Powrót monstrancji z kościoła w Hucie Pieniackiej.

O ile nic złego się nie wydarzyło to właśnie dziś nastąpiło zwrócenie na Ukrainie polskiej delegacji monstrancji z Huty Pieniackiej przechowywanej przez Ukraińca, który ją skradł z kościoła. Na łożu śmierci prosił księdza grekokatolickiego aby monstrancję zwrócić Polakom.
Wiadomość o tej sprawie była mi znana wcześniej jednak proszono mnie aby dla pewności odbycia się przekazania nie ogłaszać jej. Zwrócenie jej na ostanie życzenie przed śmiercią owego ukraińskiego obywatela miało odbyć się dziś, w niedzielę, 25 sierpnia – poprzedzone uroczystą mszą świętą.
Stojąc nad grobem Ukrainiec, który wyniósł monstrancję z kościoła, pragnął aby wróciła ona w ręce polskie. Sumienie nie pozwoliło mu jej przetopić i sprzedać. Za czasów rządów komunistów, leżała przez lata ukryta pod podłogą w jego domu.
Przypominam sobie relacje starszej kobiety z Poznania, która opowiadała o swojej córce za oceanem, gdzie ta pracowała z córką Ukraińca służącego z SS Galizien.
Kiedy nadszedł jego czas, człowiek ów – według relacji jego córki, bał się umrzeć, wszelkimi siłami trzymał się życia, miał strach w oczach przed tym co będzie czekało go po drugiej stronie. Przez około tydzień trwał w przerażeniu, wołając o ratunek i bojąc się duchów swoich ofiar. Opowieść tej Ukrainki zrobiła wielkie wrażenie na córce kresowianki, która opowiedziała ją swojej matce kilka razy ze szczegółami będąc w Polsce.
Ta z kolei opowiedziała mi ją. Otrzymałem też od niej książkę, wydaną w Toronto: „Wybaczyć nie znaczy zapomnieć” autorstwa Władysława Dziemiańczuka – książkę tą otrzymała od swojej córki.
Tytuł jest bardzo znamienny…

Huta Pieniacka:

„Wieś została założona jak głosiła miejscowa tradycja  przez króla Jana III Sobieskiego. W okresie międzywojennym należała do powiatu Brody w województwie tarnopolskim. W roku 1931 wieś miała 172 gospodarstwa i liczyła 760 mieszkańców. Pod względem narodowościowym była czysto polska.

Nazwy miejscowości, które znajdują się w pobliżu Huty Pieniackiej, określają charakter i bogactwo tej ziemi. Około 10 km na wschód leży Podkamień, kompleks klasztorny zwany Częstochową Wschodu, którego początki datowane są na wiek XII. Nieco bliżej Podhorce, z wzniesionym przez hetmana Stanisława Koniecpolskiego pałacem, rezydencja Sobieskich, wreszcie Olesko, gdzie urodził się król Jan III Sobieski. Można by wymieniać kolejne nazwy miejscowości: Nakwaszę, Ponikwę, Poczajów – wszystkie ściśle wiążą się z polskim dziedzictwem, z tym, co w naszej historii wielkie.”

Źródło: Miejsce, którego nie ma na mapie

24 sierpnia – odbyło się nabożeństwo w Hucie Pieniackiej w intencji zmarłych wraz ze spotkaniem z Ocalonymi z Huty Pieniackiej i ich rodzinami.

25 sierpnia o godz. 12.00 przed parafialną cerkwią grekokatolicką p.w. Narodzenia NMP w Hołubicy została odprawiona msza święta w obrządku grekokatolickim, celebrowana wspólnie przez przedstawiciela biskupa grekokatolickiego Mychaiła Kołtuna, zwierzchnika diecezji sokalsko-żółkiewskiej oraz przedstawiciela abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.
Odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji z Huty Pieniackiej.
Po zakończeniu nabożeństwa, miejscowa grekokatolicka wspólnota parafialna przekazała monstrancję na ręce byłych mieszkańców Huty Pieniackiej.
Zgodnie z ich wolą zostanie ona umieszczona w Kościele Św. Józefa Oblubieńca, przy Klasztorze Franciszkanów w miejscowości Wschowa w województwie lubuskim.

