Stanisław Jankowski „Agaton” – historia cichociemnego.

Nadesłane w mailu. Recenzja filmu z TVP Historia. „…Przeżyłem 943 dni, 880 hitlerowskiej okupacji i 63 dni powstańczej wolności…”

„Obejrzałam film, w którym Stanisław Jankowski „Agaton”, cichociemny opowiada historię swego bogatego życia. O swoim życiu w Warszawie po zrzucie mówi: ?przeżyłem 943 dni, 880 hitlerowskiej okupacji i 63 dni powstańczej wolności. Straciłem mych najbliższych, połowę spadochronowej drużyny. Zyskałem wiarę w człowieka, w jego przyjaźń i odwagę. Nie zamieniłbym tamtych dni, najbogatszych dni mego życia?. W miesiąc po zrzucie do Warszawy nawiązuje kontakt z Wandą, szefem łączności wywiadu AK. Legendarna Wanda Ossowska z przedwojennej ziemiańskiej rodziny w czasie kampanii wrześniowej pracowała w 604. Szpitalu Wojennym przy ul. Kurkowej we Lwowie.

Więzień NKWD, cudem nie rozstrzelana przy wycofywaniu się sowietów ze Lwowa w czerwcu 1941r., aresztowana przez Niemców, przesłuchiwana przez nich 56 razy z powodu znalezionej przy niej listy 280 pseudonimów żołnierzy wywiadu AK, zesłana do Majdanka, potem do Auschwitz i Ravensbrück.

Przed wizytą Jana Pawła II w Majdanku koleżanki i koledzy wybierają ją do powitania Gościa. ?Doznałam niebywałego szczęścia i radości ? opowiada w filmie pogodna, życzliwa starsza Pani. Papież powiedział Jej:? Bądźcie świadkami, nie przestańcie być świadkami, bo jesteście dotknięci wielkim doświadczeniem życia. Człowiek nie może być człowiekowi katem, człowiek musi być dla człowieka bratem?.

Po wojnie Stanisław Jankowski w grupie urbanistów i architektów (1400 osób, które otrzymywało miskę zupy i buty, ci szczęśliwcy którzy je dostali chodzili po mieście w celu inwentaryzacji ) projektuje Trasę WZ oraz MDM . W trakcie budowy trasy WZ pojawiły się rysy na sklepieniach i fundamentach kościoła św Anny. Zostaje powołany sztab kryzysowy. Profesorowie w zespole proponują różne rozwiązania techniczne a ksiądz proboszcz odmawianie litanii, czyli każdy robi to, co umie najlepiej. I tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo, kto uratował kościół św. Anny.

Obie inwestycje zostają bardzo wysoko ocenione przez najwyższe władze partyjne a w konkursie Polityki w 1970r. na najlepsze dzieło urbanistyczne po II wojnie. Trasa WZ zdobywa pierwsze miejsce jako przykład ?szansy nie zmarnowanej?. Po zakończeniu budowy MDM ma kłopoty z powrotem do biura urbanistycznego Warszawy, wyjaśnienie przyczyny pojawia się w 21 numerze Polityki z 1990 roku. Komitet Centralny PZPR wydał decyzję na egzekutywie, żeby nie zatrudnić Stanisława Jankowskiego. Przyczyny: był adiutantem Bora Komorowskiego, w 1942 roku został zrzucony do Polski, w czasie powstania był dowódcą plutonu, rodzina obecnej żony przebywa w Anglii, w rozmowach telefonicznych posługuje się językiem angielskim.

Stanisław Jankowski wspomina nie bez goryczy ten czas, przecież wtedy w styczniu 1947 roku Kazimierz Leski ?Bradl? zostaje skazany na 12 lat więzienia a cichociemny Bolesław Kontrym ?Żmudzin? zostaje stracony 2 stycznia 1953 roku.

Współautor Traktu pamięci męczeństwa i walki Żydów i Epitafium przywódców Polski Podziemnej niesie wieniec w imieniu Solidarności na pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki.

To jedna z tysięcy historii moich rodaków, mądrych, dobrych, skromnych i których usiłowano wykluczyć z życia lub wykreślić z pamięci ale którym jednak udało się przeżyć. Nie chcę wykluczyć z mojej pamięci zamordowanych przez nacjonalistów niemieckich, sowieckich,ukraińskich, zesłanych do łagrów, deportowanych, katowanych, skazanych na niebyt tak jak nie chcę wykluczenia starych, chorych i niepełnosprawnych i tych moich rodaków, którzy jeszcze są na „nieludzkiej ziemi” a chcą do Polski wrócić.

Bożena Ratter”

Polecane linki:

www.majdanek.com.pl


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.