Seans „Wołyń”.


„Takie  są efekty tego jak komuś myli się patriotyzm z nacjonalizmem”.

Usłyszałem pod kinem po seansie „Wołynia”…

(Przypominam definicje: Nacjonalizm a Patriotyzm. Definicje.
Co więcej…: Patriotyzm nie równa się nigdy ? nacjonalizm. )

Przychylam się ogólnie do twierdzeń powyższych. Chociaż odpowiedź na to, co stało się na Kresach, nie jest taka prosta.

Szukam jej od 11 lat. Między Polakami i Ukraińcami.
Krótko: w tamtym czasie krwi i zbrodni zadziałało długo budowane zło.

Nienawiść jaką wzbudzono między narodami była dozowana od lat, rosła i składało się na nią bardzo wiele czynników.
Umiejętne podsycanie, kłamstwa i manipulacja. Jak trzeba było: morderstwa. Szczególnie usuwanie Ukraińców, którzy szukali drogi wspólnej koegzystencji, namawiali swoich rodaków do wspólnego jej poszukiwania.
Takich OUN mordował podczas dwudziestolecia międzywojennego szczególnie sumiennie.
To było największe zagrożenie – dla nacjonalistów ukraińskich „gnicie od środka”. Tego też najbardziej się obawiali, ponieważ słowa zaprzeczenia do walki najlepiej są wysłuchiwane, kiedy mówi je towarzysz broni, rodak, czy wręcz sąsiad – kolega, przyjaciel. To Ukraińcy mający w sercu dążenie do zgody – nawet nie miłość do Polaków, ale po prostu zwykłe ludzkie odruchy, byli tym największym zagrożeniem.
Też i wszyscy ci zwykli ludzie, którzy nie chcieli mordować, kiedy nastał czas krwi. Oni padali jako pierwsi ofiarą nacjonalistów ukraińskich.

Kłamstwo na Ukrainie trwa już wiele lat. Od samego początku jej istnienie pozwolono się mu rozwijać. Tam ciągle myli się nacjonalizm z patriotyzmem. Tak o nacjonalizmie Doncowa mówią profesorowie uniwersyteccy. Tam na Ukrainie.
Jeden z nich przed laty powiedział mi w twarz że „Nacjonalizm to szczególna odmiana patriotyzmu”.
Dalej może być już tylko gorzej. Droga do usprawiedliwiania eksterminacji innych narodów staje się coraz łatwiejsza po takim stwierdzeniu.
Należy tylko wyszukiwać dalej usprawiedliwienia.
Po tym ciągu będzie już bardzo łatwo mordować nawet niemowlęta.
Dlatego przed laty w Łężycy to właśnie tym najniewinniejszym ofiarom ufundowałem tablicę z takim tekstem:

DZIECIOM KRESÓW
POMORDOWANYM W OKRUTNY SPOSÓB PRZEZ OUN-UPA
a w szczególności ? Stasi Stefaniak (lat ok. 5), Córki Polaka Stanisława i Ukrainki Marii z Bojarczuków
bestialsko zamordowanej w czasie napadu bandy UPA w nocy z 7 na 8 maja 1943 r.
na kolonię Katerynówka (gm. Rożyszcze, pow. Łuck).
Zamiast szczęśliwego dzieciństwa zgotowano im Golgotę.
Miejmy je w naszej pamięci, aby Zbrodnia Ludobójstwa nigdy się nie powtórzyła.

 Łężyca 6 października pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa  Dzieciom Kresów
a także: Apel Pamięci Ofiar…

O to samo walczą Ukraińcy na Ukrainie. O tyle im teraz trudniej że zeszłoroczna ustawa wprowadzona przez nacjonalistów może stanowić zagrożenie dla ich wolności, zdrowia, a może i życia.
Z niektórymi z nich nie mam już kontaktu od dłuższego czasu. Na przykład z Autorami pewnego filmu Marią Kowalewą i reżyserem filmu Eugenem Dimitrashem: Ukraiński film o Ludobójstwie na Kresach Wschodnich. ?Bez Okresu przedawnienia?.

screen-bez-przedawnienia

Bez Okresu Przedawnienia

Miałem przyjemność oprowadzać ich po Zielonej Górze i odwozić na pociąg do Świebodzina po ich udziale na konferencji Kresowej.
Ostatnie informacje jakie miałem od Eugena to jego ucieczka z Odessy… przed kilku laty.

Inny przykład: ?Publicysta Antin Borkowski dla kulturoznawczego kwartalnika ?Ji? >>Gorzkie chleby rzek wołyńskich<< całość na: Niezwykły głos z Ukrainy ? na okazję 70-tej rocznicy?

Inna wypowiedź to: „Mocne”. I „Prawdziwe”. Fakt. przez 11 lat słyszałem mnóstwo potwierdzeń heroicznego poświęcenia Ukraińców, aby przeciwstawić się zbrodniczej fali mordów. Jednak co mogli zrobić?
Ukryć, ostrzec, wskazać drogę ucieczki…- po kryjomu.
Gdyż za taka pomoc czekała ich też śmierć.
Wielu zginęło…ratując życie Polakom przed nacjonalistami z UPA i nie tylko.

Pod kinem spotkałem też krajana Pawła Kukiza, z tej samej miejscowości, chodził do tej samej szkoły. Był teraz u córki, mieszka i pracuje poza Polską, ale wykorzystał kilka wolnych chwil, aby zobaczyć film „Wołyń”.

