Wykrywka – legalna!


(screen fragmentu strony: http://archeowiesci.pl/)

Ciekawy materiał o eksploracji reduty z Powstania Styczniowego Uwaga!: prowadziło tą eksplorację stanowisk archeologicznych stowarzyszenie: exploratorzy.pl we współpracy z archeologami i konserwatorem zabytków.
W materiale czytamy:
„…Współpraca kluczem do sukcesu

Badania pod wsią Drążdżewo, powiat Maków Mazowiecki, prowadziło Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne ?Exploratorzy.pl? przy udziale archeologa Witolda Migala. Zgodę na poszukiwania prowadzone z użyciem wykrywaczy metali wydał z upoważnienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, delegatura w Ostrołęce.

? Odkrycie sztyletów to duża sensacja. Nie znamy w tym rejonie takich okazów. Kiedy otrzymamy szczegółowe sprawozdanie z prac MSHE założona zostanie karta ewidencyjna (AZP) dla nowo odkrytych stanowisk archeologicznych ? mówi Małgorzata Balcerzak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Ostrołęce. …”

Zwracam uwagę Czytelników na aspekt współpracy. Ile można by było osiągnąć stosując globalnie taką zasadę. Archeolog, poszukiwacze i zgoda na poszukiwania – czy nie warto by zmienić ustawy mówiącej o poszukiwaniach archeologicznych? Uprościć jej? Np obecność archeologa zawodowego – i zgoda pro forma wystawiona dla niego na poszukiwania za pomocą wykrywaczy metali. Archeolog jest szefem akcji poszukiwawczej i odpowiedzialnym za nią.
Jeżeli zostaną znalezione wartościowe zabytki powinna być ustalona jakaś kwota do wypłaty dla biorących udział w poszukiwaniach – nie chodzi nawet o to aby była ona duża – znam osoby, które chętnie pracowałyby za zwrot kosztów biorąc udział w takim przedsięwzięciu, chodzi bardziej o emocje związane z poszukiwaniem, tą żyłkę badacza (amatora).
Ile można by ciekawych rzeczy odnaleźć mając do dyspozycji świeże nie skażone przepisami i regulaminami umysły pasjonatów historii w terenie.
Sam przez lata oglądałem pasjonujący program „Było nie minęło” – Zwiadowcy historii.

Strony TVP o programie:
http://www.tvp.info/356/bylo-nie-minelo

https://vod.tvp.pl/website/bylo-nie-minelo,356

Może to jest jakiś trop który pogodzi poszukiwaczy z naukowcami?

Cytat i całość artykułu: Reduta powstańców z 1863 i prehistoryczne sztylety Wojciech Pastuszka? 31 grudnia 2013

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.