Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie – słynny cichociemny „Ponury”

Jan Piwnik cichociemny, który w Górach Świętokrzyskich przez wiele miesięcy, mimo zdrady w swoich szeregach, sprawiał potężne kłopoty hitlerowskiemu okupantowi. Pamiętam, jak w jednej z przeczytanych przeze mnie książek opisującej dzieje „Ponurego” i jego oddziału, Cezary Chlebowski przytacza przykład nierównej walki ze specjalnym korpusem niemieckim w liczbie około 10 tys. który tropił oddział „Ponurego”. Liczebność oddziału wynosiła 400 osób. Dzięki taktyce dowódcy ten oddział nie dość ze wymknął się wrogowi, to zadał straty na poziomie liczebności własnego oddziału.

Książki Cezarego Chlebowskiego opisujące drogę bojową dowódcy i jego oddziału polecam wszystkim. Są napisane bardzo dobrze. Fakty historyczne i żywa fabuła przeplatają się z opisami ludzi, uzbrojenia, warunków bojowych partyzantów, akcji, planów operacyjnych i sytuacji ogólnej podczas działalności oddziału.

Na cześć dowódcy, który zginął podczas działań wojennych na Białorusi powstał teledysk dostępny na Youtube z wykorzystaniem fragmentów znanych polskich filmów wojennych:

Książki Cezarego Chlebowskiego o „Ponurym”:

Same losy Autora książek również były trudne, stosunek władz polskich do niego po wojnie był ustalony. Chociażby pracę zmieniał 27 razy – to świadczy o problemach jakie wytwarzał reżim komunistyczny w stosunku do jego osoby…

Więcej o Autorze: Cezary Chlebowski

Polecana strona: www.kurkiewicz-family.com

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.