Polecam też mój materiał wcześniejszy uzupełniający opublikowany też na platformie Radia Pomost: Rajd Katyński i Rajd Gwiaździsty w Hucie Pieniackiej. U Franciszka Bąkowskiego w Poznaniu.
Dodano też na:
interia360

wybaczyć nie znaczy zapomnieć
wybaczyć nie znaczy zapomnieć

Dodano: 26 sierpnia 00.53
Huta Pieniacka: Ukraińcy oddadzą Polakom monstrancję

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

6 komentarzy do “Powrót monstrancji z kościoła w Hucie Pieniackiej.”

  1. tyle razy byli tam byli mieszkańcy i ich potomkowie i pytali , a ukraińcy kłamali i kłamia nadal nie wpuszczaja do swoich domów bo maja w nich to co ukradli -mordercy i złodzieje nie warto im wierzyć i się z nimi bratać

  2. wciska pop kity dla polaczków co to jak przyjada to prezenty przyywiozą i zakupy zrobia a niech banderowskei pomioty poiuwedza gdzie zakopali rodzine z zarkowa która ubili , leży gdzieś cała rodzina w lasku i nawet krzyza nie ma .pojednanie ma sens jak sie mówi całą prawdę

  3. Do AN: mysle ze jest Pan prowokatorem i nie Polakiem. Pana wyrazenie ponizajace Polakow i slowo ubili, znaczy ze ma Pan inna narodowosc niz polska. Moja rodzina tez zostala poraniona przez banderowcow z OUN, UPA, ktorzy okrutnie zamordowali ciotke Janine i jej meza Ukrainca Hryca Kozenko, za to ze nie chcial zabic zony Polki. Zrabowali caly dom i inwentarz. Banderowcow nazywam po imieniu, banderowcy. Kazdy kto stracil kogos w czasie II wojny i w ludobojczej rzezi na Kresach, ma wielki bol w sercu. Jednak nalezy poczynic kroki, aby doprowadzic do pojednania miedzy naszymi narodami. Oczywiscie ze rzadzacy Ukraina i narod ukrainski, powinni potepic zbrojne oddzialy OUN, UPA i ss-Galizien, za wymordowanie polskiej ludnosci cywilnej ok. 160 tys., zydowskiej, ormianskiej, rosyjskiej, czeskiej, slowackiej itd. Tego wszystkie w/w kraje oczekuje od Ukrainy juz dlugie lata. Prawda powinna zwyciezyc. Ale ukrainska polityka sobie. Rzadzacy boja sie poruszyc ten temat, mysla ze nie zostana ponownie wybrani do rzadzenia Ukraina. Dlatego stoimy w martwym punkcie. Mowic i pisac o tym musimy. Nalezy sie bratac i to jak najszybciej. Caly narod ukrainski, nie mordowal mniejszosci na Kresach. Byli i tacy Ukraincy, ktorzy zostali zamordowani za pomoc Polakom. Czesc Ich Pamieci.

  4. gdyby pop chcial byc taki porzadny toby nakazal ukraincom z holubicy zarkowa pieniak by oddali to co ukradli i przyniesli do cerkwi . dla polaczkuw z polski te pamiatkli mialy by wartosc sentymentalna a dla banderowskich potomkow mordercow to tylko graty ze wsi huta pieniacka ktora ich dziadki tak porizali i povbivali . nawet dzis w tych wsiach zadzi nacjonalistyczna partia svoboda a pop na ich uslugach i cala ludnosc pieknie milczy kto mordowal

Możliwość komentowania została wyłączona.