Trochę prawdy o Polakach z ust… Niemca – Prezydenta Bundesrepublik Deutschland.

„Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy”… a także powiedział że Polska to: „europejski kraj wolności”. Kto tak mówi? Sma prezydent Bundesrepublik Deutschland; Joachim Gauck. Przy tej okazji po raz któryś chciałbym dodać i podkreślić mój stosunek do innych narodów: Nie ma złych, niedobrych narodów, są tylko źli ludzie różnych narodowości (niestety nie wykluczam wśród tych ostatnich również i Polaków).

Ks Tadeusz Isakowicz Zaleski wiele razy wspominał o pastorze Joachimie Gaucku. Bardzo pozytywnie. I jako o człowieku i osobie, która kierowała swego czasu odpowiednikiem polskiego IPN.
Jego cechy moralne, etyka postępowania jak dotąd są bez zarzutu. Nie dostrzegłem żadnych poważniejszych braków czy minusów prezydenta naszego zachodniego sąsiada.
Został wybrany dokładnie 18 marca 2012 roku.
Wtedy to: „Zgromadzenie Federalne wybrało byłego szefa urzędu do spraw akt służby bezpieczeństwa (Stasi) dawnej NRD na prezydenta Niemiec.”

Co mówią Niemcy o swoim obecnym prezydencie?
„Wystarczył rok, by urząd prezydenta odzyskał dawny blask. Gospodarz pałacu Bellevue wyprzedził pod względem popularności nawet Angelę Merkel. Z sondażu opublikowanego w najnowszym wydaniu tygodnika „Stern” wynika, że aż 77 proc. Niemców jest zadowolonych z pracy pierwszej osoby w państwie.”
Dlaczego tak dobrze oceniają swojego prezydenta?
„Ponad połowa uczestników ankiety zgodziła się z opinią, że Gauck jest prezydentem utrzymującym bliski kontakt z obywatelami. Na tę zaletę głowy państwa zwraca uwagę także biograf prezydenta Roberts. Jego zdaniem, dzięki temu udało mu się odzyskać ich zaufanie.”
CO Prezydent Niemiec uważa za ważne w swoim działaniu?
„Wolność, odpowiedzialność, prawa człowieka i Europa – to kluczowe tematy pojawiające się w przemówieniach bezpartyjnego polityka, który sam siebie nazywa lewicowo-liberalnym konserwatystą.”
Prezydent ma 73 lata i jest bezpartyjny.
Jakie są priorytety prezydenta Niemiec?
„Pod koniec lutego w swoim pierwszym programowym przemówieniu wzywał do większego zaangażowania na rzecz Unii Europejskiej, zapewniając, że „więcej Europy nie oznacza Europy niemieckiej, lecz europejskie Niemcy”. Były wschodnio-niemiecki dysydent nie kryje też swego dystansu do krajów o systemach autorytarnych – Rosji i Chin.”

Pierwszym krajem po wyborze na prezydenta była Polska.
„Wizyta w Polsce na początku kadencji nie była odosobnionym epizodem, a propolskich akcentów nie brakowało w minionych dwunastu miesiącach.”
Wróćmy do jego wypowiedzi dotyczącej Polski:

„Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy

Tak wyjaśnia wypowiedź prezydenta Niemiec specjalista niemiecki:
„To była bardzo przemyślana wypowiedź, skierowana przeciwko pokutującym ciągle jeszcze, szczególnie w Niemczech wschodnich, negatywnym stereotypom na temat Polaków” – mówi Cornelius Ochmann, ekspert ds. Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Bertelsmanna. Ochmann przypomina, że propaganda NRD reaktywowała w latach 80. pruski stereotyp „polskiej gospodarki” jako synonimu niegospodarności, a zastosowane wobec obywateli NRD „pranie mózgów” pozostawiło trwałe ślady w sposobie myślenia. Zdaniem Ochmanna, Gauck świadomie podkreśla przy każdej okazji polskie umiłowanie wolności, przeciwstawiając je niemieckiemu kultowi równości i sprawiedliwości społecznej.”

Jego odważne wypowiedzi są cenione w całych Niemczech, próbuje za ich pomocą walczyć ze stereotypami (jak chociażby w sprawie Polaków) jeden z nich dotyczy kwestii:
„…Czy Izrael jest rzeczywiście elementem racji stanu Niemiec, jak chce tego kanclerz Merkel. Obywatele cenią odwagę prezydenta do poruszania kontrowersyjnych tematów. „Na każdym spotkaniu ludzie proszą, bym nadal ostro formułował swoje poglądy” – mówi Gauck.”

Powinniśmy poważnie zastanowić się komu na rękę jest drażnienie Niemców naszymi wadami i nas niemieckimi.
Warto chyba w końcu nawiązać dobre i bliskie stosunki z naszymi zachodnimi sąsiadami. Jest to sposób na budowanie bardzo wartościowego społeczeństwa doskonale się uzupełniającego wzajemnie.

Źródło cytatów: Prezydent Niemiec mobilizuje rodaków i podziwia Polskę

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 komentarze do “Trochę prawdy o Polakach z ust… Niemca – Prezydenta Bundesrepublik Deutschland.”

  1. „Powinniśmy poważnie zastanowić się komu na rękę jest drażnienie Niemców naszymi wadami i nas niemieckimi.”. – dziel i rządź ?

  2. Znam ostatnio Niemcy tylko tranzytowo (od strony przyautostradowych ubikacji i przydrożnych hoteli). I widzę coraz więcej bramek w kibelkach i coraz bardziej wymyślne pomysły na rozliczanie przydrożnego sikania.
    Nie dziwię się więc, że Polska to dla p.prezydenta Niemiec “europejski kraj wolności”…

Możliwość komentowania została wyłączona.