Skandal z Euro 2012 – Polska okupantem?

Jak czytamy na oficjalnych stronach UEFA Lwów był pod ciągłą okupacją podaje „Rzeczpospolita”. NA ten temat obszernie wypowiedział sie ks Isakowicz Zaleski dla SE:

Fragmenty cytowane ze strony:

„Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: – Miasto założyli książęta ruscy, ale od samego początku zamieszkiwało je wiele różnych nacji: Rusini, Polacy, Niemcy, liczna wspólnota żydowska, ormiańska. Przez wieki Lwów był miastem o wielu obliczach, miastem na wskroś europejskim. Nacjonalizm ukraiński narodził się dopiero w XIX wieku. Przez cały okres przynależności Lwowa do Rzeczypospolitej dominowała w nim kultura polska.

– Zatem o żadnej polskiej okupacji nie może być mowy?

– Nie może. Ziemia halicka została włączona do Rzeczpospolitej w 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. W wyniku sukcesji dynastycznej, a nie najazdu czy podboju – nie było więc okupacji. Później do roku 1772 Lwów był integralnie związany z Królestwem Polskim, a terenów tych nigdy nie nazywano Ukrainą. To była nazwa określająca ziemie nad Dnieprem, za Kijowem, Zaporoże. Zresztą nazwa kraju wywodzi się od „u krańca”, czyli u krańca Rzeczypospolitej. Potem nastała okupacja austriacka. Lwów stał się częścią Galicji, a gdy ta w roku 1867 uzyskała autonomię, jako język urzędowy wprowadzono polski.
[…]
– Szczyt ignorancji osiągnęła UEFA, pisząc, że we Lwowie urodził się tylko jeden znany Polak – Stanisław Lem.

– To kłamstwo i wyjątkowa bezmyślność. Akurat Lem był Polakiem żydowskiego pochodzenia, co też dobrze oddaje wielokulturowość Lwowa. Urodzili się tu wybitni polscy poeci: Zbigniew Herbert, Adam Zagajewski. Także Jacek Kuroń i setki innych znanych Polaków. Główny uniwersytet nosił imię Jana Kazimierza, gdzie językiem wykładowym był polski. Powiedziałbym, że były trzy dziedziny, w których Lwów rozsławił Polaków na cały świat: ogromnej sławy filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska, matematyka z najwybitniejszym jej polskim przedstawicielem Stefanem Banachem na czele oraz polska medycyna.

– No i nasza piłka nożna…

– Oczywiście! To tu narodziła się polska liga piłkarska. Trzy pierwsze polskie kluby powstały we Lwowie na początku 1920 roku: wielokrotny mistrz Polski Pogoń Lwów, Lechia Lwów oraz Czarni Lwów. Tu urodził się najlepszy polski trener Kazimierz Górski. Jak UEFA mogła go pominąć!

(wytłuszczenie moje).

Tego typu błędy, ignorancja i w zasadzie głupota UEFA, powinny być szczególnie mocno piętnowane przez nasze władze, powinno być wystosowane oficjalne pismo do UEFA o sprostowanie. Takie jest moje zdanie.
Powinno to nastąpić dla dobra wzajemnych stosunków polsko-ukraińskich.

Źródło cytatów: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: UEFA swoją głupotą obraża nas i oddala od Ukraińców

Dla osób nie będących w temacie zbiór materiałów poruszających problematykę nacjonalistyczną na Ukrainie: Bandera

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Skandal z Euro 2012 – Polska okupantem?”

  1. UEFA zlecila napisanie o Lwowie Ukraincom i dlatego tak sie stalo:
    falszowanie historii Lwowa. Innego nie ma co sie spodziewac,poniewaz dla Ukraicow Lwow byl pod okupacja RP przez prawie 700 lat,z ich punktu widzenia Polacy to okupanci,a Polska tego nie chce widziec i nie dba o prawde historyczna.Smutne to,ale prawdziwe.Niestety.

Możliwość komentowania jest wyłączona.