Super ekologiczne pojazdy przyszłości i… brak ropy naftowej…

Brak ropy naftowej nadciąga? A wiec czas szukać źródeł alternatywnych…? Jak nam to idzie? I czy też nie ma w tym przekrętu? Jaki jest najlepszy sposób na kryzys braku ropy?

TO pytania, na które wielu stara się znaleźć odpowiedź od tego czy im się uda zależy przyszłość – pewnie naszych dzieci, my chyba jeszcze dociągniemy na ropie…

Trochę ekstremalne innowacje technologiczne i dość futurystyczne wizje pojazdów możemy zobaczyć na stronie ecofriend.com w materiale Rasany Sayan: 10 futuristic eco vehicles with shape shifting capabilities

Poniżej fragment prawdy zawartej w artykule wyśledzonym na Interii, jak bardzo jesteśmy zależni od ropy naftowej:
„…„Płynne złoto” i gospodarka światowa

Ropa jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych obecnie przez człowieka. Jej znaczenie dla gospodarki, a co za tym idzie także dla sytuacji politycznej oraz społecznej na świecie, jest ogromne. Nie bez przyczyny surowiec ten nazywany jest „płynnym złotem”. Jest podstawowym surowcem do produkcji paliw i jednym z kluczowych dostępnych źródeł energii.

Bezpośrednio z ropy powstaje asfalt, oleje napędowe, oleje i smary, nafta oraz benzyny. W procesie dalszej obróbki ropy można otrzymać lekarstwa i środki znieczulające, gumę do żucia, konserwanty żywności, tworzywa sztuczne, kosmetyki i wiele innych artykułów. Obecnie właściwie wszystkie środki lokomocji funkcjonują w oparciu o ropę lub benzynę.

Światowa gospodarka uzależniona jest od cen ropy oraz jej dostępności. Wahania na giełdzie są często rezultatem sytuacji w przemyśle naftowym, a ta z kolei w dużym stopniu uzależniona jest od sytuacji politycznej oraz stosunków między państwami. Warto zadać pytanie: jaki byłby wpływ na dostawy żywności, gdyby nagle zabrakło paliwa, którym napędzane są samochody, pojazdy ciężarowe, autobusy, pociągi, statki czy samoloty?…
[…]
…Matt Simmons – amerykański ekspert do spraw rynku naftowego twierdzi, że stoimy przed niebezpieczeństwem największego na świecie kryzysu w tej dziedzinie. Po raz pierwszy w historii popyt może przewyższyć podaż….
[…]
Większość z najbogatszych złóż ropy zalega na dużych głębokościach i ich eksploatacja wymaga dużych nakładów finansowych, związanych z głębokimi odwiertami. Złoża ropy naftowej znajdują się na znacznej głębokości (nawet kilka kilometrów) na lądzie oraz pod dnem mórz i oceanów. Doprowadza się ją do powierzchni ziemi specjalnymi odwiertami.

Złoża ropy naftowej występują na wszystkich kontynentach: w Ameryce Południowej (Wenezuela), Ameryce Północnej (USA, Kanada), Afryce (Algieria, Zair, Angola), Azji (Rosja, Irak, Iran, Arabia Saudyjska, Kuwejt), na Archipelagu Malajskim(Borneo) i w Europie (Norwegia, Rumunia, Albania). W Polsce eksploatowane są głównie złoża znajdujące się w Karpatach.

Chińczycy rozpoczęli wiercenia w poszukiwaniu ropy już ok. 320 roku p.n.e., jednak nigdy nie wiercili zbyt głęboko. W czasach nowożytnych pierwszy udany odwiert w poszukiwaniu ropy wykonał w Pensylwanii, w 1859 roku, Edwin Drake. Był to otwór o głębokości ok. 30 metrów. Wydobywano z niego 15 baryłek dziennie. To przedsięwzięcie można uznać za początek nowożytnej historii przemysłu przetwórstwa ropy naftowej. Wydobycie ropy w Pensylwanii zapoczątkowało rozwój przemysłu naftowego w USA.
[…]
Stany Zjednoczone, światowa potęga gospodarcza, w szczególny sposób uzależnione są od dostaw ropy. Trudno nawet wyobrazić sobie, co mogłoby się stać, gdyby nagle zabrakło „płynnego złota”. Konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej, politycznej, jak i społecznej USA, byłyby znamienne?”

Źródło materiału: Świat bez ropy?


Zdjęcia pochodzą z materiału: „10 futuristic eco vehicles with shape shifting capabilities.”

Wizja apokaliptyczna (lubimy się straszyć?- Bez Przesady, no nie? – Czy jednak na pewno…):
„Power Shift 2011 via energyaction”


Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Super ekologiczne pojazdy przyszłości i… brak ropy naftowej…”

  1. Jeśli obecne prognozy dotyczące gazów łupkowych się sprawdzą, to kryzys energetyczny przesunie się o dobre kilkanaście (kilkadziesiąt) lat. Z drugiej strony faktycznie trudno powiedzieć, co się stanie gdy „ocknie” się chiński olbrzym i jego stopień „motoryzacji” zacznie być porównywalny z krajami zachodnimi…

  2. To da coś około 680 milionów samochodów więcej licząc np. że w Chinach miałby przypadać 1 samochód na dwie osoby. Oczywiście realność takiej sytuacji nie jest duża, bardziej realne byłoby 200 milionów samochodów pewnie ale każda z tych liczb to olbrzymie zanieczyszczenie środowiska gdyby miały być to silniki konwencjonalne…

Możliwość komentowania jest wyłączona.