Dziś w całej Polsce, we wszystkich (mam nadzieję) szkołach, różnych szczebli odbywają się uroczyste apele i obchody z uwagi na wypadające w niedzielę Święto Odzyskania Niepodległości. Każdy Polak wie, rok obchodów jubileuszowych: 100 lat minie za dwa dni od 11 listopada 1918 Odwiedziłem szkołę podstawową nr 10, zaproszony przez rodzica ucznia tej szkoły. To pokłosie imprez organizowanych w ramach „jesieni z książką”, w których brałem udział przebrany jako Powstaniec Warszawski:
Z kolegą ze Stowarzyszenia Krzysztofem Rosenkiewiczem:
Na tym festynie poznałem potomka kresowiaka z województwa tarnopolskiego (mieszkającego w Poznaniu), który zginął na Woli w pierwszych dniach Powstania: Majora Włodzimierza Kmicikiewicza, lekarza chirurga, który został zastrzelony przez SS-manów z jednostki azerbejdżańskiej na Woli.
Śp Włodzimierz Kmicikiewicz walczył też w wojnie obronnej 1939 roku w 68 pułku piechoty Armii Poznań.
Urodzony w: Strzemilczę powiat Radziechów, województwo Tarnopol, uczęszczał do szkoły powszechnej w Złoczowie, a następnie do tamtejszego Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego. W 1922 roku przeniósł się do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie 12.06.1930 roku otrzymał świadectwo dojrzałości…
Pełen biogram tego wyjątkowego człowieka, kresowiaka jest na stronie www.1944.pl: … W Armii Krajowej w stopniu kapitana – Komenda Główna AK – Służba Sanitarna KG AK – lekarz gen. Grota – Roweckiego, a następnie Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Awansowany do stopnia majora… Tuż przed Powstaniem, dr Kmicikiewicz ewakuował żonę oraz obie córki (2,5 roczną i 7-miesięczną) poza Warszawę, czym najprawdopodobniej uratował im życie. Poległ w wieku 32 lat…
Dziś byłem świadkiem pięknej uroczystości, gdzie prawnuczek tego bohaterskiego Polaka, Pawełek Pawlak recytował wiersz: „Bagnet na Broń” Władysława Broniewskiego jako laureat konkursu szkolnego.
Z wielką przyjemnością wypożyczyłem jako rekwizyty hełm z maskowaniem Wehrmachtu i panterkę maskującą SS, aby nadać realizmu jego występowi.
Występ Pawełka odbywał się na sali gimnastycznej zamienionej w aulę, bez hełmu (trochę dla niego był za ciężki i niewygodny):
Za to po występie zrobiliśmy mu pamiątkową fotkę:
Jego interpretacja była niesamowita i chwytała za serce: słuchający jej był gotów chwycić za broń w obronie Ojczyzny, kiedy Pawełek recytował wiersz…
Dodam, że w szkole podstawowej, wręczano też liczne nagrody w różnych konkursach organizowanych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Dzieci też między innymi śpiewały słynny niepodległościowy utwór: „Żeby Polska była Polską”. Odśpiewano hymn Polski na rozpoczęcie uroczystości, był oczywiście poczet sztandarowy, pełna gala, szkoła ozdobiona balonikami biało-czerwonymi.
Kilka fotek z uroczystości:
Baloniki biało-czerwone w holu szkoły:
Pamiętajmy o ofierze życia tak wielu naszych rodaków, tylko dlatego, że chcieli Ojczyzny, Polskin nie tylko dla siebie, ale i dla swoich dzieci, wnuków; dla nas wszystkich.
Zapraszam też jutro na festyn organizowany przez Lajkonika, gdzie (między innymi) będzie możliwość strzelania ze sportowej broni pneumatycznej: lajkonik.pl
Częściowy program:
g 8.15 karmienie koni p Paweł
9 do 10 hipoterapia
10 do 11 przygotowania -Kadra i wszyscy chętni; hipoterapia uzgodniona
od 10.30 od 10.30 powitania chlebem i solą = Stanisław i Gabriela
11do 11.50 wyścigi i przejażdżki konne, kadra: p Monika, p Paweł, p Justyna, p Janek
11.50 zbiórka na placu apelowym w 2 szeregu ,w tym Krakusy na koniach z lancami
12.00 pod kierunkiem księdza Przemysława śpiewamy Bogurodzicę , Anioł Pański, Modlitwa za Ojczyznę i nasze środowisko, Hymn
Państwowy (cały), Jan Paweł II do młodzieży.
12.15 do 12.30 pokaz Krakusów 5 min i woltyżerki 10 minut
12.30 do 12.50 wszyscy tańczą poloneza
12.50 do 13.20 tor przeszkód : zawiązane oczy marsz na dźwięk, skoki w workach, zjedzenie jabłka na sznurku, losowanie konia, jazda
konna z zawiązanymi oczami.
13.20 do 13.30 piosenki polskie niespodzianka dla ładnie śpiewających :)
13.30 do 13.50 konkurs wiedzy o 100 leciu, z geografii Polski, o Powstaniu Wielkopolskim na podstawie tablic edukacyjnych, które
pojawią się w stajni
13.50 do 14 piosenki polskie
14 do 15 piosenki polskie, konsumpcja Twojego prowiantu na wspólny stół/placki kiełbaski, może za-sponsorujesz po 2 rogale
dla wspólnoty.
Jeszcze o Powstaniu Warszawskim:
Foto: znana postać; żołnierz Powstania Warszawskiego Witold Kierżun:
Upamiętniłem go na blogu we wpisie: Koncert Jubileuszowy Witolda Kierżuna
Wstrząsający dokument-relacja Ludobójstwa dokonanego na Woli, czytałem ją lata temu…
Zbrodnia nieukarana, czy nie potępiona? Jak odbierają ją Niemcy? Może warto sfinansować tłumaczenie tej książki i rozdać je naszym zachodnim sąsiadom?