ZUS likwidujemy? Dlaczego…?

Dostałem ciekawego maila od Czytelnika na temat ZUS-u jestem ciekaw ile osób się z tym zgadza… Poniżej tekst listu:

…nie chodzi o niszczenie ZUS’u raczej o smutne stwierdzenie, że „eksperci” rządowi zainwestowali nasze pieniądze, odłożone na emeryturę, w obligacje SP które okazały się bardzo złą inwestycją i tym samym doprowadzili tą firmę do bankructwa.

Teraz trzeba po prostu zrobić to, co dzieje się z każdą firmą, czy to prywatną czy państwową, która staje w obliczu bankructwa.
Sąd ogłasza upadłość podlicza zobowiązania tej firmy, czyli dzisiejsi emerycie ale też 30- latkowie którzy jednak coś tam wpłacili, i ogłasza sprawiedliwy wyrok.
Być może takim sprawiedliwym wyrokiem jest przyznanie wszystkim równej emerytury w wysokości 1500PLN, kto wie? W końcu osoby które mają dziś wysokie emerytury prawdopodobnie byli również decydentami wcześniej więc są jakoś odpowiedzialni za zaistniałą sytuację.
Część zobowiązań oczywiście można rozłożyć na raty, np zobowiązania wobec 30latków można wypłacić za 30 lat….”

Był też podany adres internetowy gdzie znalazłem dodatkowy opis dotyczący problemów z ZUS-em:

„Przez ostatnie 20 lat słyszeliśmy, że musi być przymus ubezpieczeń emerytalnych, bo ludzie sami nie zatroszczą się o swoją starość i będziemy musieli patrzeć na rzesze staruszków umierających z głodu. Takie argumenty wygrywały w dyskusji publicznej i dlatego byliśmy przymuszani do odkładania miesięcznie naszej składki w ZUS-ie. Po 20 latach okazało się jednak, że tych pieniędzy, które tak skrupulatnie każdego miesiąca odkładaliśmy, nie ma i dziś mówi się nam, że jak nie będzie się rodzić więcej dzieci, to nie będzie miał kto płacić na nasze emerytury!

Jak to możliwe? Co takiego się stało? Przecież my sami zgodnie z dyrektywą sumiennie co miesiąc odkładaliśmy sobie na emeryturę, dlaczego to jacyś obcy ludzie będą przymuszani aby nam ją wypłacać?

Eksperci kolejnych rządów oraz podlegli im pracownicy ZUS zadecydowali bowiem, że nasze środki należy zainwestować. Jest to działalność jak najbardziej godna pochwały. Tak, pieniądze odkładane na emeryturę należy inwestować! Niestety oni zadecydowali, że należy je zainwestować zgodnie z dyrektywą rządową w wizerunek naszego państwa. Przez 20 lat budowali wizje naszego państwa które za pomocą ZUS opiekuje się różnymi ludźmi. Co chcieli przez to osiągnąć? Czy myśleli, że jak państwo będzie takie przyjazne to ludzie będa lepiej pracować, rozwijać gospodarkę i więcej wpłacać do budżetu w postaci podatków? Być może, trudno powiedzieć. Łatwo zauważyć tylko tyle, że była to inwestycja fatalna która skończyła się utratą całego kapitału

Teraz już wiemy, że dzisiejsi 30-latkowie nie wpłacają do ZUS żadnych składek, a jedynie kolejny podatek, bo nie ma możliwości aby zobaczyli kiedykolwiek jakieś rozsądne emerytury. Te wystarczą jedynie dla dzisiejszych emerytów i może dzisiejszych 50-latków. Długi ZUS są zbyt duże, dlatego należy postąpić tak samo jak z każdą inną firmą która znalazłaby się w takiej sytuacji czyli przeprowadzić procedurę upadłościową

Trudno, takie sytuacje się przytrafiają. Podobnie do dzisiejszej sytuacji wiele nieudanych inwestycji dokonały kolejne rządy za czasów PRL i podobnie roztrwoniły pracę całych pokoleń. To nie jest jeszcze powód do rozpaczy, ale coś trzeba zrobić! Nie wolno „ekspertom” którzy roztrwonili nasz życiowy kapitał powierzać kolejnych środków! Na początek, niech się czymś wykażą, niech przekonają nas, że to im właśnie warto powierzać nasze pieniądze. Czyż każdy z nas nie musi co dzień wykazywać się swoją przydatnością na rynku pracy?

A co zrobić z ZUS-em? Najlepiej nazwać rzeczy po imieniu i po prostu uznać, że ZUS zbankrutował co niniejszym proponujemy.”

Źródło: Co się stało z ZUS-em

Sądzę, że warte refleksji…

Piotrek


Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “ZUS likwidujemy? Dlaczego…?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.