Żołnierze Wyklęci we Wrocławiu – 1 marca.

List z Malia o obchodach wrocławskich dnia 1 marca:

„Szanowni Państwo,
Z dumą informujemy, że 1 Marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Wrocław godnie uczcił pamięć WYKLĘTYCH Hasło „Armio Wyklęta – dziś Wrocław o Was pamięta” mocno zaznaczyło się we wczorajszym dniu i pewnie stanie naszym miejskim symbolem. Dzień rozpoczął się od uroczystości pod Pomnikiem Rotmistrza Pileckiego. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, organizacji kombatanckich, obecnych było sporo szkół oraz organizacji pozarządowych i środowiskowych. Najwięcej braw przy składaniu wieńców otrzymała reprezentacja kibiców Śląska Wrocław. Po południu zakończony został z powodzeniem konkurs dla młodzieży „Żołnierze Wyklęci – bohaterowie naszej wolności”. Wieczorem odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji WYKLĘTYCH. W uroczystości wzięło udział wielu młodych osób, w tym grupa kibiców Śląska Wrocław. Natomiast po Mszy Św., około 2000 osób przeszło przez centrum miasta w Marszu Pamięci, było wiele flag, portretów z bohaterami, pochodni i rac. Także tu dominowali kibice Śląska Wrocław. Wszyscy kombatanci byli bardzo wzruszeni całym wczorajszym dniem i do samego wieczora uczestniczyli w wydarzeniach. Wieczorem na zakończenie dnia odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego z piosenkami o Żołnierzach Wyklętych.
Jesteśmy dumni, że Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN współuczestniczyło w organizacji wczorajszych obchodów. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami poświęcili cały wczorajszy dzień i wiele wcześniejszych na przygotowanie tych wszystkich wydarzeń.
Przesyłam Państwu kilka zdjęć, zaznaczając, że we Wrocławiu, już 26 lutego na meczu piłkarskim, kibice WKS Śląsk Wrocław przygotowali oprawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym , którą bezpośrednio obejrzało ponad 30 000 tysięcy osób. Tutaj też mieliśmy swój mały wkład organizacyjny.
Zapraszamy jeszcze dzisiaj na dodatkowe spotkanie poświęcone WYKLĘTYM. Do Wrocławia przyjeżdżają goście z Krakowa Pani Jolanta Drużyńska, współautorka książki „Wyklęte życiorysy” oraz z Warszawy przyjeżdża Pan Tadeusz Płużański, autor książki „Bestie”. Będzie także projekcja filmu pt. „Pohańbiona godność” udostępniony przez wrocławski oddział IPN. Szczegóły w załączniku.

Pozdrawiam
Ilona Gosiewska
Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN”

Pomimo umówionej ciszy medialnej święta mordowanych w liczbie co najmniej pułku Żołnierzy Wyklętych, niechcianych w komunistycznej powojennej Polsce, jak powiedział pułkownik Jan Podhorski w Poznaniu, święto to jest obchodzone.
Mam jeszcze informacje o obchodach gdańskich i świebodzińskich, od przyjaciół i znajomych. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze napisać o innych obchodach z innych rejonów Polski; zapraszam…

Piotrek


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.