Tuż przed 11 listopada – szkoła w Poznaniu.

Dziś w całej Polsce, we wszystkich (mam nadzieję) szkołach, różnych szczebli odbywają się uroczyste apele i obchody z uwagi na wypadające w niedzielę Święto Odzyskania Niepodległości. Każdy Polak wie, rok obchodów jubileuszowych: 100 lat minie za dwa dni od 11 listopada 1918 Odwiedziłem szkołę podstawową nr 10, zaproszony przez rodzica ucznia tej szkoły. To pokłosie imprez organizowanych w ramach „jesieni z książką”, w których brałem udział przebrany jako Powstaniec Warszawski:


Z kolegą ze Stowarzyszenia Krzysztofem Rosenkiewiczem:

Na tym festynie poznałem potomka kresowiaka z województwa tarnopolskiego (mieszkającego w Poznaniu), który zginął na Woli w pierwszych dniach Powstania: Majora Włodzimierza Kmicikiewicza, lekarza chirurga, który został zastrzelony przez SS-manów z jednostki azerbejdżańskiej na Woli.
Śp Włodzimierz Kmicikiewicz walczył też w wojnie obronnej 1939 roku w 68 pułku piechoty Armii Poznań.
Urodzony w: Strzemilczę powiat Radziechów, województwo Tarnopol, uczęszczał do szkoły powszechnej w Złoczowie, a następnie do tamtejszego Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego. W 1922 roku przeniósł się do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie 12.06.1930 roku otrzymał świadectwo dojrzałości…
Pełen biogram tego wyjątkowego człowieka, kresowiaka jest na stronie www.1944.pl: … W Armii Krajowej w stopniu kapitana – Komenda Główna AK – Służba Sanitarna KG AK – lekarz gen. Grota – Roweckiego, a następnie Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Awansowany do stopnia majora… Tuż przed Powstaniem, dr Kmicikiewicz ewakuował żonę oraz obie córki (2,5 roczną i 7-miesięczną) poza Warszawę, czym najprawdopodobniej uratował im życie. Poległ w wieku 32 lat…

Dziś byłem świadkiem pięknej uroczystości, gdzie prawnuczek tego bohaterskiego Polaka, Pawełek Pawlak recytował wiersz: „Bagnet na Broń” Władysława Broniewskiego jako laureat konkursu szkolnego.
Z wielką przyjemnością wypożyczyłem jako rekwizyty hełm z maskowaniem Wehrmachtu i panterkę maskującą SS, aby nadać realizmu jego występowi.
Występ Pawełka odbywał się na sali gimnastycznej zamienionej w aulę, bez hełmu (trochę dla niego był za ciężki i niewygodny):

Za to po występie zrobiliśmy mu pamiątkową fotkę:

Jego interpretacja była niesamowita i chwytała za serce: słuchający jej był gotów chwycić za broń w obronie Ojczyzny, kiedy Pawełek recytował wiersz…

Dodam, że w szkole podstawowej, wręczano też liczne nagrody w różnych konkursach organizowanych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Dzieci też między innymi śpiewały słynny niepodległościowy utwór: „Żeby Polska była Polską”. Odśpiewano hymn Polski na rozpoczęcie uroczystości, był oczywiście poczet sztandarowy, pełna gala, szkoła ozdobiona balonikami biało-czerwonymi.
Kilka fotek z uroczystości:

Odśpiewanie hymnu:

Powitanie:

Występ okolicznościowy:

Występ chóru:

Wręczanie nagród:

Baloniki biało-czerwone w holu szkoły:

Pamiętajmy o ofierze życia tak wielu naszych rodaków, tylko dlatego, że chcieli Ojczyzny, Polskin nie tylko dla siebie, ale i dla swoich dzieci, wnuków; dla nas wszystkich.

Zapraszam też jutro na festyn organizowany przez Lajkonika, gdzie (między innymi) będzie możliwość strzelania ze sportowej broni pneumatycznej: lajkonik.pl

Częściowy program:

g 8.15 karmienie koni p Paweł
9 do 10 hipoterapia
10 do 11 przygotowania -Kadra i wszyscy chętni; hipoterapia uzgodniona
od 10.30 od 10.30 powitania chlebem i solą = Stanisław i Gabriela
11do 11.50 wyścigi i przejażdżki konne, kadra: p Monika, p Paweł, p Justyna, p Janek
11.50 zbiórka na placu apelowym w 2 szeregu ,w tym Krakusy na koniach z lancami
12.00 pod kierunkiem księdza Przemysława śpiewamy Bogurodzicę , Anioł Pański, Modlitwa za Ojczyznę i nasze środowisko, Hymn
Państwowy (cały), Jan Paweł II do młodzieży.
12.15 do 12.30 pokaz Krakusów 5 min i woltyżerki 10 minut
12.30 do 12.50 wszyscy tańczą poloneza
12.50 do 13.20 tor przeszkód : zawiązane oczy marsz na dźwięk, skoki w workach, zjedzenie jabłka na sznurku, losowanie konia, jazda
konna z zawiązanymi oczami.
13.20 do 13.30 piosenki polskie niespodzianka dla ładnie śpiewających :)
13.30 do 13.50 konkurs wiedzy o 100 leciu, z geografii Polski, o Powstaniu Wielkopolskim na podstawie tablic edukacyjnych, które
pojawią się w stajni
13.50 do 14 piosenki polskie
14 do 15 piosenki polskie, konsumpcja Twojego prowiantu na wspólny stół/placki kiełbaski, może za-sponsorujesz po 2 rogale
dla wspólnoty.


Jeszcze o Powstaniu Warszawskim:
Foto: znana postać; żołnierz Powstania Warszawskiego Witold Kierżun:

Upamiętniłem go na blogu we wpisie: Koncert Jubileuszowy Witolda Kierżuna

Okładki książek:

Wstrząsający dokument-relacja Ludobójstwa dokonanego na Woli, czytałem ją lata temu…

Zbrodnia nieukarana, czy nie potępiona? Jak odbierają ją Niemcy? Może warto sfinansować tłumaczenie tej książki i rozdać je naszym zachodnim sąsiadom?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.