Z maila od dr Zapałowskiego:
A. Zapałowski Polska

„Czy film „Wołyń” może być odczytany przez Ukraińców jako kość niezgody w relacjach z Polską?

– Myślę, iż tylko część nacjonalistycznych ukraińskich elit i ich zaplecze polityczne może uznać obraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego za film o wydźwięku antyukraińskim. Oczywiście będą oni starali się narzucić taki tok myślenia masom społecznym, co w początkowym okresie może im się udać. Jednakże w dłuższej perspektywie Ukraińcy ten film przyjmą poprawnie.

Dlaczego kultura nie może być przestrzenią, która łączy, a nie dzieli?
– W przypadku filmu „Wołyń” mamy do czynienia z dziełem fabularnym, które jest w najmniejszych detalach przesiąknięte realnym odniesieniem do rzeczywistości historycznej.
W tym filmie dzieli przede wszystkim pokazanie prawdziwej roli, jaką w tradycji części tego narodu odegrał nacjonalizm ukraiński.”
Całość na: Dlaczego polscy politycy milczą

Tymczasem na Ukrainie:
„Prawnik Aleksiej Kuriennoj, przedstawiciel ukraińskiej nacjonalistycznej partii Svoboda, jednego z czołowych filarów Majdanu oświadczył, że rozpoczyna prace nad projektem ustawy, która przewiduje uznanie tzw. Zakerzonia za terytorium etnicznie ukraińskie i okupowane przez Polskę.”
Ukraina: powstaje projekt uznania polskiej okupacji Chełma, Przemyśla i Rzeszowa!

Dodatkowo:

„Ukraińcy chcą aby Polska wzięła ich pod okupację!
Myślę, iż trzeba zrobić wymianę. My weźmiemy Ukraińców z Ukrainy, którzy mają dosyć ukraińskiego nacjonalizmu a w zamian za to oddamy im część tych Ukraińców z Polski na czele z Tymą, którzy u nas chcą budować „soborną” Ukrainę.”

Bardzo dobry pomysł; oczyścimy kraj z nacjonalistów ukraińskich, a oni będą mogli być w końcu u siebie czego tak pragną – w swoim prywatnym piekiełku, ciekawe czy coś będą tam znaczyć? Wokół innych nacjonalistów i przedstawicieli oligarchów…


Polecane:

Broń palna legalna na Ukrainie.

Seans Wołyń

Marsz chwały morderców

Terroryzm przedwojenny w Polsce OUN
Terrorystyczne akcje OUN przed Wojną
Działania terrorystyczne członków OUN w okresie dwudziestolecia Międzywojennego na terenach Rzeczpospolitej