Rosyjskie zachowanie – po złości…


Polski wojskowy samolot wiozący ewakuowanych z Chin Polaków miał mieć międzylądowanie na terenie Rosji w celu uzupełnienia paliwa. Post-Sowieci się nie zgodzili. Taki to naród? A może; taka kultura…?
Oczywiście nie ma co uogólniać, ludzie bywają różni czasami udaje się pojedynczym osobom uciec od schematu wychowawczego i kodu kulturowego przynajmniej w jakiejś części, ale przykład – pamiętajmy; zawsze idzie z góry.
Na początku lat 90-tych miałem do czynienia z różnymi biznesmenami handlującymi ze wschodem, popularne wśród nich było powiedzenie; „nigdy nie odwracaj się tyłem do „ruska”;
(człowieka zza wschodniej granicy), to nic że uśmiecha się i podaje rękę,
kiedy ty się odwrócisz wbije tobie nóż w plecy – wykorzystując sytuację”.

I to były bardzo serio opowiadane ostrzeżenia poparte przykładami oszustw. Sam znałem jeden – na kilkadziesiąt tysięcy marek został oszukany-okradziony znajomy biznesmen, z początku lat 90-tych, to było bardzo dużo pieniędzy. Obywatel zza wschodniej granicy wykorzystał naiwność polskiego biznesmena i na taką wielka sumę pieniędzy go oszukał. Powiedziałbym; cywilizacja turańska. I fakt badania z początku zeszłego wieku prowadzone przez Konecznego, mają swoje odbicie w rzeczywistości do dziś. Podchodźmy do tej kultury z dużą ostrożnością, żeby nie powiedzieć; nieufnością.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.