68 rocznica powstania 27WDPAK w Szczecinie

W dniu 23 lutego w pomieszczeniach Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej spotkali się jeszcze żyjący żołnierze 27 WDPAK ich rodziny i goście z zachodniej Polski, którzy chcieli uczcić swoją obecnością powstanie największego partyzanckiego związku taktyczno-operacyjnego w Europie: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej…

Dywizja ta powstała jako realizacja planu „Burza”, w efekcie jednak przede wszystkim broniła polską ludność przed atakami UPA w początkowym okresie jej mobilizacji. Jej szlak bojowy liczył 600 kilometrów i zakończył się na Lubelszczyźnie – zdradzieckim rozbrojeniem przez oddziały sowieckie. Trzykrotnie dywizja przebijała się przez pierścienie okrążenia.
Dywizja posiadała wszystkie służby pomocnicze i zaopatrzeniowe, jakie posiada tego typu związek taktyczny w armii regularnej. Współdziałała też z armia regularną Sowietów w walce liniowej na froncie.
Ewenement na skalę wszystkich wydarzeń wojennych z okresu II Wojny Światowej w Europie.
Przygotowano wystawę poświęconą dywizji rzez koło żołnierzy 27WDPAK w Szczecinie. Archiwum Państwowe uzupełniło zbiory i jego pracownik Michał Knitter oprowadził zgromadzonych i opowiedział historię dywizji posługując się zgromadzonymi na wystawie pamiątkami i dokumentami, a także planszami poglądowymi.
Wykład pt.: „Polskie podziemie zbrojne na Wołyniu 1939-1944. Geneza i proces powstania 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej” wygłosił ppłk. rezerwy dr Dariusz Faszcz. Po wykładzie pokazano krótki 12 minutowy fragment dokumentu poświęconego historii 27 WDPAK.
Nazwa „Wołyńska” pojawiła się później jako przydomek określający miejsce pochodzenia i utworzenia tego związku taktycznego. Nr 27 nawiązywał do dywizji która stacjonowała na terenie Wołynia przed wojną.
Między innymi podczas uroczystości natknąłem się na delegację z LO nr XVIII w Szczecinie reprezentowaną przez uczennice; Sandrę Michalską i Paulinę Grabowską.
Niektóre szkoły szczecińskie, jak potwierdził w rozmowie prezes Koła Żołnierzy 27WDPAK,już bukują możliwość zwiedzenia wystawy w ramach lekcji nauki historii. Liczymy na to, że tak postąpią wszystkie szkoły w tym pięknym mieście. Wszak praktycznie cała ludność Szczecina, to potomkowie ekspatriowanych z domów rodzinnych na Kresach Polaków.

Poniżej krótkie filmy i zdjęcia z uroczystości.
(wkrótce więcej filmów zostanie umieszczonych na stronie)

Piotr Szelągowski


Inne materiały o Rocznicy: Otwock 68 rocznica powstania 27 WDPAK. Fotogaleria

Porwanie trzech ciężarówek ? brawurowa akcja.

Otwock 68 rocznica powstania 27 WDPAK


Uzupełnienie: Antypolonizm

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.