamieniu z 12 marca 1944 roku. Na mszę przybyło liczne grono mieszkańców Podkamienia, którzy nie kryli zadowolenia z ukończenia prac dotyczących miejsca pamięci. Głównie z ich perspektywy wydarzenie miało szczególne znaczenie, niekiedy otwierające blizny na sercu. Zgoda na budowę i odsłonięcie pomnika była formalną przesłanką skruchy za czyny popełnione wiosną 1944 roku ze strony ukraińskich nacjonalistów.
Inicjatywa Stowarzyszenia Kresowego ?Podkamień? z Wołowa była szczególna nie tylko dla obecnych mieszkańców zachodniej Ukrainy, ale także dla Polaków posiadających wschodnie korzenie. Według różnych obliczeń szacuje się, że 70% mieszkańców Powiatu Wołowskiego (województwo dolnośląskie) po II Wojnie Światowej pochodziło z Kresów Wschodnich. Jak podkreśla Henryk Bajewicz – prezes Stowarzyszenia ?Podkamień? ? Odsłonięcie pomnika było wydarzeniem ważnym dla naocznych świadków zdarzeń oraz bliskich ofiar tragedii, która miała miejsce w Podkamieniu. Doczekali się oni po 68 latach przemilczenia godnego upamiętnienia i oddania honorów poległym.
Stanisław Chodorowski


Jedyne co nam pozostaje to takie inicjatywy, pozarządowe. Inicjowane przez osoby prywatne. Przez nikogo więcej. Władze tam obecne nie uczyniłyby nic bez nacisków i starań. Pan Henryk Bajewicz jest twardym i nieustępliwym bojownikiem o Prawdę. I to jest najważniejsze.
Jestem sercem i duszą z Wami. Żałuję, że nie mogłem tam być…i uczcić pomordowanych w bestialski sposób…

Piotr Szelągowski

Cytat jakże znamienny z komentarza (materiał: Ukraińska Prawda …. : „ŚWIAT POWINIEN DAWNO JE POTĘPIĆ-TYM BARDZIEJ TE CZYNIONE TAK NIEDAWNO? NIE ZABIJA SIĘ JEDNEMU PAŃSTWU TYSIĘCY DZIECI, KOBIET I STARCÓW, NOWORODKÓW, MŁODYCH CHŁOPCÓW TAK, BY GODZINAMI LUB DNIAMI CIERPIELI Z CHWILĄ, GDY OPRAWCY ZABAWIAJĄ SIĘ I SZYDZĄ PATRZĄC JAK CIERPIĄ???”

Wkrótce więcej zdjęć Podkamienia z mojej wizyty tam przed laty…


Autorzy zdjęć: Konstanty Czawaga, Stanisław Chodorowski, Anna Kowalska

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Pomnik w Podkamieniu odsłonięty – jeszcze jedno świadectwo Ludobójstwa OUN-UPA”

  1. Szanowni Państwo.
    By nie powtórzyło się to samo, trzeba zmienić konstytucję na Konstytucję Polski 2012.
    Więcej na FORUM wwwknpjagla.fora.pl
    Zapraszam do Grypy na fb. KONSTYTUCJA POLSKI – MODEL 2012.

Możliwość komentowania jest wyłączona.