Wizna, wrzesień 1939 pogrzeb po latach. Kapitan Raginis pochowany z honorami wojskowymi.

Na Interii materiał dokumentujący pogrzeb kapitana Raginisa dowódcy odcinka umocnionego „Wizna”, gdzie mała liczba polskich żołnierzy odpierała ataki niemieckiego korpusu pod dowództwem Guderiana. Jak głosi jeden z przekazów, dopiero kiedy zagrożono wymordowaniem po zdobyciu odcinka wszystkich pozostałych przy życiu, Polacy się poddali.

Dowódca odcinka kapitan Raginis popełnił samobójstwo rozrywając się granatem w bunkrze dowodzenia.

Z interii.pl:

„Pochówek poprzedziła msza św. w kościele w Wiźnie/RMF

Na Górze Strękowej koło Wizny (Podlaskie) odbył się długo oczekiwany (aż 72 lata!) pogrzeb szczątków żołnierzy Września 1939 r. – dowódcy „Odcinka Wizna”, kpt. Władysława Raginisa oraz jego zastępcy por. Stanisława Brykalskiego. We wrześniu 1939 grupa 720 Polaków dowodzonych przez Raginisa powstrzymywała 42-tysięczny korpus pancerny gen. Heinza Guderiana. Trwająca od 7 do 10 września bitwa została nazwana polskimi Termopilami. Po trzech dniach, z powodu braku amunicji, Polacy byli zmuszeni do kapitulacji. Raginis zamiast iść do niewoli rozerwał się granatem w bunkrze. Szczątki kapitana najpierw pochowano obok bunkra. Później, w latach 50., sowieccy komisarze kazali przenieść ciało w pobliże drogi, w obawie przed tym, aby grób koło bunkra nie stał się miejscem polskich patriotycznych pielgrzymek. To właśnie tam odnaleźli je i ekshumowali członkowie stowarzyszenia „Wizna 1939″. Wraz z ciałem Raginisa znaleziono szczątki jego towarzysza broni, por. Stanisława Brykalskiego”

Materiał: Pogrzeb kapitana Raginisa

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Wizna, wrzesień 1939 pogrzeb po latach. Kapitan Raginis pochowany z honorami wojskowymi.”

  1. Chwała bohaterskiemu kapitanowi, obrońcy ojczyzny. Dobrze, że jego postać została należycie upamiętniona.

  2. To naprawde coś bardzo wyjątkowego,że uczczono wspaniałych obrońców ojczyzny , jednych z nielicznych o których nie wspominano przez tyle lat z wdziędnością i szacunkiem na jaki zsługują .

Możliwość komentowania jest wyłączona.