Pomoc która nic nie kosztuje a życie ratuje

Ludzie najchętniej pomagają, jeśli nie muszą nic poświęcać i nic to ich nie kosztuje. Taką formą pomocy jest honorowe oddawanie krwi. Nam nic nie ubywa, a innym osobom możemy uratować życie.

kropla_z_flaga

Jak wiadomo, krwi nie da się wyprodukować. Jest jednak niezbędna przy ratowaniu życia ofiarom wypadków czy przy planowych operacjach. W całej Polsce są setki tysięcy honorowych krwiodawców, ale mimo to zapasy krwi są bardzo małe. Najbardziej uniwersalna grupa krwi, czyli 0Rh- jest szczególnie poszukiwana. Problem ten nasila się w okresie wakacji.

Jak wygląda honorowe oddawanie krwi?

Przygodę w stacji krwiodawstwa rozpoczynamy od wypełnienia ankiety dotyczącej zagrożeń dla naszego zdrowia. Następnie udajemy się do punktu pobrań krwi do badania. Po kilkunastu minutach proszeni jesteśmy do lekarza, który ocenia nasz stan zdrowia na podstawie ankiety oraz wyników badania krwi. Lekarz kieruje nas do punktu, w którym oddaje się krew i wręcza żeton za który w bufecie dostaniemy kawę i wafelek czekoladowy. Po posileniu się trafiamy do pomieszczenia, gdzie znajdują się fotele i aparatura potrzebna do pobrania 450 ml krwi. Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi, pozostajemy jeszcze przez chwilę na fotelu, by nasz stan się ustabilizował.

Co w zamian

Przede wszystkim mamy satysfakcję z dokonania dobrego uczynku. Jeśli to dla kogoś za mało, to może przekonają go inne profity. Po każdym oddaniu krwi dostajemy mały napój i 10 czekolad dla regeneracji oraz zwolnienie z pracy za ten dzień. Dodatkowo możemy odliczyć podarowaną krew od dochodu. Po oddaniu 18 litrów honorowi dawcy krwi nabywają prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej.

Należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo czy sami kiedyś nie będziemy potrzebować krwi. Dlatego póki możemy, pomóżmy innym. Namawiajmy do tego również swoich bliskich i znajomych.

W okresie wakacyjnym szczególnie wzrasta zapotrzebowania na krew w szpitalach. Odpowiadają na nie woJOWnicy Kukiza ? zwolennicy wprowadzenia Jednomandatowch Okręgów Wyborczych do Sejmu. Od 29.06.2015 rusza akcja zbiórki krwi w całej Polsce. Jest to działanie charytatywne i ma sens wykraczający daleko poza sprawy ideologiczne czy politykowanie. To inicjatywa obywatelska, oddolna i przeznaczona dla wspierania ludzi będących w potrzebie.

Nie bądź żyła, podziel się krwią!

 

Michał Sobkowiak

2 myśli w temacie “Pomoc która nic nie kosztuje a życie ratuje”

  1. Wiem, moj syn jest honorowym krwiodawcą od 10 lat! Jestem z niego dumna!
    Mam trochę inna tezę.
    LUDZIE POMAGAJĄ, JAK WIEDZĄ, ŻE ORGANIZATOREM JEST OSOBA UCZCIWA! Na to trzeba zasłużyć pracą u podstaw!

  2. To prawda – ważne jest żeby było to UCZCIWE wynikające z serca zaangażowanie – pomoc innym…

Możliwość komentowania jest wyłączona.