Snajper; Wasylij Zajcew.

Już kiedyś pisałem o funkcji-zadaniu snajpera. Było to spowodowane lekturą pozycji pt.: „Polowanie na człowieka”, tytuł najlepiej oddaje jak rozumieć zajęcie snajpera…

Usankcjonowany zabójca-myśliwy, mordujący jako wysokiej klasy specjalista w armii. Nie ma to nic wspólnego z z romantycznym (bez mała), poglądem na funkcję snajpera z filmu „Wróg u Bram”, z doskonałymi kreacjami aktorskimi Eda Harrisa i Jude’a Law.

Prawda jest zupełnie inna…
Cytat z opisu książki pokazujący kim staje się snajper:
? Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA wiem, że jest to kwestia posiadania władzy?Chyba najlepszym słowem byłoby tu- odurzające?.

Jest to przerażające odkrycie, które odkrywa przede wszystkim mroczne głębie ludzkiego ducha.
W książce pojawia się więcej wypowiedzi samych snajperów porównujących moment celowania do wroga, ( w zasadzie niczego nie spodziewającej się ofiary), do wręcz boskiej decyzji jaką on ? snajper podejmuje: o życiu lub nie. Przerażająca i niezwykle niebezpieczna filozofia. Niezwykle nieetyczna i całkowicie demoralizująca.”

Źródło cytatu: Snajper ? POLOWANIE NA CZŁOWIEKA

Czasy zmusiły ich do tej roli, swoistego pościgu i konkurowania… Kim przez to się stali?

Z innego materiału „wyczyn” snajpera w czasach po II wojnie:
„Jest też znana zbrodnicza akcja palestyńskiego snajpera, który zastrzelił 10 miesięczne niemowlę w ramach walki z izraelskimi osadnikami.
Zbrodnie są po obu stronach. Nikt się nie liczy z małą, niewinną istotą ludzką, jak to się na niej odbije, czy w ogóle przeżyje. Przedmiotowość działań przeraża i zapiera dech w piersi z owego przerażenia. Gdzie nasze ludzkie (czy na pewno?) odczucia, prawa, i prawdy? Moralność czy etyka? Czy to tylko nic nie znaczące słowa, frazesy, puste i bez żadnej mocy sprawczej?”
( Hebron śmierć niewinnych )

O co tu chodzi? Czy o ludzkie zrozumienie niezależnego bytu jakim jest drugi człowiek? Szacunek do niego?
Wątpię.

Piotrek

„Ranking” snajperów na jednej z rosyjskojęzycznych stron:
6 pozycję zajmuje niejaki Michaił Iwanowicz Budienkow, z liczbą 437 ofiar (ubitych) Ostatnie zdanie mówi: „Nie wlicza się ubitych z karabinu maszynowego”.
Maszyny śmierci?

„?????? ???????? ????????: 437 ??????. ?????? ???????? ???????? ??? ????? ??? ?????????, ? ??????? ???????? ?????? ????? ?????? ??????????. ??????????? ???????? ??????? ? 437 ???????. ? ??? ????? ?? ????? ?????? ?? ????????.”

Źródło (10 legendarnych snajperów II Wojny Światowej): 10 ??????????? ????????? ?????? ??????? ?????


Zdjęcia pochodzą ze strony: livejournal.com

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.