Moich 11 lat szukania prawdy utwierdza mnie coraz bardziej w przekonaniu, że jedyną szansą dla ludzkości to prawdziwa miłość, taka jak Chrystus na Krzyżu. Tylko bezwarunkowa miłość do wszystkich (wszystkich do wszystkich – dodam) może ocalić ludzkość od totalnej samozagłady.
Każdy z nas musi wykonać pierwszy krok. Na tym to polega. Musimy odłożyć na bok nasze animozje, niechęci i uprzedzenia. Trzeba zacząć kochać „lewaka”, trzeba umieć kochać „naziola”. I tym samym dać im przykład do podobnej reakcji. Nie ma co czekać. aż nasz „antagonista” wyciągnie pierwszy rękę – to ty Bracie powinieneś to zrobić.
Mimo diametralnie różnych poglądów dostrzeż człowieka w swoim oponencie. Jeżeli potrafisz – wygrałeś test na człowieczeństwo.
Jeżeli nie – dołączasz do tej szalonej grupy stojącej przy ognisku i wywrzaskującej nienawiść do wszystkich innych narodów – w rytm nacjonalistycznych doktryn Doncowa opartych na wizjach Hitlera z „Mein Kampf”.
I wtedy nie ma dla Ciebie ratunku…


„Kłamstwo rozwija się na Ukrainie.”

Najnowsza informacja to protesty ukraińskiego odpowiednika IPN dotyczące niszczenia nielegalnych pomników UPA w Polsce ( Ukraiński IPN żąda odbudowania zniszczonych w Polsce nielegalnych pomników UPA na nasz koszt ).
Zadziwiające, że państwo polskie się nie zajęło demontażem nielegalnych samowoli budowlanych tego typu.
Każda inna samowola budowlana jest u nas konsekwentnie ścigana. Ale te…nie.
Kiedy w końcu państwo polskie – jego władze staną na wysokości swoich zadań?

Nienawiść dla innych narodów (nie tylko rosyjskiego) na Ukrainie rozwija się, poprzez chociażby gloryfikację formacji III Rzeszy.
Obchody SS na Ukrainie: Obchody  ale nie zwycięstwa 9 maja tylko ku czci SS.

Nazistowskie obchody  na Ukrainie. Kto się na to godzi

Zachowania na meczach piłkarskich:
FIFA jednak po meczu Ukrainy z San Marino nie zasypuje gruszek w popiele: Sports Blog: Ukrainian soccer official outlines alleged infractions that ignited FIFA investigation i rozpoczyna oficjalne śledztwo z artykułu: 58 i 65 regulaminu dyscyplinarnego FIFA Dysciplinary Code
Nastąpiło 6 naruszeń:
??a flag of the World War II era SS Galicia division; a banner of Na Dobranich, an alleged right-wing extremist group; a T-shirt with the numbers 88; a group of fans shouting, Heil Hitler; a collective hoot toward Brazilian-born Edmar who plays for the Ukraine team; and the use of pyrotechnics.?
tłum:
?Za naruszenie: Flaga dywizji SS GALIZIEN, Banner ?Na Dobranich?, grupa ekstremistów prawicowych będąca na meczu, koszulki z symbolem 88 (zamaskowany symbol SS), okrzyki wznoszone przez grupę kibiców: ?Heil Hitler?, negatywne emocje skierowane przeciw urodzonemu w Brazylii piłkarzowi grającemu z zespole ukraińskim Edmarowi (rasistowskie zachowania), używanie podczas meczu środków pirotechnicznych.?

Całość: Brutalna ale jednak Prawda; ??zastrzelonym, zarżniętym, zarąbanym siekierami?? Zbrodnie UPA.

Przykłady można mnożyć – wiele można znaleźć w sieci, dla osób chociażby trochę znających czy to rosyjski czy ukraiński otwiera się dostęp do całej masy informacji. Smutnych.
Musimy je znać, musimy wiedzieć. Dal dobra substancji narodowej, aby uniknąć błędów przeszłości i umieć się obronić.
Aby i oni mogli się obronić, a nie byś sterowani w stronę wojny i wiecznego konfliktu. Trudno będzie naprawić te 25 lat.
Musimy jednak spróbować.
Film „Wołyń” to pierwsza naprawdę poważna próba przełamania zmowy milczenia i zakłamania.

Dziękuję Panie Reżyserze.

Piotr Szelągowski


niepoprawni.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

5 komentarzy do “Seans „Wołyń”.”

  1. Recenzje: http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/532649,362-sposoby-na-zabicie-lacha-recenzja-wolynia-wolyn-smarzowskiego-rzez-wolynska.html

    Po seansie „Wołynia” z sali wychodzi starszy człowiek. Łapie mnie za rękę, widzę, że ma łzy w oczach. Ściskając kurczowo moje ramię mówi mi: „Wie pan, ja mam 95 lat. Ja tam byłem. Dziękuję. Nie mogę, do widzenia”. I wyszedł – mówi Arkadiusz Jakubik, odtwórca jednej z głównych ról w „Wołyniu”.
    http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,20807786,arkadiusz-jakubik-oze-jestem-naiwniakiem.html#BoxKultImg&a=75&c=53

Możliwość komentowania została wyłączona.